ASI-BG.COM • Виж темата - ИНТЕРВЮТА НА Мurat Yildirim - с превод и без превод

ИНТЕРВЮТА НА Мurat Yildirim - с превод и без превод

С участието на Мурат Йълдъръм, Аслъ Енвер
suskunlar.png

Re: ИНТЕРВЮТА НА Мurat Yildirim - с превод и без превод

Мнениеот petan » Сря Юли 18, 2012 12:06 pm

Image
‘Suskunlar’ın teşvikçiliğine ‘suskun’ kalmak imkânsız!

Anibal GÜLEROĞLU Image 10 Haziran 2012 ...http://www.milliyet.com.tr/-suskunlar-i ... efault.htm

Скрит текст: покажи
‘Sleepers’filminin uyarlaması ‘Suskunlar’, nasıl bir dizi? Oyunculuk ve çekim tekniği takdir edilecek cinsten. Herkesçe bilinen ama yıllarca umursanmayan ‘çocuk mahkûm’ olgusuna dikkat çekmesi de, artılarından. En basit ifadeyle, ilk etapta ‘kaliteli’ ve ‘sert’ bir çalışma gibi durmakta. Ancak, konusu zaten hazır bulunan ve yerli ilavelerle şekillendirilen dizide öyle ayrıntılar var ki, oldukça tehlikeli motivasyonlar yaratacak cinsten!

Öyküsünü, orijinalinin aksine mantıksızca gerçekleştirilen, bir kazanın üstüne kuran ‘Suskunlar’ın reyting kapısı, hapse düşen çocukların yaşadıkları. Daha ilk bölümden, çocuk oyuncular sayesinde ekran başındakilerin yürekleri burkulup, gözleri yaşartılmadı mı? Dolayısıyla, dizinin görselliği ve canlandırması ne kadar iyi olursa olsun, başarısının ardındaki asıl dayanak ‘çocuklara eziyet sahneleri’… Bu, inkâr edilemez bir gerçek. Bir başka gerçek ise dizicilerin, ellerindeki yumurtlayan kazı evire çevire yolmaktan çekinmedikleri!

Her geçen bölüm boyutu artan ve rahatsız eden duygu sömürüsü, amacını aşmış durumda. Konunun gelişimi açısından başlangıçta kaçınılmaz olan hapishane sahnelerinde çocuğun, çocuğa uyguladığı şiddet pervasızca yansıtılmaya başlandı. Hem özetlerde, hem de yeni bölümlerde çocukların yaptığı işkenceler sürekli tekrarlanmakta. Üstelik daha abartılarak, yeni detaylar eklenerek!

Adeta ‘vahşet’ davetkârlığı yapılmakta…

Ecevit, Sarı, İbo… Hapis günlerinin rezaletini anımsamak için hep bir bahaneleri vardı. Şimdi onlara Takoz ve Gurur olarak tanıdığımız Gazanfer de eklendi. Hapishane Müdürü Sait de var. Fakat onun anıları, attığı dayaklar üstüne olduğundan zarar vericilik noktasında, diğerleriyle boy ölçüşemiyor.

‘Çekici kötü’imajıyla sunulan Takoz’un, Sarı’ya psikolojik baskı uygulama taktiği televizyon dizisine göre oldukça ağır bir dile sahip. Sarı’ya erkekliğini geri alamayacağını, üstüne basa basa hatırlatan Takoz’un neyi ima ettiği büyüklerce malum. Ancak onun ‘erkeklik kaybı’ üstüne yaptığı söylevi yeni yetme çocuklar nasıl algılar? Sarı’nın erkekliğini nasıl aldığını, sonrasında onun günlerce oturamadığını, gerdan kıra kıra anlatan; marifetmiş gibi ‘Ben yaptım’ şeklinde defalarca böbürlenen Takoz’un tasvirleri, henüz iyiyle kötüyü ayıramayan beyinlerin merakını kamçılamaz mı?

Asla yasakçılıktan ya da körü körüne karalamaktan yana olmadık. Ama ‘Suskunlar’ın teşvikçiliğine karşı suskun kalmak da mümkün değil. Zira karşımıza konulanlar, geç vakitte ekrana gelen dizilerdeki kahramanların yaşam biçimlerinden çok daha önemli! Bir çocuk ekrandaki adamın, kadınla evli olup olmadığını ya da içkisini-sigarasını pek sormaz. Sorsa da sebebi kolaylıkla anlatılabilir. Peki ya bir ebeveyn, ‘Erkeklik nasıl kaybedilir’ sorusuyla karşılaştığında durumu çocuğuna nasıl izah edebilir? ‘Hapishane koğuşunda düşürmüş’ mü der yoksa ‘Leylek götürmüş’ mü? Tabii çocuklar hiçbirine inanmayacaktır. Cevapsızlık, kendi yorumunu getirir… Akılda kalan birkaç sözcük, merak mekanizmasını icraata yönlendirir.

Hani bir değil, iki değil… Takoz’un uzun uzun dramatize etmesi yetmiyormuş gibi, Gazanfer de aynı üslubu kullanır. Varsa yoksa erkekliğin alınması… Bunun üstünden işlenen gizli eşcinsellik teması! Erkekliği, bir tek noktaya indirgeyen bu sahnelerin, merak ve deneme isteği uyandırmanın dışında, tecavüz mağdurları için de psikolojik baskı ortamı yaratacağı hiç düşünülmez mi? Belli ki, düşünülen tek şey altı çizile çizile sunulan ‘tecavüze uğrama’ ezikliğinden prim yapmak, reyting kapmak!

Çocuklar, çocuklardan etkilenir

Çocuk oyuncularla canlandırıldığı için, çocuk izleyicilerin ilgisini daha fazla çekecek olan hapishanedeki irrite edici sahnelere gelince… Tam bir vahşet! ‘Vahşet’ kelimesinin uygun bulunmasının nedeni, görüntülerin izleyici çocukları şiddete ‘teşvik edici’ olması. Çocuk Gazanfer almış eline bıçağı, uykudaki çocuğu kesmeye gidiyor. İlkinde yapamadığı ‘doğrama’ işlemini daha sonra layıkıyla yerine getiriyor. Ağzını bantladığı Şerif’i, kameranın özenle gösterdiği bıçakla hacamat ediyor. O işini görürken diğerleri de övgülerle gaz veriyor. Büyümeye ve varlık ispatlamaya sınırsız hevesli, suç kavramı henüz tam anlamıyla oluşmamış çocuklar için bunlardan daha kışkırtıcı bir şey olabilir mi?

Girenin çıkanın belli olmadığı nezarethanelerde yaşananlar ya da hapishane müdürünün attığı dayaklar, çocuklara çekici gelmez. Onların izahı da kolaydır. Fakat şiddetin kendi yaşıtlarının eliyle uygulanışını gören çocuğa, bunların kötü şeyler olduğunu anlatamazsınız. İşkence sahnelerinin, çocuk oyuncuların rollerini başarıyla yapması sayesinde daha çarpıcı hale geldiği dizide, çocukların yüz ifadeleri de oldukça önemli. Mesela son bölümde yamyamlaşan Gazanfer’in küçüklüğünü canlandıran çocuk o kadar soğukkanlı oynuyor ki rolünü, yaşıtlarının pür dikkat izlememesi ve etkilenmemesi olası değil. Büyüklerin bile tüylerini diken diken eden bu sahnelerin, gelişimlerini taklitçilikle sürdüren çocukları nasıl yönlendireceğini varın siz düşünün.

İşte tüm bu hassas noktalardan dolayı‘Suskunlar’, elini güçlendirmek ve reyting toplamak adına, vahşet davetkârlığı yapıp çocuklara kötü örnek olmaktan bir an önce vazgeçmeli. Aksi takdirde, vahşetin hâkim olduğu işkence sahnelerinde ve erkekliğin kaybedilişini vurgulayan tecavüzcü söylemlerde çocukların aklının çelinmesi işten bile değil!

Авторката на тази статия обвинява създателите на този сериал с подстрекателсто към насилие на децата.Пише,че на едно дете можеш да обясниш защо един възрастен бие малко дете,защо в затвора началникът удря детето ,но е много трудно да обясниш защо едно дете ще причинямва това на друго дете.Насилие,издевателства,жаргонен език,а сега и канибалство ,всичко това ще накара малките деца да си мислят,че всичко това е нормално в отношенията между децата.А дали сериалът се гледа от деца?Да,гледа се,пише авторката.Защото той се излъчва в праймтайма.Защото в главните роли също играят деца.И накрая,но не на последно място е от значение е актьорската игра на малките актьори.Детето,играещ малкия Газанфер,дотолкова се е превъплатил в ролята си,че със празния систуден и немигащ поглед,кара дори и възрастните да им настръхват косите.Автровката призовава създателите на сериала да си помислят в името на рейтинга с какво си служат и ,че невинаги целта оправдава средствата.Най-много се коментират думите на Ърфан:Отнех ти мъжественноста.Това какво ще рече,пита авторката.Това не е ли пак завоалиран апел към хомосексуализъм..
в резюме от @LiLiSi

Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение
Аватар
petan
Глобален Модератор
Глобален Модератор

Статус:

Мнениеот petan » Сря Юли 18, 2012 1:07 pm

Image
Image
Image

Image Yüksel Aytuğ/ 02 Haziran 2012, http://www.sabah.com.tr/Gunaydin/Yazarl ... -bir-talep
Image İzleyiciden 'Beyaz' bir talep
Image
Okurumuz Semra Aydoslu, Beyaz Show'u eksen alarak, sohbet programlarında konukların yeterince konuşturulmadığını belirtmiş. Önce okurumuzun görüşleri... Ardından benim de söyleyeceklerim olacak:
"Bilmiyorum herkes ne düşünür ama ben ciddi olarak dizi izleyen biriyim. Dizi izlemek, işten sonra stres atmamı sağlıyor. Ama ben de son zamanlarda sizin gibi Ezel'in fanatik bir izleyicisi olarak dizileri Ezel öncesi ve Ezel sonrası diye ayırıyorum. Artık hiçbir dizi eskisi gibi tat vermiyor
Şuaralar izlediğim Ezel uzantılı Son, Uçurum ve Suskunlar hariç... Hepsini keyifle izlememe neden oldukları için bu dizilerin ekiplerine teşekkür ediyorum. Bu dizilerle ilgili olarak daha sonra ayrıca yazmak isterim.

SOHBET EKSİK KALIYOR
Benim sıkıntım, Beyaz Show'un geçen hafta yapmış olduğu yayınla alakalı. Suskunlar dizisinin oyuncuları ve şarkıcı Haktan program konuğuydu.
Ben Beyaz'ı pek izlemiyorum. Ama Suskunlar'ın konuk olduğu bölümü izlemek istedim. Açıkçası oyuncularla ilgili, gelecek bölümlerle ilgili, dizinin parmak bastığı konuyla alakalı yorumlar, konuşmalar bekledim. Ama üç saatlik program bana hiçbir şekilde tatmin edici bir geri dönüş sağlamadı. Oraya konuk olan bütün oyuncular o kadar dolu ki; bir de yanlarına bir o kadar dolu olan Haktan'ı koyduğunuzda birinden vazgeçmek durumunda kalıyorsunuz.
Beyaz, Haktan'a şarkı söyletmekten ve gına gelen reklam aralarından sonra oyunculardan sadece iki laf çıktı ve program bitti. Program boyunca dekor olmaktan öteye gidemedikleri gibi ekran başında benim gibi Suskunlar oyuncularının konuşmasını bekleyen izleyiciler de çileden çıkmıştır sanırım.

SEYİRCİ TATMİN OLMUYOR
Bu tarz programlarda benim favorim eskilerden beri Cem Özer'dir. Oraya gelen konuklar derdini veya merak edileni anlatır, araya bir iki şarkı girer, aslolan sohbet olur; izleyici de programdan keyif alır.
Beyaz'ın program formatı bu şekilde olmayabilir ama gelen konuklara ve o kadar süre televizyon karşısında oturup izleyen seyirciye de haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Ki o kadroyu bir arada görmek her zaman nasip de olmayabilir. (Mesela ben Berk Hakman'ı çok merak ediyordum. Dizide canlandırdığı karakterin bizi ters köşe yapması beni acayip heyecanlandırmıştı. Ve Berk Hakman'ın bu kadar iyi bir oyuncu olmasına şaşırdım, kendisini ayrıca kutluyorum.)
Bilmiyorum eleştirilerim kendisini ne kadar ilgilendirir ama Beyaz'ın programını benim gibi düşünerek izlemeyen çok insan var çevremde. Saygılar..."

TELEVİZYON GERÇEKLERİ
Seyircimiz kendi açısından haklı olabilir. Ama Beyaz'a da haksızlık etmemek gerek. Zira dizi oyuncuları, yapım şirketlerinin talimatıyla 'dizide canlandırdıkları karakterleri zedeleyecek' tavırlardan uzak kalmaları konusunda uyarılıyorlar.
Pek çoğu zaten bu tür programlara 'sihir bozulmasın' diye gönderilmiyor. Bırakın dizide neler olup biteceğinden söz etmeyi, kendi rollerini anlatırken bile lafları yuvarlamak zorunda kalıyorlar.
Şarkı-türkü yoğunluğuna gelince: Doğal olarak her sanatçı, programa kendi şarkılarını ve albümünü tanıtmak için gelir. Ayrıca bu tür programlarda şarkı bölümlerinin, sohbet bölümlerinden daha fazla reyting aldığı, yıllardır süregelen bir televizyon gerçeğidir.
Eminim sevgili Beyaz, bu köşede yayınlanan her yorumda olduğu gibi yine bu satırlardan da kendine fayda sağlayacak çıkarımlarda bulunmaktan geri durmayacaktır.
Ama eleştiride bulunurken, lütfen bu şartlar altında talk show programı yapmanın 'imkansızlıklarını' da gözardı etmeyelim.

Image Image Image Image Image Image Image

Изображение Изображение murat yıldırım beyaz show http://www.youtube.com/watch?v=PVprHGkdrBg

thanks to gounl who shared us this special event & to Cennet who translate the event to english

To the Dear Fans of Murat, ...

Two days again I received a request from the management for Murat Yildirim. Murat would be appearing on the Beyaz Show that Friday night, along with the entire cast of Suskunlar, and they wanted to have a surprise for Murat and asked for our assistance in this matter. They specifically requested fan messages from the international fans. We responded that we would ask the fans and if they were willing we would do everything possible to make this a reality. Keeping this in mind both Cennet and myself worked feverously to get the message out. Everyone was so excited at this opportunity. Bulgaria, Greece, Serbia, Egypt, Jordan, and the United States started to send in their self produced videos. Ultimately, the final decision on which videos would be aired were at the discretion of Kanal D. The participants were all informed of this all of the videos were submitted to Kanal D

When the show was starting I was asked to sit in a certain area in the front section of the audience. Murat did not know about the videos. Until he saw me. When the cast arrived on stage and sat down, and Beyaz was making his opening comments, Murat noticed me and he was quite surprised. During the live broadcast he gestured to me a greeting with his hands. During the first commercial break we met backstage where we hugged this is when he mentioned that his manager had just informed him of the existence of the videos and he was quite curious what they contained. The crew of the show took us to a separate holding area where tea and biscuits were being served. In this area I also spoke with Sarp Akkaya, and we talked about the drawings which I had forwarded to me that were produced by Dilan and Gizem from Bursa. He asked where I knew these people from and that he really liked and appreciated the drawings. I briefly explained the situation. Guven Murat Akpinar just like his character is very smart and cute. He is also an avid fan of football and the Besiktas team, and we arranged for a interview with the Besiktas magazine to be completed in the immediate future. Asli Enver in her long white flowing gown as looked like a beautiful white swan. During the second commercial I spoke with Beyaz, explaining that we were responsible for getting the videos created and to them. He thanked us and said that the videos produced were amazing, however due to some technical difficulties not all of the videos were going to be aired, but he also wanted to send his warmest regards and appreciation to all the producers of the individual videos. During the third commercial break Murat once again found me and expressed his disappoint that not all the videos were aired. I then suggested that when he has some free time that we all get together and that I would be able to share with him all the videos that were produced and that we would tape his viewing as well and that he can thank the producers personally. He said that he would absolutely love doing this. He also said that he really wanted to see each and every one that was sent in. In the meantime however, he asked that I personally thank each and everyone for sending them in. He adamantly said “I love them all”. During this time some fans from Bosnia were in the audience and came over to us asking to have their photographs taken with Murat. The technical crew tried to stop this at this time but as we all know Murat never says no to his fans, and we quickly took some photographs. While speaking with one of the women she recognized me personally as well I think her name was Milana (I could have spelled it wrong). Others who also wanted their photographs taken were asked to wait till the end of the show

Of course at the end of the show, it was chaos. All of the fans of Suskunlar who wanted to have their photographs taken were asking me for assistance. Then the race began for the taking of the photographs, it became so chaotic that the crew felt they needed to bring in some security guards for assistance. I can honestly say that at that point I would not want to be standing in the shoes of any of those performers. It was 2:30 in the morning, following a long day of tapings then appearing live on the Beyaz Show, however each and everyone of them were extremely gracious with the fans

Once Murat was able to break away from the fans taking the photographs Murat re-approached me and we spoke about the videos once again. He mentioned that he would have more free time in the middle of June and we would immediately meet so that we could tape him viewing the videos. He then turned to me and said “Gonul you have lost weight you look very good”. I then turned around and said “You are the once who has lost weight, and your fans are concerned about this weight loss and hoping that it is not health related!” He responded that he is fine and the weight lost is at the request of the producers for the show. I told him that his fans are going to start sending him food to fatten him up to which he laughed heartedly. He said thank you once again, but other than his busy and very tiring workload that he is perfectly healthy he specifically asked me to relay this to his fans

Well dear friends, I wanted to share with you the events of this day. If I remember more I will add them here

Gonul

GT:
Преди два дни отново получих искане от управлението на Мурат Йълдъръм. Мурат ще се появи в шоуто Beyaz, че петък вечер, заедно с целия набор от Suskunlar, и те искат да има изненада за Мурат и помолиха за нашето съдействие в тази област. Те изрично поискаха на вентилаторни съобщения от международните фенове. Отговори, че ще поиска от феновете, и ако те са готови, ние ще направим всичко възможно да превърне това в реалност. Имайки това в предвид, и Cennet както и се работи feverously, за да получите послание. Всеки беше толкова развълнуван от тази възможност. България, Гърция, Сърбия, Египет, Йордания, и Съединените щати започна да изпраща в техен произведени видеоклипове. В крайна сметка окончателното решение, на която ще бъде излъчен видео са по преценка на Kanal D. Участниците бяха информирани за това всички видеозаписи, бяха представени на Kanal D

Когато шоуто започна бях помолена да седна в предната част на публиката. Мурат не знае за клиповете. , Докато той ме видя. Когато пристигна актьорите на сцената и седна, и Beyaz е вземане на встъпителните си коментари, Мурат ме забеляза и той беше доста изненадан. По време на предаването на живо той посочи към мен поздрав с ръцете си. По време на първия рекламен блок, ние се срещнах зад сцената, където се прегърнахме, това е, когато той спомена, че мениджърът му току-що го е информирал за съществуването на видео и той е твърде любопитно, какво съдържат. Екипажът на шоуто ни отведе в отделна област на стопанството, където са се сервира чай и бисквити. В тази област също разговаря с Sarp Akkaya, и ние говорихме за рисунките, които бяха ми изпратени , че са били произведени от Dilan и Gizem от Бурса. Той попита, където знаех, че тези хора и че той наистина харесва и оценява рисунките. Аз накратко обясни ситуацията. Гювен Мурат Akpinar само като неговият характер е много умен и сладък. Той е и запален фен на футбола и на екипа на Бешикташ и се уговорихме за интервю с Бешикташ на списанието да бъде завършена в близко бъдеще. Асли Енвер в дългата си бяла рокля, както изглеждаше като красив бял лебед. По време на втория пауза говорих с Beyaz, обясни, че са отговорни за получаване на създадените видеоклипове и да ги. Той ни благодари и каза, че произведените видеоклипове бяха невероятни, но поради някои технически трудности, които не всички видеозаписи, щяха да се излъчва, но той също искаше да изпрати най-топлото си отношение и благодарност към всички производители на отделните видео клипове. По време на третата пауза Мурат почивка отново ме намери и изрази разочарова, че не всички видеоклипове ще бъдат излъчени. АЗ тогава предложих, че когато той има малко свободно време, че всички ние получаваме заедно и че ще бъда в състояние да го споделя с всички видеозаписи, които са били произведени и че бихме лента му гледане, както и че той лично да благодаря на производителите. Той каза, че ще го направи това. Той също каза, че той наистина искаше да види всеки, който е изпратен. В същото време обаче, той ме попита, че лично аз благодаря на всеки и всеки за изпращането им. Той твърдо каза: "Аз обичам всички тях". През това време някои фенове от Босна бяха в публиката и се приближи към нас с молба да се снимат с Мурат. Технически екип се опита да спре това в този момент, но както всички знаем Мурат никога не казва "не" на феновете си, и ние бързо направих няколко снимки. Докато говорите с една от жените тя ме позна лично, както и аз мисля, че нейното име е Milana (бих могъл да изписано погрешно). Други, които също искат техните фотографии, направени бяха помолени да изчакат до края на шоуто

Разбира се, в края на шоуто, беше хаос. Всички фенове на Suskunlar, които искаха да се снимат ме питат за помощ. Тогава започна надпреварата за вземане на снимките, тя стана толкова хаотичен, че екипажът смятат, че трябва да въвеждат в някои охранители за помощ. Мога честно да кажа, че в този момент аз не бих искал да се стои в обувките на някой от тези изпълнители. Т
ова е 2:30 сутринта, след дълъг ден на tapings след това се появява на живо в шоуто на Beyaz, но всеки и всеки от тях бяха изключително благ с феновете

След Мурат е в състояние да се откъснат от феновете снимки Мурат ми отново се приближи и говорихме за видеоклиповете, отново. Той спомена, че ще имам повече свободно време в средата на юни и ние веднага ще се срещнат, така че ние може да го лента гледане на видео. След това той се обърна към мен и каза: "Гьонул сте загубили тегло, което изглежда много добре". След това се обърна и каза: "Вие сте някога, който е загубил тегло, и вашите фенове са загрижени за тази загуба на тегло и се надяват, че тя не е свързана със здравето!" Той отговори, че той е добре и губи тегло е по искане на производителите за шоуто. Казах му, че феновете му ще започне изпращането му храна, за да го подхранвам с което той се засмя сърце. Той каза, благодаря ви още веднъж, но различни от заети и много изморително работното натоварване, което той е напълно здрав, той специално ме помоли да реле на феновете си

Е, скъпи приятели, исках да споделя с вас събитията на този ден. Ако си спомня повече, ще ги добавите тук

ето тук намерих запис Image http://tvarsivi.com/?y=11&z=2012-05-25%2023:30:00
According to Murat the episode will for season will air on the 20th of June...then they are all leaving for a much needed vacation...all are very close friends on and off the set. Sarp said he met murat through Burcin, has known Berk for years....Guven they all met with Susukunlar....Asli days she is a shy person but around these guys she feels like part of them all...Guven two years ago worked for the Beyaz show they showed a clip....Berk said in episode 13 you will be seeing and learning more about Gazenfer/Gurur.....
Beyaz did say in the beginning there was some surprises in store for them.....Guven explained how hard he kept on trying until they hired him for a part...showing how good he was by constantly submitting pictures they showed some of them.....it would be impossible for them to work together for so many hours and not like each other....they also talked about the first director not being healthy enough to continue with the series as it is very long hours, and his health would not allow him to continue
They r taking about Turkish tv before serials...how boring life was
• Asli'S older. Rother from Mexico is on the phone
tell good things about asli and the are best freinds and the love each other and alittle bit crazy when they're young at school
& he is stating how proud they r of her she worked and educated herself and that she really is a very good person
• She explained that while you get her brother would beat up all the boys that would show her any attention
I meant....he was very protective of her and apparently.murat and Sarp know about this that is why when they found out akin is on the phone murat slid away
they played now a song that parents of sarp used to sing to him and he was with beyaz before for elyazili film with cansu and they played for him the same song Smile
They just gave their own twilit accounts Beyaz says there is someone using his name on twitter pretending to be him and that it is not him...
Berk is a big fan of the Beatles...murat says who does not love the beatles....Berk plays the piano and guitar...whe. Eek meets someone new he tends to say I may have to leave early..he was in a new movie that premiered at the TriBeCa film festival in my met Robert dinero. Had small chit chat with him....introduced himself and he really liked him....he uses the word no more than any of word
Now Guven plays football and loves it position middle right, wears socks to walk around the house no slippers and he is proud of this....he has a beautiful piano in his house that was left there by the former owners....Sarp and him are joking...he writes poetry and sings, he is a playboy....ha ha ha....he conducted a plane once for fun
murat get surprised with this videos and the videos shows with turkish tranlsate
With video from Greece when murat got up he said I am leaving now for Greece laughing

Мурат казва че приключват на 20 юни и излизат в така нужната им ваканция.Много близки приятели са всички и на снимачната площадка и извън нея.
Сарп казва ,че се е запознал Мурат покрай Бурчин ,а Берк познава от години .Гювен -те всички са го срещнали на снимачната площадка..Аслъ казва, че е срамежлива ,но покрай момчетата се чувствала като част от тях.Гювен две години работел за Беяз шоу -показват клипа с участията на Гювен като репортер.Берк казва ,че в епизод 13 ще научим много повече за Газанфер/Гурур.

Беяз казва ,че вначалото имало някави изненади за тях.Гювен разказва колко дълго се е опитвал да го забележат за някоя роля..Показвал им колко е добър като пращал непрекъснато снимки.И показват част от тези снимки..Разказват че би било невъзможно да работят толкова часа заедно ако не се харесват.Разказват също за първия директор който не бил достатъчно здрав, за да работи толкова много часове и затова прекъснал.

Разказват за турската телевизия каква е била преди сериалите..Колко скучен бил живота.

Големия брат на Аслъ е на телефона от Мексико.
Разказва хубави неща за нея, че са най-добри приятели и че се обичат .Казва колко са горди той и семействоот от Аслъ,че е учила и работила, и се е оправяла сама в живота.Била наистина много добър човек.Аслъ разказва ,че брат и биел всички момчета които я харесвали като били по малки.
Преводачката казва, че Мурат и Сарп явно знаят, че брата е бил такъв защитник, защото като чуват кой се обажда и Мурат се премества.

После пеят песента на Сарп дето му я пеели родителите.

Беяз казал ,че някой му използвал името в Туитър но това не бил той.

Берк еголям фен на Бийтълс ,а Мурат казва ,че кой не обича Бийтълс..Берк свирел на пиано и китара..Може би ще му се наложи да напусне по рано сериала защото на някакъв феситвал се запознал с Робърт де Ниро и той го е харесал.

Гювен играе футбол и обича да е по средата newsm78.Обича да носи чорапи итака се разхожда из къщата си.Има пиано останало от бившите собственици..Сарп и той се шегуват че Гювен пише поеми и пее значи е плейбой.

Мурат получава изненада с посланията на феновете.след видеото от Гърция той става и казва че заминава за Гърция
Аватар
petan
Глобален Модератор
Глобален Модератор

Статус:

Мнениеот petan » Чет Юли 19, 2012 2:46 pm

Image

Image TRANSLATION OF THE MURAT YILDIRIM & ASLI ENVER - PART OF THE INTERVIEW IN INSTYLE MAGAZINE:

MURAT: “The first time I realized that I was grown was when we boarded a bus and my mother gave me the money to pay the bus driver for two people. This meant I was no longer going to be sitting on my mothers lap, I was grown up I had my own seat on the bust.
The innocence of being a child was when I was 10-11 years old in Konya, but now I prefer a more guarded life.
My thoughts on love are unconditional love, but I believe that I am one step ahead of this.
Revenge is not something that I would even consider, to me seeking revenge is ruthless.
Just like in “Suskunlar” there may be things that occurred in our childhood, and sometimes it comes back to haunt you and you seek revenge for this without even knowing it.

Ecevit, yes Ecevit is going to be revisiting his past. In the beginning his current life and with his return to his old neighborhood will be like a reckoning or revisiting of a time capsule. This character for me is quite enjoyable, Ecevit is a quiet and calm person in the beginning. However as time passes and things are not going as planned things he has hidden away deep down can come to the surface.”

ASLI: WHAT WAS THE FIRST THING THAT MADE YOU FEEL GROWN UP?
The feeling of responsibility, and as I take on more responsibility I still feel as if I am still growing.

THE INNOCENCE OF A CHILDHOOD?
The sense of imagination is innocence to me. Being able to not thinking anything negative about anyone, and no one thinking negative of me, this is childish stuff but I like this train of thought.

THE TRUE MEANING OF LOVE?
Love is something that comes with time, first there is passion, when it turns to love then it is real. Presence, laughter, enjoying each others company, being friends, honesty when you have this you truly have passion.

REVENGE?
Revenge is a waste of time. In “Suskunlar” there is a plot of serious revenge, one that effects their every day lives, they live with the feeling of revenge. However, in passion there is no need for revenge.

AHU?
Four youngster who saved soul of a young girl. Giving life to someone to someone like Ahu is something that excites me because she is just not any girl. She has not sticking points. She is a fragile, and delicate, but she hides this very well. I enjoy portraying this type of a character.

Аватар
petan
Глобален Модератор
Глобален Модератор

Статус:

Мнениеот petan » Чет Юли 19, 2012 3:13 pm

Image

http://cadde.milliyet.com.tr/2012/03/01 ... ik-uzerine

KARDEŞLiK ÜZERiNE
Show TV’nin yeni dizisi ‘Suskunlar’ bu akşam ilk bölümüyle ekranda. Başrollerini Murat Yıldırım, Sarp Akkaya, Turgay Mercan ve Güven Murat Akpınar’ın oynadığı dizi, kaybolan çocukluklarınınhesabını sormak isteyen dört gencin hikayesini anlatıyor

Yeni diziniz ‘Suskunlar’, Barry Levinson imzalı ‘Sleepers’ filminden esinlenerek senaryolaştırılmış. Orijinalinden farklılıkları var mı?
Sarp Akkaya: Hikayede, karakterlerin gelişiminde farklılıklar var. Bir kaza sonucu meydana gelen talihsiz bir olaydan dolayı ıslahevine düşen ve orada bir müddet yatan dört arkadaşın hikayesi.
Murat Yıldırım: Sonuçta bu bir dizi olduğu için uzun soluklu olacağına inanılıyor. Kendi içerisinde sürprizlerini barındırıyor. Çıkış noktası çocuklar. Ve bu insanların büyüdükten sonraki psikolojilerini işleyeceğiz. Çocukların o halleri, samimiyetleri gerçekten izleyenlerin tüylerini diken diken edecektir. Bir şekilde bir şeylere ışık tutabilirsek işimizi iyi yaptığımızı düşüneceğiz.
S.A.: Çok gerçek bir aşk hikayesi de var işin içinde. İzlediğimiz zaman bu kadar da olmaz diyeceksiniz.
M.Y: Aşkın da, dostluğun da temeli çok sağlam. İntikam alma hissiyatı da çok sağlam. O yüzden çok samimi bir iş.

Senaryonun önemi
Neden bu dizide olmak istediniz?
M.Y: Bu sene iş yapmayı düşünmüyordum ama Timur Savcı ve Pınar Bulut bu kararımı değiştirmemde yeterli oldu. Kadroda Sarp ve diğer arkadaşlarımın olması da ekstra mutluluk verdi tabii.
S.A.: Ben daha önce çalıştığım ve ne kadar yetenekli olduğunu bildiğim için “Senaryoyu Pınar yazacak” dedikleri zaman okumadan “Tamam” dedim. Senaryo çok önemlidir bir oyuncu için. Yapım şirketi ve yönetmen de öyle.
Turgay Mercan: Beni Zeki karakteri çok etkiledi. Çok yakın hissettim kendime.

Güven Bey, siz kadroya nasıl oldunuz?
Güven Murat Akpınar: Ben aslında Turgay’ın oynadığı rol için gitmiştim ama Turgay almış götürmüş... Sonra “Bir rol daha var” dediler görüşmeye gittim ve rolü kaptım.
S.A.: Benim çok takdir ettiğim bir şey yaptı Güven. Deneme çekimlerine giriyor, oradan olumlu bir cevap gelmiyor ve eve gider gitmez bilgisayarının başına geçip çeşitli fotoğraflarını çekiyor. Ve diyor ki “Bakın böyle de olabilirim, böyle de...” Bu bir oyuncunun rolü almak için değil, oyunculuk yapmak için neler yaptığını gösteriyor bize.
M.Y: Bruce Willis’in de öyle bir hikayesini biliyorum. Siyah kadın deneme çekimlerine bile gidermiş.
Karakterler ince ince örülmüş

Canlandırdığınız karakterleri anlatır mısınız?
S.A.: Bilal’i oynuyorum. Nam-ı diğer Sarı. Lakabımı çok seviyorum çünkü herhalde hayatımda bana bir daha “Sarı” denmez. İbo’yla hiçbir zaman kopmamışlar. Mahallenin sevilen, bıçkın delikanlısı. Düşünmeden hareket ediyor. O serseri görüntüsünün ardında ihtiyaç duyduğu dostluğu kardeşliği arayan, onu bulduğu zaman da sahip çıkan duygusallığa sahip bir karakter.
M.Y: Pınar Bulut karakterleri oluştururken bence çok iyi çalışmış. Bilal, Ecevit, İbrahim... Üç karakter birbirini çok iyi tamamlıyor. Benim oynadığım Ecevit, çocukluğunda hem ailesinden hem hapishanede gördüğü şiddet yüzünden babası gibi olmak istemeyen, adaleti savunan bir avukat. 20 yıl sonra, tam da unuttuğunu düşündüğü bir anda Zeki’nin olayları başlatmasıyla tekrar her şeyi sert bir şekilde hatırlamaya başlıyor. Bu olayları adalet sistemiyle yargılamak istiyor. Önce yasalara göre hareket etmeye çalışacak, ama sonra kendi hissettikleri ön plana çıkacak. Giderek değişen bir karakter.
T.M.: Zeki karakterini oynuyorum. Kendi dünyasında yaşıyor, kimsesi yok. Bu dört arkadaşın içinde olayları en ağır o yaşıyor. Kapalı bir adam. Dizinin dış sesi aynı zamanda.
G.M.A.: Ben çok seviyorum rolümü. İbrahim’i oynuyorum, çok tatlı bir adam. Çok saf. Tek başına hareket edemiyor. Canını verebilecek kadar seviyor arkadaşlarını. Çok duygusal bir adam.

Gerçek hayatta var mı böyle dostlarınız?
M.Y: Biz de dört yakın arkadaştık, beraber büyüdük. Onları hayal ederek oynadığım sahneler oldu. 20 yıl aradan sonra bir tanesi telefonumu bulup çekim esnasında beni aradı ve sete geldi. Çok düşündüm ve bu olayı çağırdım herhalde.
S.A.: Ben 32 yaşındayım, 28 yıllık arkadaşım var. Dört yaşımdan beri tanıdığım. Dört yaşımdayken de iki kat üzerimde oturuyordu, taşındık yine iki üzerimde oturuyor. O yüzden daha iyi anlayabiliyorum Ecevit’i de, Bilal’i de...

“KİMSE ROL KESMİYOR”
Peki, neden izleyelim ‘Suskunlar’ı?
Murat Yıldırım: Ben izleyici olarak bu diziyi izlerdim. Gerçek bir durum var ortada ve ancak bu kadar sahici yansıtılabilir. Kimse rol kesmiyor. Zaten oyuncu olarak ilk aklımıza gelen şey, bu çocukları savunmak zorundayız. Biraz daha ağır bir yük o yüzden.
Sarp Akkaya: Gönül rahatlığıyla hepimiz yaptığımız işin altına imza atıyoruz. İyi ki ben bu dizide oynuyorum. Çocukların uğradıkları haksızlık, o çaresizlikleri insanı etkiliyor. Böyle dostluklarınız varsa geçmişinizde ister istemez kendinizi özdeşleştiriyorsunuz.

01 Mart 2012 Perşembe

Brotherhood

SHOWTV new series “Suskunlar premieres tonight with its first episode. With the lead actors being Murat Yildirim, Sarp Akkaya, Turgay Mercan and Guven Murat Akpinar; as young men seeking revenge on their lost childhood.

~The concept of the series comes from the renowned movie “Sleepers” by Barry Levinson, does the series stray from the main concept of the original?

Sarp Akkaya: The story involving the characters will have some differences. After an unfortunate accident, the youngsters are sent to a juvenile detention center for a period of time.

Murat Yildirim: Anticipating the fact that this is expected to be a long running series, there will of course be additional surprises. However the concept of the 4 youngsters and their ordeal remains. Then we move to adulthood and the psychological effects of their trauma. While viewing the experiences of them as children, their innocence, and the dramatic events that take place will surely give goose bumps. If this shines a light on circumstances that we have done our jobs well.

Sarp Akkaya: There is also a true love story with this storyline. While viewing you will say now this can’t really be real.

Murat Yildirim: The passion, and the foundation of the friendship is extremely strong. So is the feeling of revenge. This is why it is so realistic.

“Was the screenplay Important”

~Why did you want to perform in this series?

Murat Yildirim: I was not planning on working this year; however Timur Savci & Pinar Bulut were the reasons for my changing my mind. In addition to my friends Sarp and the other actors was additional gratification.

Sarp Akkaya: I was fortunate to have worked previously with screenplay writer Pinar Bulut, and when I was told she was the writer, I accepted without reading the screenplay. The scenario is very important to a performer as well as the production company and producer/director.

Turgay Mercan: The character of Zeki had a affect on me. I felt very close to him

~Mr Guven, how were you added to the cast?

Guven Murat Akpinar: I actually auditioned for the role that Turgay obtained...I was then told they has 1 more character and I auditioned and got the part.

Sarp Akkaya: I actually appreciate what Guven did. He auditioned for a role, when he did not get the part, he went home and took multiple photographs on his laptop. He then forwarded the information with the comments I can also perform in this type of character as well. This shows that a performer does not take a part just for the sake of taking the part, he does it to be able to perform.

Murat Yildirim: There was also a story that Bruce Willis also did something like that. He even auditioned for a part of an African American woman. Character portrayals are closely webbed.

~Can you explain your character to us?

Sarp Akkaya: I portray the character of Bilal, nickname Sari. I actually love the nickname Sari, because no one every again in my lifetime will refer to me as Sari. Never lost touch with Ibo, loved by the people of the neighborhood and a vagabond. Does not give much thought before he acts. However under the tough shell they is a need for friendship and brotherhood, and when he finds that he takes responsibility for it and remains loyal.

Murat Yildirim: Pınar Bulut really thought out carefully the characters when writing Bilal, Ecevit and Ibrahim...three characters that actual complete each other. I portray the character of Ecevit, an child from a abused home and the abuse he receives while incarcerated, determined not to be like his father, a man of the law and attorney. 20 years later just as he thought he had forgotten everything in his past; suddenly Zeki decides to bring everything back to the surface and Ecevit starts remembering everything in the toughest way possible. He is now determined to seek justice. First seeking a lawful justice, but then emotions take over. He changes his characterization.

Turgay Mercan: I portray the character of Zeki. He lives within his own world, alone, he has no one. Out of the foursome he is paying the heaviest prices. An introvert. He is also the voice of the series.

Guven Murat Akpinar: I love my character. I portray the character of Ibrahim, a sweet man. Very innocent. Does not make a move alone. He would give up his own life for his friends. A very sensitive man.

~In your personal lives do you have such friends?

Murat Yildirim: I was actually part of a foursome group growing up. There are times I dream back to them as I perform. After 20 years one of them found my phone number and actually called me during a taping and he came to the set. I must have really been thinking of them for this to happen after all these years.

Sarp Akkaya: I am 32 years old, I have friends that I have been friends with for 28 years. Friends I have had since the age of 4. We met when I was four and he lived in the apartment 2 levels above mine, that is how we met, we moved and he still lives 2 levels above my apartment. This is why I can truly understand Ecevit and Bilal.

“There are no short cuts“

~OK..so why should be watch “Suskunlar”

Murat Yıldırım: As a viewer I would watch this series. There is a real situation here, there are no shortcuts and this is the most reality that can be brought to the screen. As a performer it is our responsibility to defend these children. This is a heavy burden to bear.

Sarp Akkaya: With a clear conscience we can sign our own names to the series. I am happy to be performing in this series. The wrong doings toward children, and their helplessness is very heart wrenching. If you in your personal lives have this type of ongoing bonds from your past you cannot help but see yourself.

Source: Milliyet

-Сериала ще се придържа ли към оригиналния сценарий на "Слипърс " на Бари Левинсън?

Сарп Акайа-Историята на героите ще има някои разлики .След нещастен инцидент младежите ги изпращат в младежки затвор за период от време.

Мурат Йълдъръм-Понеже това ще е сериал ще има допълнителни изненади .Концепцията за четиримата младежи и изпитанията им остава .После ще се преместим в зрялата им възраст и ще видим психологическите ефекти от травмата .Докато гледате тяхното детство ,тяхната невинност и драматичните събития които им се случват ще настръхнете.Ако това стане значи че сме си свършили работата добре.

СА- Има също и истинска любов в тази история.Докато гледате ще си казвате -Това не може да е реално.

МЙ-Страстите и приятелството са изключително силни.Също и отмъщението.Затова ще е толкова реално.

Защо искахте да играете в този сериал?

МЙ-Нямах намерение да работя тази година.Като и да е Тимур Савджи и Пънар Булут бяха причината да си променя мнението.В допълнение и моя приятел Сарп и другите артисти също ме удовлетвориха.

СА-Вече съм работил със сценаристката Пънар Булут и когато разбрах,че тя е сценарист и тук веднага приех без да чета сценария.Сценария е много важен за изпълнителя както и продуцентската къща и продуцента .

ТМ-Зеки ме развълнува .Почувствах се много близо до него..

Гювен Мурат Акпънар-Аз всъшност се явих за ролята на Зеки.След това разбрах че има още една роля ,явих се на прослушването и получих ролята.
.....................

Можете ли да ни обясните характера на вашия герой?

Сарп Акая: Аз представям характера на Билал, с псевдоним Сари. Аз всъщност обичам прякора Сари, защото никой все пак в моя живот, не се е отнасял с мен като Сари. Той никога не е загубили връзката си с Ibo (вероятно става въпрос за Ибрахим), обичан от хората от квартала и скитник. Не мисли много преди да действа. Под здравата (непробиваема) обвивка обаче се оказва, че те се нуждаят от приятелство и братство, и когато той открива, че поема отговорност за това им остава верен.

Мурат Йълдъръм: Пънар Булут наистина е обмислила внимателно характерите, когато е описвала Билал, Еджевит и Ибрахим ... три характера, които се допълват един с друг. Аз представям характера на Еджевит, дете, което е получавало беди (в смисъл зло) както в дома си, така и докато е бил в затвора. Решен е да не бъде като баща си, а да е човек на закона и адвокат. Двадесет години по-късно, точно когато той си мисли, че е забравил всичко, което е в миналото му, изведнъж Зеки решава да върне всичко обратно на повърхността. И Еджевит започва да си припомня всичко по най-трудният възможен начин. Той е решен да търси справедливост. Първо търси законно правосъдие, но след това емоциите го обземат. Той променя характера си (може би по-добре е да се каже „начина си на поведение”)..

Тургай Мерджан: Аз представям характера на Зеки. Той живее в негов собствен свят, сам, той си няма никой. От четворката, той плаща най-тежката цена. Интроверт е. Той е гласът на серията (в смисъл - разказвачът).

Гювен Мурат Акпънар: Обичам моя герой. Аз представям характера на Ибрахим, сладък човек. Много невинен. Неможе да съществува сам. Той ще се откаже от собствения си живот, заради приятелите си. Много чувствителен човек.

В личният си живот имате ли такива приятели?

Мурат Йълдъръм: Аз всъщност бях част от една група от четирима когато пораствах. Има моменти, когато играя да си мечтая да съм обратно при тях. След 20 години намерих телефонен номер на един от тях и той ми се обади по време на снимките, а и дойде на снимачната площадка. Аз наистина трябва да помисля за това което се случи, след всичките тези години.

Сарп Акая: Аз съм на 32 години, имам приятели, с които съм бил приятел в продължение на 28 години. Приятелите са ми от момента, когато съм бил четири годишен. Срещнахме се, когато бях на четири години и те живееха в апартамент два етажа над нас. После се преместихме и той все още живее два етажа над моя апартамент. Ето защо аз мога наистина да разбера Еджевит и Билал.

Няма претупване. OK .. в крайна сметка, защо трябва да се гледа "Suskunlar"

Мурат Йълдъръм: Като зрител бих гледам този сериал. Ситуацията е реална, няма преки (може би в смисъл „леки „) пътища и това е най-реалното, което може да бъде представено на екрана. Като изпълнител, считам че е наша отговорността да защитаваме тези деца. Това тежко бреме трябва да се понесе.

Сарп Акая: С чиста съвест можем да запишем нашите собствени имена върху сериала. Щастлив съм да съм изпълнител в този сериал. Грешките, които са извършени спрямо децата, както и безпомощността им е много болезнена. Ако вие в собствения си живот имате този тип на продължаващи връзки от миналото си, не може да помогнете, но можете да се вгледате в себе си.
[i]Източник: Милиет
by Eny87, vanina

[/i]
Последна промяна petan на Чет Юли 19, 2012 4:53 pm, променена общо 2 пъти
Аватар
petan
Глобален Модератор
Глобален Модератор

Статус:

Мнениеот petan » Чет Юли 19, 2012 4:19 pm

Image

The time has come to speakup!

By Cennet Günay~Translation Editor

They made a innocent mistake and their lives changed forever. They remained silent but the time has come to speak up. The premiere of “Suskunlar” is tonight on SHOW TV at 20:00.

Before the first episode even aired on SHOW TV the new series “Suskunlar” became a phenomeon on the social media networks. With TIMS Production producer Timur Savci, screenplay writer Pinar Bult, director for the first episode Umur Turagay, with Cinamatographer Yon Thomas.

The story of four yyoungsters born and growing up in the neighborhood of ‘Kuyudibi‘; with the lead performances of Murat Yildirim (Ecevit), Sarp Akkaya (Bilal), Asli Enver (Ahu), Guven Murat Akpinar (Ibrahim), and Tugay Mercan (Zeki).

Four young friends actually more like brothers Ecevit, Bilal, Ibrahim, & Zeki make a innocent mistake which changes their lives forever. The four friends now grow up overnight, the chain of events that follow are unforgettable, and they promise never to see each other again. Year later they are all living a different life but one of them decides he can no longer remain silent, and he brings the four back together again.

BİLAL (SARP AKKAYA)
Nick name is “SARI”. the youngest of the four. suffers from asthma, has carried a nebulizer his entire life. He has a serious crush on Ahu, however, she has always only loved him like a brother. /Прякор-Саръ.
Най-малкия от четиримата,страда от астма.Влюбен е в Аху ,но тя единствено го обича като брат.

ECEVİT (MURAT YILDIRIM)
Nick name is “SERIF” the leader of the foursome. Studied law in Germany. Returns to Istanbul, however never goes back to the old neighborhood. Has a successful life, however he has hidden his past./[i]Прякор-Шериф
Лидер на групата.Учил в Германия право.Върнал се е в Истанбул ,но никога не е отишъл в стария квартал.Има успешен живот,но крие миналото.
/

ZEKİ (TUGAY MERCAN)
Nickname is “YANIK” always smiling and intelligent, however he is a introvert. Returns to Istanbul after years of being away, rents a room in a boarding house, and falls in love with the landlords daughter. But this was not possible. Zeki is the first to speak
/Прякор -Яник
Винаги усмихнат и интелигентен,въпреки това интроверт.Връща се след дълги години в Истанбул.Наема стая в пансион и се влюбва в дъщерята на собственика .Но това не е възможно. Зеки първо трябва да говори.

İBRAHİM (GÜVEN MURAT AKPINAR)
Nickname “ISKA IBO” is now a father himself, living with his mother, a typical mother from the Black Sea region. No matter what his age he still is a child himself. A faithful friend. He would give his life for his friends /Прякор Ибо
Сега живее с майка си ,която е типична майка от Черноморския регион.Без значение от възрастта, той все още се чувства като дете.Би дал живота си за своите приятели.

Translated from an article in the newspaper Aksam

Image

анонс! Image дизи! Image
Аватар
petan
Глобален Модератор
Глобален Модератор

Статус:

Мнениеот petan » Сря Юли 25, 2012 12:20 pm

ФЕН - ГУРУТО на сем. YILDIRIM
Image

Gönülce

Изображение Изображение

Много от информацията за MY и съпругата му BT достига до нас благодарение на нея - тя е навсякъде, без нея не става никоя среща с феновете на MY. Направи собствен форум, с подбор и специална покана за участие в него. Споделената информация е винаги ОК!
В превода й помага Cennet Gunay [difus_18.gif] Изображение http://www.facebook.com/cennet.gunay.7

Image Murat Yıldırım Hayranlarına Teşekkür Etti ! – Özel Haber

The successful actor Murat Yildirim from the series “Suskunlar” who last month appeared on the “Beyaz Show” took time to view all the videos that were sent in from his fans worldwide. Included were videos from Saudi Arabia, Egypt, Greece, Bulgaria, Romania, Serbia, the United States, and students attending Oxford University in England. The videos were messages of admiration and he watch each one with complete attention, and thanked everyone at the end.

After a very tiring season, and with the upcoming season finale upon us, he is planning a much needed vacation with his wife. He concluded with the statement that the upcoming new season will be full of surprises.

15 Haziran 2012, By Gönülce
http://sinematelevizyonlifestyle.com/?p=21536

murat yıldırım fan videolarını izlerken http://www.dailymotion.com/video/xrk41v ... s?start=13

Image Image Image

не намерих коментар на Gönülce мисля: за предствянето на MY & BT & CD
Аватар
petan
Глобален Модератор
Глобален Модератор

Статус:

Мнениеот mariya.1942 » Чет Авг 02, 2012 2:53 pm

Статия в сръбският в. Вечерни новости от 18 март 2012 г -:
Asi: Ljubav iza kamera koja je drmala Tursku
M.Vu | 18. mart 2012. 12:03 | Komentara:

Turska serija „Asi“ koja se trenutno prikazuje na Prvoj srpskoj televiziji prikovala je za male ekrane na milione ljudi širom sveta. Pored toga što je bila nagrađivana na desetine puta, ono što se dešavalo iza kamera je oborilo sa nogu sve gledaoce u Turkoj koja je „gorela“ dok se serija snimala. Ljubav dvoje glumaca Murata Jildirim i Tube Bujukustun je plamtela čak i kada se reflektori pogase. Razočarenja, spletke, pretnje, saobraćajne nesreće, porodični pritisci, depresije i politički skandal su samo neki od elemenata koji su bili u žiži interesovanja pune dve godine, a euforija traje i danas.

Sve je počelo 2007. godine kada je turski reditelj Sevdet Merkan napravio odličan scenario zasnovan na motivima knjige „Gordost i predrasude“ i glavne uloge dodelio Muratu i Tubi( Demir i Asi). Nije ni slutio da će serija dostići planetarni uspeh zahvaljujući njima jer su tokom snimanja počeli da pokazuju do sada neviđene emocije. Tuba i Murat su osećali ljubav i u privatnom životu koji je prosto isijavala iz njih i tokom snimanja. Svako ko je bar jednom pogledao seriju tvrdi da takva hemija nije viđena na tv ekranima. Ipak, stavari su tokom dve godine snimanja u Antakiji bile veoma komplikovane. Murat je bio zauzet i sve manje vremena je provodio sa svojom devojkom, inače glumicom Burcin Terzioglu, ali i Tuba je bila pred brakom. Međutim to ih nije sprečavalo da se tajno viđaju.

-To su bile dve najlepse godine u mom zivotu – govorila je Tuba turskim medijima.- Predugo smo bili odvojeni od porodice i prijatelja i bilo je teško, ali u mislima sam još uvek tamo.

Ljubav je cvetala, o tome su svedočile i tri asistentkinje na snimanju koje su ih u stopu pratile.

- Pre oko pola sata, ispred mene u automobilu prošli su Murat i Tuba – napisala je jedna od asistentkinja. - Bilo je oko 20 časova. Zanimalo nas je gde su to njih dvoje otišli potpuno sami i to na dan kada je njegovoj devojci bio rođendan. Najzad, dobili smo informaciju da su se uputili u grad. U sred noći Tuba i Murat su viđeni zajedno.

Kada je ovo čula Muratova devojka u napadu ljubomore, napila se i krenula iz Istanbula za Antkaiju koja je na 12 sati vožnje udaljena. Na putu je doživela saobraćajnu nesreću i završila u bolnici. Kada je glumac čuo za to odmah je pohitao da je vidi. Tada se desila stravična svađa između njih. U napadu besa Murat ju je zaprosio ,a ona je to kasnije nazvala „romantičnom“ prosidbom. Da stvar bude gora u celu priču se umešala Muratova porodica, ali i otac od Burčin koji je ugledan turski političar. Mediji su brujali o tome da su oni bukvalno naterali Murata da je zaprosi.

Ipak, producenti serije su imali druge planove za njih. Njima je bio i cilj da svi saznaju za ljubav glavnih glumaca jer bi to povećalo gledanost. Kada su to čule Muratova i Burčinina porodica počele su pretnje, brisale su se vesti, a celoj ekipi je bilo naređeno da „drže jezik za zubima“. Skandal je poprimio ozbiljne razmere pa je čak i sajt http://www.asisdizis.com posvećena seriji po nečijem nalogu izbrisan. Ono što je Tuba tada doživljavala bilo je ravno košmaru. Kada je čula za prosidbu, spakovala se i otišla u Dubaji sa bivšim dečkom koji je zapravo bio paravan, javljali su mediji. Trebalo joj je samo da pobegne. Bila je na snimanjima sve tužnija, a u vreme dok je Murat izgovaro sudbonosno „da“ Tuba je imala psihološku krizu. Kada su se videli posle dva meseca pauze u snimanju, Tuba je bila utučena, ali ni Murat nije bio ništa rapoloženiji i na svakom setu su se svađali.

- Imam snažan osećaj da treba da donesem važnu odluku u svom životu, ali trenutno ne mogu da razaberem stvari i korake koje treba da preduzmem. Ja to ne mogu sada, jer ne znam šta me čeka i šta mi se može desiti, a može svašta. Nazovite to panikom jedne dvadesetpetogodišnjakinje. Ipak, napušta me nezrelost, ne želim više kratkotrajne stvari, ne želim više da u emocijama idem od bezgranične sreće, do bezgranične tuge. U vezi želim da osetim sigurnost i poverenje i na neki način oslonac. Umorna sam od oscilacija u ljubavi - rekla je Tuba.

Murat je kako prenose turski mediji hteo samo da zaštiti Tubu. Snimanje je završeno u veoma lošoj atmosferi, na snimanju zadnje scene bilo je očigledno se do juče ljubavni par nije pomirio sa svojim emocijama. Posle toga Murat je više puta „prozivao“ Tubu, ali se ona na to nije osvrtala. Iako su širom sveta pozivani u emisje, nikada se nisu pojavili ni u jednoj zajedno, sve do prošle godine kada su došli zajedno na festiva u Monte Karlu. Kao i mnogo puta pre toga, izbila je svađa među njima. Za Tubu je bilo već kasno jer je mesec dana pre toga objavila da je trudna sa svojim kolegom Onurom Sajlakom( tumači ulogu Zije u serji Asi). Prema pisanju tamošnje štampe Murat je poludeo kada je to čuo, povukao se i odbijao da snima bilo šta, a ubrzo se pojavila vest da se razvodi. Ipak, i to je zataškano. Svako protivljenje ženinoj porodici moglo ga je koštati karijere.

-Želim da pobegnem iz Istanbula u jedan mali grad, gde nema buke i znatiželjnih pogleda – rekao je Murat. - U Istanbulu se često probudim, a nisam to želeo, ne želim da ustanem, zato želim da odem odavde. Taj san mnogo smeta mojoj ženi, toliko da me ona često drma i govori da su to puste halucinacije i da zaboravim na tu noćnu moru.

Iako tvrdi da ima idličan brak sa Onurom, i pošto je u januaru rodile bliznakinje Tuba i dan danas nosi prsten koji joj je kupio Murat tokom snimanja 46. epizode i ona je njemu poklonila sat koji je još uvek nosi na ruci. Iako žive odvojene živote svako pojavljivanje u medijima dvoje glumaca obavezno izazove skandal.

Любов зад камерата, която разтърси Турция

Турският сериал Аси, който в момента се излъчва по Първа сръбска телевизия, прикова към малкия екран милиони хора от много страни. Освен, че беше награждаван около десет пъти, случващото се зад кадър, вълнуваше всички зрители в Турция, която направо "гореше" докато се излъчваше сериалът. Любовта на двамата актьори Мурат Йълдъръм и Туба Буюкюстюн продължаваше да се разгаря дори, когато изгасваха прожекторите...Разочарование, клюки, закани, катастрофа, семеен натиск, депресия и политически скандал са само някои от нещата, които в продължение на две години, бяха във фокуса на вниманието , а еуфорията продължава и до днес.
Всичко започва през 2007 г. , когато турският режисьор Джевдет Мерджан прави отличен сценарий по мотиви от романа "Гордост и предразсъдъци" и поверява главните роли на Мурат и Туба /Демир и Аси/. Той дори не предполага, че сериала ще постигне световен успех благодарение на двамата актьори, които по време на снимките започват да показват досега невиждани емоции. Туба и Мурат изживяват тази любов и в частния си живот, която просто извира от тях по време на снимките. Всеки, който поне веднъж е гледал сериала твърди, че такава химия не е виждана на тв екрана. Все пак нещата по време на двегодишните снимки били много комплицирани, защото Мурат бил обвързан с артистката Бурчин Терзиоглу и все по-малко време прекарвал с нея, а и Туба била пред брак. Това обаче не им попречило да се виждат тайно.
-Това бяха две от най-хубавите години в моя живот- казва Туба пред турските медии. - Беше трудно, защото прекалено дълго бяхме разделени от семействата и приятелите си, но в мислите си съм все още там.
Любовта процъфтявала, за което свидетелстват и трите асистентки на снимачната площадка, които непрекъснато са ги следели.
- Преди около половин час пред мен в кола преминаха Мурат и Туба - написала една от асистентките. -Беше около 20 ч. Беше ни интересно къде отиваха двамата съвсем сами и то в деня, когато Бурчин имаше рожден ден. Накрая получихме информация, че са отишли в града, където към полунощ са видяни заедно.
Когато научава това Бурчин побеснява от ревност, напива се и тръгва с колата си от Истанбул за Антакия, разстояние отдалечено на 12 часа път с кола. По пътя катастрофира и е откарана в болница. Когато Мурат научава това веднага отива да я види. Тогава става страшен скандал между двамата и ядосан Мурат и предлага да се оженят, а по-късно Бурчин нарича това "романтично" предложение. За да станат нещата още по-заплетени в цялата история се намесва и семейството на Мурат, както и бащата на Бурчин, който е влиятелен турски политик. Медиите тръбят, че те буквално са принудили Мурат да и предложи брак.
Все пак продуцентите на сериала са имали други планове за тях. Поставили си за цел всички да научат за любовта на главните герои, за да засилят зрителския интерес и увеличат гледаемостта. Когато научават това семействата на Мурат и Бурчин започват заплахи, изтриват се информации, а на целия екип на "Аси" е наредено пълно мълчание по въпроса. Скандалът взима сериозни размери и дори сайта http://www.asisdizis.com посветен на сериала е изтрит по нечия заповед. Това, което преживява тогава Туба е истински кошмар и когато научава за предложението за брак, събира багажа си и заминава за Дубай с бившето си гадже, който според медиите е бил просто параван. Трябвало и е просто да избяга. По време на снимките била тъжна, а когато Мурат е изговарял съдбоносното "да", Туба получава нервна криза. Когато след двумесечната пауза на снимките се виждат Туба е потисната, а и Мурат е в лошо настроение и по време на снимките непрекъснато се карат.
- Имам силното усещане, че трябва да взема важно житейско решение, но в момента не мога да осъзная нещата и какви стъпки трябва да предприема. Не мога да го направя сега, защото не знам какво ме чака и какво може да ми се случи, всичко е възможно. Наречете го, че това е паниката на едно 25-годишно момиче. Все пак ставам по-зряла, не искам повече краткотрайни неща, не желая повече в емоциите си да стигам от безгранично щастие, до безгранична тъга. Във връзката си искам да чувствам сигурност и доверие и по някакъв начин тя да ми бъде опора. Уморена съм от колебанията в любовта - казва тогава Туба.
Както предават турските медии Мурат искал само да защити Туба.Снимките завършват в много лоша атмосфера. При заснемането на последната сцена е очевидно, че до вчера любовната двойка, не се е примирила със своите емоции. След това Мурат много пъти е "търсил" Туба, но тя не се е отзовавала. Въпреки, че са канени в много предавания в различни местни и чужди телевизии, те никога не се появяват заедно , до миналата година, когато присъстваха заедно на фестивала в Монте Карло.За Туба е вече късно, защото месец преди това е обявила, че е бременна от своя колега Онур Сайлак /изпълняващ ролята на Зия в "Аси"/. Според публикациите на турската преса Мурат е полудял, когато е разбрал това, оттеглил се и отказвал да снима каквото и да е, а скоро се появява и вестта, че се развежда. Но и това е отложено. Всяка съпротива на семейството на жена му би могло да му коства кариерата.
- Искам да избягам от Истанбул в един малък град, където няма щумове и любопитни погледи - казал Мурат. - В Истанбул често се събуждам стряскайки се, нямам желание да стана, затова искам да се махна оттук. Този лош мой сън много пречи на жена ми, която често ме разтърсва и успокоява, че това са халюцинации и трябва да забравя нощните кошмари.
Въпреки твърдението, че има брачна идилия с Онур и след като през януари роди близнаци, Туба и до днес носи пръстена, който и е купил Мурат по време на снимките на 46-ти епизод на "Аси", а тя му е подарила часовник, който той все още носи на ръката си. Независимо, че имат отделен живот, всяко появяване на двамата в медиите обезателно предизвиква скандал.
Image
Аватар
mariya.1942
маниак
маниак

Статус:

Мнениеот petan » Пет Авг 24, 2012 9:39 pm

Pelin Akil...New Suskunlar girl

NISAN

Pelin Akil

İntikam ateşi sönmüyor

Image

Hepsi sustu, geçmişi silmeye çalıştı, ama olmadı... Islahevinde yaşananları unutmayı hiçbiri başaramadı. İntikam ateşiyle yanan dört gencin nefes kesen hikayesi, yeni sezonda da milyonları ekrana bağlayacak. Üstelik ekipte sürpriz bir yeni isim var: Pelin Akil... Genç oyuncu, Nisan karakteriyle “Suskunlar” ailesinden biri artık...

* “Suskunlar” dizisi projeye dahil olmadan önce sizin için ne ifade ediyordu?

- Bu işe dahil oldum diye söylemiyorum; proje için teklif gelmeden, hatta öyle bir olasılık aklımın köşesinden dahi geçmezken bile diziyi hayranlıkla takip ediyordum.

* Neydi sizi bu kadar etkileyen peki?

- “Suskunlar” bence şu an yayında olan en iyi dizilerden biri... Özellikle görsellik açısından ele alınırsa, yayınlanmış ve yayınlanmakta olan en sıra dışı iş...

* Yeni sezonun startı ne zaman veriliyor?

- 6 Eylül’de... Çekimlere geçtiğimiz günlerde başladık.

NİSAN TUTKULARI OLAN BİR KADIN

* Ve siz de Nisan olarak artık bu ekiptesiniz...

- Evet...

* Nasıl biri peki bu Nisan?

- Tutkuları olan bir kadın... Alışılagelmiş bir kadın karakter değil. Bu da onun gizemini artırıyor, merak edilmesine yol açıyor. Kabaca diyebiliriz ki, ilk gençlik yıllarında yaşadıklarının izleri Nisan’ın hayata karşı tavrını belirlemiş. İlerleyen bölümlerde bunun nasıl bir tavır olduğunu, Nisan’ı nasıl etkilediğini, nelere ittiğini daha net bir biçimde göreceğiz.

* Senaryoyu, olayların akışını etkileyecek denli baskın bir karakter mi?

- Kesinlikle... Nisan, bu oyunun akışını değiştirebilecek bir karakter. Zengin ve son derece güçlü bir kadın olmasına rağmen asla şımarık diyemeyiz onun için... Öte yandan içine doğduğu hayatın verdiği bir rahatlığı var tabii... Nisan için hayat bir oyun aslında. Kendinden o kadar emin ki, istediği takdirde elde edemeyeceği hiçbir şey olamaz.

DAHA İLK BÖLÜMÜNDE HAYRAN KALMIŞTIM

[b]* Bu projenin içerisinde yer almak size neler hissettiriyor?

- Büyük mutluluk... Bir o kadar heyecan... Ve tabii sorumluluk... Çekerken bir sonraki bölüme duyulan merak ve coşku...

* Siz ekibin en yeni üyesisiniz...

- Öyle... Hem ekip benim için çok yeni, hem de ben onlar için çok yeniyim. Ama muhteşem bir oyuncu kadrosuyla çalışmanın huzurunu yaşıyorum. Mesela sette ilk dikkatimi çeken, erkek oyuncuların özel hayatlarında da en az hikayedeki kadar yakın olmalarıydı... Bu projenin başarısında oyuncu kadrosunun seçimindeki titizliğin büyük rolü var. O uyum işe çok yansıyor. Dediğim gibi ben de bu ekibe dahil olduğum için çok mutluyum.

* Ya kamera arkası?

- Elbette çok yoğun bir çalışma temposu var. O yüzden iki ekip halinde çalışıyoruz sürekli... Yönetmenlerimiz Hatice Memiş ve Çağrı Lostuvalı başta olmak üzere tüm ekip işlerinde çok iyi... Zaten ilk bölümü seyrettiğimde, tüm izleyicilerde olduğu gibi işin kalitesi bende de hayranlık uyandırmıştı. Güzel olan da şu, “Suskunlar”ın kalitesi her bölüm aynı şekilde, hatta artarak devam etti. Bu da ekibin başarısı işte...

SETTE KADIN DAYANIŞMASI

* Oturmuş bir ekibe sonradan katılmak zor şey değil mi?

- Zor tabii... Açıkçası ne kadar tecrübeli olsanız da yeni bir işe başlarken mutlaka bir heyecan olur. Hele ki devam eden bir işe, üstelik oturmuş bir ekibe dahil oluyorsanız, o heyecan biraz da gerginlikle harmanlanır.

* Peki siz o zorluğu nasıl aştınız? Ya da aşabildiniz mi?

- Öyle şahane bir ekip ki, yapımcısından çaycısına herkes beni gayet sıcak karşıladı, samimiyetle aralarına kabul etti. Bu içtenliklerinden dolayı hepsine teşekkür borçluyum. Ancak, belki “kadın dayanışması” diyebilirler ama, Aslı’nın (Enver) gösterdiği yakınlık ve samimiyet için ona ayrıca teşekkür etmem gerek. Eminim ki bu satte çok sağlam dostluklar kuracağım.

24 Ağustos 2012 Image http://www.hurriyet.com.tr/magazin/maga ... 288397.asp
Аватар
petan
Глобален Модератор
Глобален Модератор

Статус:

Мнениеот petan » Нед Сеп 02, 2012 1:10 pm

2 Eylül 2012 Image http://www.hurriyet.com.tr/pazar/21363009.asp

Image
Sadece fotoğrafa baktıkları için oyuncu seçimlerinde hep eleniyordum

‘Suskunlar’ dizisinin bıçkın karakteri Bilal’i canlandıran Sarp Akkaya, son yıllardaki popülerliğine alışmaya çalışıyor: Özel hayatımda bir şey değişmedi ama bir mekana gidip ağız tadıyla içki içemez oldum.

Сарп през последните години се опитва да свикне с популярността. В личния му живот нищо не се е променило.

‘Suskunlar’da canlandırdığınız karakterin çocukken yaşadığı taciz ve şiddet iç acıtıyor. Rol için hiç psikologla görüştünüz mü?
Разговарял ли е с психолози зарад ролята си?

- Çocuk istismarları dünyanın her yerinde yaşanıyor, bunun üstünü kapatmamamız lazım. Amacımız mağdur kişilerin canını acıtmak değil, onların sesini duyurmak. Rolü gerçek kılabilmek için bol bol rapor okudum. Bunları yaşayanlarla konuştum. Aynı zamanda üç yıldır, oyunculuğumu geliştirmek için bir klinik psikologla sohbet ederek terapi desteği alıyorum.
- Насилие над деца се случва навсякъде по света, то трябва да спре веднага .Нашата цел не е да нараним жертвите, а по-скоро да изправим своя глас ....Прочетох много доклади ... разговарях...за време 3 години, аз разработих моя собствена оценка, отидох в клиника и говорих с психолози и получих подкрепа...

Birinci sezonda karakterler yaşadıklarının intikamlarını aldı. Yeni sezonda intikam duygusu başka şeylerle yer değiştiriyor mu?
В първия сезон, героите са за отмъщение. В новият сезон отмъщението ще се замени ли с нещо друго?
- İntikam hikayesi artık kendini tamamladı. Bu sezon karakterlerin kendi içlerinde yaşadıkları hayatları, sevinçleri, çelişkileri, kavgaları daha çok göreceğimiz bir sezon olacağını düşünüyorum.
През новия сезон, героите ще живеят свой собствен живот, ние ще видим през сезона повече радост, конфликти, борба.

Yeni sezon tanıtımında pisuvarda göründünüz ve Twitter’da hemen gündem oldunuz. Neden tuvaletinizi yapmanız bu kadar ilgi gördü?
Защо сцена в тоалетната привлече толкова много внимание?
- Üzerine çok düşünmedim. Çok keyifli ve eğlenceliydi. Belki tuvalet çok hayatımıza dair bir mekan olduğu için insanların ilgisini çekti.
Мислех много за него. Това е много удобно и забавно.Може да привлече много вниманието на хората, това място е от жизненоважно значение. [34.gif]

Gerçekten kardeş gibi olan erkekler tuvalete birlikte mi gider?
Дали е вярно, че мъже, които са като братя, ходят заедно в WC?
- Öyle bir şey yok. En azından erkeklerin arkasından tanıtımdaki gibi bir kadın geçmez!
Това не e вярно.Мъжете не са като жените. игра:

SESLİ ÇEKİMLE BİRLİKTE İŞ BULMAYA BAŞLADIM

Siz hep bıçkın delikanlı rollerindesiniz. Zengin ve yakışıklı adamı oynamak ister miydiniz? Neticede kadınlar beğeniyor sizi...
Той винаги играе роли на ...Би ли искал да играе богат и красив мъж? И все пак жени, които го обичат ...
- Bu algı Türkiye’de son yıllarda gelişti. Eskiden yapımcılar oyuncuları fotoğraflarına bakarak seçiyordu. Ben de fotoğraflara bakıldığında ilk elenen adam oluyordum. “Sen sadece seslendir” diyorlardı. Sesli çekimle oyuncu kıymete binmeye başladı. Ben de bu sayede iş bulmaya başladım.
-Такова е усещането в Турция през последната година. Понякога продуцнтите предпочеитат фотохрафии на актьорите. Като гледат снимките ми, аз съм първият елиминиран. "Ти само почакай" ми казват. Снимките на моите роли се е увеличил ... аз започнах да работя такъв начин.

İnsanlar sizi ‘Ezel’ dizisiyle tanıdı, ‘Suskunlar’la popülerliğiniz zirveye çıktı. Şöhret, hayatınızda bir şey değiştirdi mi?
Хората те срещнаха в поредицата "Ezel" и Suskunlar рейтинга ти се повиши. Дали славата е променила нещо в живота ти?
- Özel hayatımda bir şey değişmedi ama sosyal hayatımda bir mekana gidip ağız tadıyla içki içemez oldum. Tanımadığın adamlar bir yerden çıkarken seni görüntülüyor ve bu da korkutuyor.
-В личния си живот нищо се е променило, но когато изляза - не е социално право да пият .. Хората, които не знаят да гледате, докато напускат мястото си и той ви плаши.

Kadınların ilgisi nasıl?
Ами жените?
- Bir şeyler oluyor tabii ama bağırış çığırış yok. İnsanlar sevgilerini farklı farklı şekillerde ifade etmeye çalışıyor.
Нещо се случва разбира се, но доближаване и похвала няма.Хората предпочитат друго, опитвайки се да я изразят по различни начини.

AŞK HİSLERİN KELİMELERLE İSRAFI DEĞİL

Aşk deyince aklınıza ne geliyor?
Какво ви идва на ум, когато чуете любов?
- Bir tiyatro oyununda duyduğum “Aşk hislerin kelimelerle israfı değil” lafı benim aşk tanımım. 17 yaşımda çok aşık olmuştum. Ağlıyordum. Annem de karşıma geçmiş gülüyordu: “Nasıl bir annesin, oğlun acı çekiyor, sen karşıma geçmiş gülüyorsun” demiştim. Bana, “Bir sürü insanın hayatında yaşamadığı öyle güzel bir his yaşıyorsun ki” diye cevap vermişti. Bu lafını unutamam.
-В една театрална пиеса чух ... "Aşk hislerin Kelimeler israfı Degil" (в любовта се губят чувствата с думи.) Когато бях на 17 бях много .... Плакал съм.Майка ми ми се смееше. "Каква е такава майка, че докато сина й плаче, тя се смее" казвах си. "Много хора, живеещи живот, това е толкова хубаво чувство ", ми каза през смях, не мога да забравя.

Bir röportajınızda “Hep seveceğim ve unutmayacağım biri var” demişsiniz... Hâlâ onu düşünüyor musunuz?
В един репортаж казваш: "Има някой, който аз винаги ще обичам и никога няма да забравя ..." Все още ли мислиш за нея?
- Sevgi kolay kazanılmaz ve kolay bitmez. Eskiden birlikte olduğunuz kişinin başkasıyla bir şey yaşaması sizi çok üzse dahi sevginizden bir şey kaybetmezsiniz. Çünkü onu size ait olduğu için değil yaşadığı için seviyorsunuzdur. Ben de öyle sevdim. Bu yüzden yaşadığım sürece o sevgiyi kaybetmeyeceğim.

KAŞIMA FAÇA ATTIK

Sakallarım hep vardı. Çünkü karşınıza nasıl bir iş geleceğini bilmiyorsunuz, sakal da bir saatte uzamıyor ama 10 dakikada kesiliyor. Kaşımdaki çizigiyse futbolcular gibi şıklık olsun diye değil, tamamen bıçkın delikanlının façası.
винаги е имал брада и обича елегантните мъже, които играят футбол ...

*** Превода е от трети език и ако излезе 1:1 - ще го пусна!
Последна промяна petan на Нед Сеп 02, 2012 7:00 pm, променена общо 2 пъти
Аватар
petan
Глобален Модератор
Глобален Модератор

Статус:

Мнениеот petan » Нед Сеп 02, 2012 7:20 pm

2 Eylül 2012Imagehttp://www.hurriyet.com.tr/pazar/21363009.asp
Image

BG превод 1:1

Билял от Сускунлар се опитва да свикне със своята популярност.
Нищо не го е променило в личен план, освен, че вече не може да пие и питие без да го безпокоят.

Ролята, която играете в Сускунлар на малтретирано момче от най-ранна възраст е много трудна. За тази роля имали ли сте среща с психолог?

- Такива трагедии с малки деца има на навсякъде по света и наш дълг е тези проблеми да стават достояние на цялото общество. Целта ни не е да сипем сол в раните на тези деца,
а може би и вече възрастни, а да сме тяхното ехо на неизказана болка, обида и безпомощност. Имах срещи с хора, които са минали през този ад, четох много статии свързани с тяхната психика, а в същото време и аз от три години ходя на срещи с психолог, защото чувствам необходимост, за да бъда добър актьор да познавам добре психиката на героите си.
Първия сезон характерите на героите ни търсиха и намериха своето отмъщение.

В новия сезон чувството на отмъщение ще бъде ли изместено от други чувства?

- Истроията с отмъщението е вече изживяна от всеки един от героите, във втори сезон характерите ще се обърнат и ще погледнат в себе си, в своите чувства, своите радости, любови и несгоди. Има още много неща, които ще видим във втори сезон.

С представянето си в тоалетната, пред писоарите, за втори сезон веднага паднахте като бомба в Туитър. Защо едно ходене до тоалетна изглежда толкова заинтригуващо?

- Не съм се замислял, но наистина беше много забавно. Може би факта, че тоалетното е много специално място за всеки, затова и сцената привлече такова внимание и отзиви.

Наистина ли истинските приятели ходят заедно в тоалетната?

- Няма такова нещо, най-малко в действителност няма да видите момиче да минава зад мъже в тоалетна. Там не влизат жени.

Вие винаги играете роли на мъжкото момче от улицата, бихте ли искали да изиграете богат и красив джентълмен? И жените много да ви харесват...

- Това е някаква нова мода в Турция...Преди, продуцентите избираха актьорите по физиката им и от снимки, и аз бях един от първите, които винаги отпадаха от класациите.Винаги ме избираха за зад кадър, за озвучаване, така пък влезнах в самата индустрия и показах колко е важно да си озвучител.

Хората ви опознаха с ролята ви в Езел, а със Сускунлар беше вашият апогей, известността промени ли ви?

- В личния ми живот нищо не се е променило, но се промени социалния ми живот. Вече не мога да седна някъде и да пийна нещо без да ме обезпокоят.
Дори непознати започват да те снимат където те видят, изскачат пред мен и това понякога ме плаши.

А вниманието на жените?

- Става нещо, но жените не изпадат в истерия като ме видят, напротив, много нормално минават срещите с фенките ми.

Като чуете думата любов за какво се сещате?

- От една театрална пиеса се сещам -" Любовта е чувство, което не можеш да изкажеш с количество думи." Моята среща с любовта беше на 17, много бях влюбен.
Плачех. Майка ми стоеше отсреща ми и се смееше. И аз я питах, как може да ми се смее когато изпитвам болка, каква майка си?А тя казваше - "Много хора не могат да изживея това чувство истински."Никога не забравих тези думи.

В един репортаж бяхте казали -" Винаги ще я обичам и никога няма да я забравя". Още ли мислите за нея?

- Любовта не се печели лесно и не свършва бързо.Дори да видите човека, когото сте обичали да обича друг човек, това не ви кара да го мразите, вие нищо не губите от любовта си. Защото вие обичате някого не защото е ваш,
а защото живее и съществува. Затова никога няма да загубя и част от тази любов.

- Направих си белег на веждата, а брада внаги съм имал. Защото никага не знаете каква роля може да ви се падне, ако се иска брада няма проблем, ако изисква да нямате, пак не е проблем - за 10 мин. работа. А белега, който си направих на веждата не е от мода, като футбулистите, а от факта, че обичам да изглеждам като мъжко момче.

@ 4i4ek
Аватар
petan
Глобален Модератор
Глобален Модератор

Статус:

Мнениеот petan » Нед Сеп 02, 2012 8:43 pm

Image Anibal GÜLEROĞLU / Milliyet.com.tr

guleranibal@yahoo.com
http://www.twitter.com/guleranibal

Suskunlar'daki erkek fantazisi diziye yarar sağlamaz!
Image Image Image

Suskunlar'ın pisuar fantezisi nereye varır?

Birbirlerinden başka tutunacak şeyleri olmayan dört çocuğun intikam öyküsünden ‘Bu hayatta herkesin ikinci bir şansı hak ettiğine’ inanan Gurur Komiser’in nam-ı diğer Kasap Gazanfer’in geri kalan hayatındaki intikamcılığına dönüşen ‘Suskunlar’, yeni sezona merhaba demek için gün sayarken tanıtımlarıyla da düşündürmeyi sürdürüyor.

6 Eylül Perşembe günü yayınlanacak bölümün tanıtımına baktığımızda, Dostlar Kıraathanesi’nin kapısındaki Gazanfer’le diğerleri arasında, erkekler tuvaletindeki şırıl şırıl ‘pisuar’ kardeşliğinden eser kalmadığını görüyoruz.

Oysa Youtube’taki ‘Erkekler tuvaletine kadın girerse’ şakasından esinlenme ihtimalini düşündüren ilk tanıtımda ne de güzel dizilmişlerdi pisuarlarda yan yana. Üstelik dört erkek bir bayanlı temayla ‘Erkekler Tuvaleti’ fantezisi de yaşatmışlardı, olaya erkekçe bakanlara. Ama bu pisuar muhabbeti kısa sürdü. Yerine daha kapsamlı fragmanlar geldi. İyi de oldu. Yoksa ‘Suskunlar’ın, Sleepers gibi bir yapımın ardından ucuz Amerikan TV filmlerine özendiğini düşünecektik. Sahi, dizi karakterlerini pisuar başına sıralanmanın gerekçesi neydi?

Erkekler Tuvaleti, Erotizm ve Elde Kalan…

İnternetteki şaka videolarının yolundan giden tanıtımla, ‘Suskunlar’ın konusunun hiç ilgisi bulunmadığı kesin. Ancak insan ister istemez yan yana dizilip pisuarların içine eden karakterlere bakarken bu görüntülerin arkasındaki yaklaşımı sorgulamadan da edemiyor.

‘Erkekler Tuvaleti’ denince ilk aklıma gelen Ertuğrul Özkök’ün yazısı… Öyle çok ilginç vs. olduğundan değil, tıpkı bu tanıtımdaki gibi buram buram erkek fantezisi koktuğundan.

Pisuar kültüründen başlayıp Stuttgart’taki Mövenpick Oteli’nin tuvaletini özene bezene anlatmanın ardından eli fermuarında, hayran hayran duvardaki çırılçıplak kadın siluetini nasıl izlediğinin erotizmini yansıtmıştı satırlarına…

Erkeklerin basit fantezilerini, ‘Erkekler Tuvaleti’ne girmiş bir kadının fazlasıyla tetikleyeceğinin üstüne basa basa! ‘Suskunlar’ da erkek egosunun ağır bastığı bir yapım olduğuna göre, kadınlı erkek tuvaletinin cazibesini kullanmakta fayda var diye düşünülmüş olabilir.

Ertuğrul Özkök’ün ‘Erkekler Tuvaleti’ üstüne bu erkekçe yakıştırmalarından başka Cihan Canova’nın ‘Erkekler Tuvaleti’ de ‘Suskunlar’daki pisuar merakını mıncıklamak için bir yol.

Yoksa bu tanıtım da, insanların merhem alandaki budalalıklarını ve sıradanlaşmalarını absürt bir komediyle sergileyen ‘Erkekler Tuvaleti’ndeki gibi, erkeklerin zafiyetini sergilemeye mi yönelik?

Fermuar sesli erotik çağrışımlarla düşünce jimnastiği yaptıran, pisuara oturup ruj tazeleyen dişi objesiyle erotizmini perçinleyen tanıtımın, dizideki cinsel erki sorgulatarak öykünün artık kadın hâkimiyetinde yürüyeceğinin tüyosunu kulaklara fısıldama amacı taşıması da muhtemel.

Öte yandan ‘Bütün çişler toplandık’ diyen Ata Demirer’in, atların kulvara girişi benzetmesiyle resmedilen ve ‘iğrenç bir şey’ olarak nitelendirilen ‘pisuar’ olayının ‘Erkekler Tuvaleti Sendromu’na dönüşmesi de mümkün.

İşte bu noktada akla gelen ihtimal ise erotizmle dikkat çekmenin ya da cinsel erki mercek altına yatırmanın ötesinde, dizinin akışıyla ilgili bir espri kurgusu…

Kim bilir belki de esinleme tanıtımın yaratıcıları, dizi karakterlerini hep birlikte pisuarların içine ettirerek, uyarlama olarak başarıyı yakaladık ama çıkış konusunun sıfırlandığı yerden sonrasını elimizdeki mevcutlardan üreteceklerimizle yürüteceğiz, demek istemişlerdir!

Bu durumda da bize düşen, oyunculuğun ve çekim kalitesinin yüksek olduğu ‘Suskunlar’a yeni sezonda yaratıcılık başarısı dileyip, pisuar fantezisindeki fermuarlı açılıştan elde kalanın ‘kof’ olmaması temennisinde bulunmak.
Аватар
petan
Глобален Модератор
Глобален Модератор

Статус:

Мнениеот petan » Чет Сеп 06, 2012 9:28 am

Image
http://aslienverbirtanegerisihikaye.blogspot.com/

Aslı Enver: “Birkan Hayalperest, Ben Sıkıcıyım”
Image

“Hayat Bilgisi” dizisi var ama yine de biz seni hatırladığımızda, “Kavak Yelleri”ndesin. Peki sen kendini ilk olarak hangi sahnede hatırlıyorsun?

- “Yangın Yerinde Orkideler”! Çok da severek oynadığım Neriman karakterindeyim… Pera Güzel Sanatlar Lisesi’nde tiyatro okuyordum o zamanlar.

* Senin için önce tiyatro mu?

- Bu rolden sonra “Hayat Bilgisi” ve “Kavak Yelleri” dizileri geldi. Ama elbette önce tiyatro; öncelikle tiyatro. Zaten hâlâ tiyatroyu daha çok seviyorum.

* Çocukluğun Londra’da geçmiş. Nasıl hatırlıyorsun o yılları?

- Çok güzel bir çocukluk geçirdim ben. 12 yaşıma kadar oradaydım. Sonra Türkiye’ye geldik.

* Annen ve baban neden Londra’da yaşamayı tercih etmişler?

- Babam tekstilci, annem de okumak için gidiyor Londra’ya. Orada tanışıyorlar ve aşkları başlıyor. Sonra evleniyorlar. Biz doğuyoruz sırayla, abim, ben ve kardeşim. Sonra “Acaba Türkiye’ye mi taşınsak?” diyorlar. Türkiye maceramız böylece başlıyor. Çocukluğuma dair net hatırladığım çok şey yok ama güzel bir çocukluk geçirdiğimi ve orada bayağı mutlu olduğumu hatırlıyorum.

* Taklitler yapan bir çocuktan mı bahsediyoruz? Tiyatro aşkı o zamanlarda mı başlıyor?

- Hayır, ilkokulda müzikle ilgileniyordum. Buraya gelince eğitim sistemine alışma dönemi yaşadım. Konuşmayı, yazmayı, matematiği, okumayı burada sıfırdan öğrendiğim için tabii ki müzikle ilgilenemedim.

LONDRA EVİM DİYEMİYORUM

* İngilizce mi konuşuluyordu evde?

- Annem Türkçe konuşurdu ama biz İngilizce cevap verirdik. Çünkü ben okulda hep İngilizce konuşuyordum. Genelde öyle olur zaten, anneler babalar hep Türkçe konuşur… Gerçi babam Londra’da büyüyen bir Kıbrıslı olduğundan Türkçe’yi de kötü konuşur…

* Tam da ergenlik döneminde Türkiye’ye gelmişsin. Alışmakta zorlandın mı?

- Elbette bazı zorluklar oldu. Örneğin, duyduklarımı anlıyor, kulaktan dolma Türkçe biliyordum ama kimse benim ne dediğimi anlamıyordu. Deyimleri hiç bilmezdim. Bir imada bulunuyorlardı, anlamıyordum, espri anlayışım yoktu.

* Hayatına İngiltere’de devam etseydin, yine oyuncu olur muydun?

- Hiç bilmiyorum. Müzikle ilgileniyor olurdum herhalde. Çünkü sonuçta öyle bir yola başlamıştım. Demek ki sanatla bir şekilde ilgilenecekmişim.

* Şu anda İngiltere senin için ne ifade ediyor?

- Büyüdüğüm, arada bir özlediğim yer. Özleyip giderim ama bir hafta sonra sıkılırım ve “Türkiye’ye, evime dönsem” derim. Master için ya da altı aylığına belki gider kalırım ama bir ömrü orada geçiremem. “Londra benim evim” diyemiyorum. Ama yemeklerini özlerim, zaten oldukça da iştahlıyım.

‘ÇALIŞMAYI DÜŞÜNMÜYORDUM SUSKUNLAR’I REDDEDEMEDİM’

* Gençlik dizisinden ağır bir dramaya geçiş yaptın. Endişelerin oldu mu hiç?

- Beş senelik bir zaman diliminden bahsediyoruz. Ben üniversiteye yeni başlamıştım “Kavak Yelleri” vardı, üniversite bitti, iki sene geçti, “Kavak Yelleri” hâlâ devam ediyordu. Zaten belli bir olgunluğa erişmiştim artık “Kavak Yelleri”nde.

* “Suskunlar”ın senaryosunu ilk okuduğunda neler geçmişti aklından?

- Aslına bakarsanız, uzun bir süre çalışmayı düşünmüyordum, ara vermek istedim. Çalışmaya niyetim olmadığı için sadece “Bu neymiş?” diye okumaya başladım. Hâlâ aklım fikrim gezmekteydi çünkü. “Kavak Yelleri”nde yaz-kış çalıştığımız için tatilimiz olmuyordu ve ben de ciddi ciddi ara vermek istiyordum artık. Ama “Suskunlar”ın senaryosu hayatımda okuduğum en güzel işlerden biriydi. Böyle bir şeye “Hayır, ben çalışmayı düşünmüyorum” denemezdi. Yanlış bir karar olurdu.

* Böyle ses getiren, etkileyici bir dramada yer almak nasıl bir tecrübe oluyor senin için?

- Şu an çok içindeyim, ‘şöyle bir tecrübe’ diyemiyorum. Çok mutluyum olduğum yerden ve çalıştığım arkadaşlarımdan; dört erkeğin içinde tek kız olmama rağmen. Ve setin çoğunluğu da erkek. Geçen sene öyleydi en azından. Ama ben hiç sıkıntı çekmedim. İlk bir-iki hafta sadece, “Dedikodu yapacak kimse de yokmuş!” dedim ama ondan sonra o kadar tatlı bir arkadaşlığımız oldu ki… Onların arasına çok güzel kaynaştım.

* “Suskunlar”ı izlerken, insanın bazen boğazı düğümleniyor. Sen izlerken neler hissediyorsun?

- Çok utanarak söylüyorum ama insan kendi oynadığı diziyi izlerken duygulanır mı? Duygulanıyormuş. İzlerken çok kötü oluyorum. Çok doğru yerlere çok doğru mesajlar gidiyor. Ve çocuk oyuncular! Muhteşem bir senaryo ama çocuklar bu kadar inandırıcı oynamasaydı, bu iş bugünkü yerinde asla olmazdı bence.

* Oynadığın karakter seni zorluyor mu? Çünkü bir de iki erkek arasında kalma durumu söz konusu…

- Aslında ben iki erkek arasında kalan bir kadını oynuyorum gibi hissetmiyorum. Farklı bir duygu o. Biri çocukluk aşkı, yıllar sonra geliyor… Ama başka bir tarafta, çok sevdiği ve değer verdiği, arkadaşı da değil, sevgilisi de değil, bir yandan da her şeyi bir adam var. Aynı zamanda bir İbo’ları var, ona da aynı şekilde çok düşkün. Mahalleye de çok sahip. Bu yüzden iki erkek arasında kalan kadın değil de, başka türlü vicdan muhasebeleri olan bir kadın gibi geliyor bana daha çok.

EVLENME TEKLİF ETTİ DİREKT ‘EVET’ DEDİM

* Şu anda bir aylık evlisin. Bir öğrendik birliktesiniz, bir öğrendik evlendiniz. Nasıl oldu bu?

- O kadar zor olmadı! Birkan teklif etti, direkt ‘evet’ dedim ve arkasından çok uzatmadık. Zaten beraber olduğumuz zaman zarfında da birbirimiz için doğru insan olduğumuzu anladık. Dört ay içinde de evlendik.

* Ne kadar zamandır birlikteydiniz?

- O zaman 1 yıl 3 ay olmuştu. Şimdi ikinci seneye doğru gidiyoruz.

* Birlikteliğiniz ‘sadece arkadaşız’ dediğiniz bir dönemden sonra mı başladı?

- Yok, hayır. İlk görüşte hemen aşık olduk biz. Arkadaşlık dönemimiz olmadı.

* Peki şu an nasıl bir ruh hali içindesin?

- Heyecanlıyım. Zaten balayı, tatil derken şu ana kadar çok da evde değildik. Annemler yazlıkta, sanki ben de onlarsız yazı geçiriyorum gibi geliyor. Onlar dönünce herhalde daha çok idrak edeceğim.

* İleriye dönük hayalleri olan bir çift misiniz?

- Birkan fazla hayal kurar ama ben daha garanticiyim. O hayal kurmayı daha çok seviyor, daha heveslidir. Ben biraz daha mantıklı ve sıkıcı olan tarafım aslında.

* Uyumlu bir çift misiniz yoksa zıtlıkların çekimi durumu mu söz konusu?

- Tabii ki anlaşamadığımız şeyler oluyor. Kadın ve erkek olduğumuz için genel olarak uyumluyuz. Önemli olan burada orta yolu kolayca bulabilmek.

* Hayatında bir kırılma noktası var mı?

- Benim hayatımda her şey olması gerektiği gibi oldu. Sadece şanslıyım, güzel şeylerle karşılaştığım için. Oynadığım roller, yaşıma göre denk geldi.

SICAKKANLILIĞI ETKİLEDİ

* Onda seni ilk etkileyen şey neydi?

- Çok sıcakkanlıdır Birkan. İlk tanıştığımızda da öyle yanıma gelmişti ‘merhaba, nasılsın’ diye… Sıcakkanlılığı etkilemiştir herhalde.

DÜĞÜNDEN ÖNCE HER GÜN PİLATES YAPTIM

* Oldukça zayıf görünüyorsun. Spor mu yapıyorsun?

- Yapmak istiyorum ama yapamıyorum. Düğünden önceki bir ay pazar günleri hariç her gün pilatese gittim. Çok istikrarlıymışım meğer bu konuda. Ama spor salonlarından hiç hoşlanmam. Pilatese devam etmek istiyorum ama dizi başladı, ikisi bir arada biraz zor yürüyor.

Filiz ŞEREF

http://www.televizyondizisi.com/index.p ... /94569/59/
http://aslienverbirtanegerisihikaye.blogspot.com/

За теб на първо място тетъра ли е?
Играла съм в сериали, но преди всичко слагам театъра, дори сега съм още по-влюбена в него и от преди.

Детството ти е минало в Лондон, какво си спомняш от тези години?
Имах чудесно детство до 12 год възраст живеехме със сем. там после се преместихме в Турция.

Защо родителите ти са предпочели да живеят в Лондон?
Баща ми се е занимавал с текстил, а майка ми е била в Лондон да учи. Запознават се и приятелството им прерастват в любов, женят се и се раждаме ние, аз и братята ми.
После решават да се преместят в Турция и така започва нашето местене. Нямам кой знае какви спомени от детството си но знам, че то беше щастливо.

Любовта ти към театъра откъде започна?
Началното си образование получих в музикално училище, занимавах се усилено с музика, когато се преместихме ми беше много трудно, трябваше да се науча да говоря, пиша, математика, всичко започнах от начало.

А на английски ли си говорехте вкъщи?
Майка ми ни говореше на турски, но ние й отговаряхме на английски защото така ни беше по-лесно, дори и баща ми, който е родом от Кипър малко се затрудняваше да говори на турски и му беше по-лесно на английски.

Преместили сте се в Турция точно по време на юношеството си. Беше ли ти трудно да се адаптираш.
Да, разбира се, знаех малко турски и се затруднявах да говоря, мислех че говоря турски, а хората не ме разбираха и не можеха да се смеят на шегите ми.

Ако беше живяла в Англия би ли била пак актриса?
Изобщо не знам, най-вероятно бих се занимавала с музика.
Е все пак щях да имам връзка с изкуството.

Сега Англия какво ти навява?
Навява ми хубави спомени, там съм израсла понякога ми липсва, ходя си в Англия, но когато съм повече от една седмица там ми се иска да се прибера в дома ми в Турция.
Мога да стоя за магистратурата си там 6 месеца, но не и да прекарам живота си там. Липсва ми хубавата храна. И без това имам добър апетит. Не мога да кажа- Лондон е моят дом.

От младежките сериали направи бързо преминаване към тежък драматичен сериал, това притеснили те?
Става дума за 5 годишен период, в който започнах да уча в университета и да играя.

Какво си помисли когато за първи път прочете сценария на Сускунлар?

Всъщност, смятах да не работя дълго време, и понеже не смятах да работя, когато ми дадоха сценария си казах само - я да видя какво е това и го прочетох. Аз все още си мислех за почивки, разходки, защото бях поработила много в Кавак Йелери и смятах да си дам заслужена почивка, но сценарият на Сускунлар беше един от най-впечатляващите, които бях чела, на такова предложение не можех да откажа. Ако бях отказала, със сигурност щях да съжалявам.

Да участваш в такава драма с такъв отзвук какво означав за теб?
Сега съм изцяло обсебена от него и не мога да определя какво означава за мен филма.
Много съм щастлива от мястото на което съм в момента и от работата ми, въпреки че съм едно момиче сред четирима мъже. Между другото на снимачната площадка повечето са мъже, поне миналия сезон беше така, но мен това не ме притеснява, в началото си мислех, че няма с кого да си кажа и две думи, но такива чудни приятелства завързахме, много ми е добре сред всички тях.

Като гледаме сериала Суск. Усещаме как понякога застава възел на гърлото ни, вие как усещате нещата?
Никога не съм си мислела, че човек може да усеща нещо гледайки сериала, който е изиграл. Когато го гледам ми става много зле. За много места има много точни послания. А и децата актьори наистина играят много истински и сценарият е добър.

Характера който играеш затруднява ли те?Защото да играеш ролята да си м-у двама мъже...

Всъщност аз не чувствам да играя ролата на жена която е м-у двама мъже. Чувството е различно, единият е детската ми любов, която се връща след години, но аз не мога да определя дали това е само приятел или любим, само виждам че това е един мъж на когото държа. В същото време има и Ибо към когото също е толкова привързана.. Който е много привързан към махалата си и чувството, което изпитва към него е повече като задължение.

Чухме че сте заедно, чухме че сте се оженили ,как стана това толкова бързо.
Предложи ми да се оженим и веднага казах – да. Сега сме вече женени от месец.
Не толкова трудно, Биркан ми предложи и аз му казах – да и бързо решихме да се съберем и без това бяхме преценили за времето което бяхме заедно, че сме родени един за друг и за 4 месеца се оженихме.

Колко време бяхте заедно?
1г. и 3м, ако броим и периода на предложението вървим към 2-рата година.

Кога започна връзката ви, в момента когато бяхте казали че сте приятели ли?
Не разбира се, от момента, в който се видяхме, ние бяхме влюбени, не приятели.

А сега какво е емоционалното ви състояние?
Щастливо и без това бяхме дълго време по пътешествия.

Ако погледнеш назад двойка Мечтатели ли сте.?
Биркан е мечтател аз съм повече реалист. Той обича да мечтае повече и колкото мечтае толкова повече се нахъсва.
Аз повече мисля и това е отрицателната ми черта.

Има ли нещо в живота ти което да те е пречупило?
В моя живот всичко се е случвало така, както трябва да бъде, просто съм късметлийка, а и всички роли, които изиграх, бяха спрямо годините ми.

Какво те впечатли най-много в Биркан?
Той е много добронамерен и много сговорчив. Точно с това ме впечатли на първата среща.

Изглеждате доста слаба?
Преди сватбата всеки ден ходех на Пилатес.

Спортувате ли?
Много искам но не мога, освен това че ходих на Пилатес, но не обичам спортните салони, пък и сега вече нямам време понеже ще снимаме.

BG: @ 4i4ek
Последна промяна petan на Нед Сеп 09, 2012 11:37 pm, променена общо 1 път
Аватар
petan
Глобален Модератор
Глобален Модератор

Статус:

Мнениеот petan » Чет Сеп 06, 2012 2:16 pm

Image

"Messi gibi senarist lazım"

Suskunlar'ın Gurur'lu Gazanfer'i Berk Hakman: Deliler gibi oyunculuk yapma hırsım yok... Oya Doğan'ın ropörtajı...

06 Eylül 2012 Perþembe, 10:54:20

Uzun zamandır takipteyim Berk Hakman'ı... Çünkü hangi projede izlesem bana "Yine yapmış yapacağını" dedirten bir oyunculuk performansı sergiliyor. Sanki o bir karaktere büründüğünde Berk'ten eser kalmıyor. Kimi oynuyorsa o olduğuna iliklerine kadar inanıyor, o bu kadar gönlünü koyunca bize de inanmaktan başka seçenek bırakmıyor. Onu daha çok katmanlı rollerde izliyoruz. ‘Suskunlar'da önce Gurur olarak karşımıza çıktı. Sonra Gurur'dan Gazanfer çıkardı. Nevi şahsına münhasır diye tanımlanan kişilerden... Kimseye "Eyvallah"ı yok, bir şey kafasına yatmıyorsa tası tarağı toplayıp "Hoşçakal" demesini de biliyor. Röportaj yapmayı sevmiyor. Ama size güvenirse de içini açıyor. Bizim ki tedirginliklerle başlayan ama samimiyete dönen bir söyleşi oldu. Onun derdi oyunculuktu, biz de oyunculuğu masaya yatırdık.

Hayatla bir derdin var, bunu sana bakan herkes görebilir. Bildik, klişe biri de değilsin, değişik diye tanımlanan kişilerdensin. Neden zor yolu seçtin?
Bence normal olan benim duruşum ama insanların alıştığı şeyi yapmadığın zaman sana ‘değişik' diyorlar. Ben genel geçer kuralların hepsini çiğnedim. Bunu yaparken de kimsenin özel hayatına müdahale etmemeye çalıştım ve mantık kuralları çerçevesinde yaptım. Çünkü ruh sağlığımı korumaya çalıştım. Diğerleri de benimle birlikte ruh sağlıklarını korumaya çalışsalardı, tuhaflıklar hiç olmazdı. Ama insanlar egoları ya da maddi dünyaya ait olgular yüzünden değişemedikleri için belli bir davranış kalıbının aynısını sunuyorlar. Benim öyle bir korkum yok. Korkularım olmadığı için kendim olmaya çalışıyorum.

Bunu biraz açalım... Sonuçta sen de pek çok kişi gibi bir oyuncusun. Neden korkuların yok?
Ekonomik olarak rahatım. Kendimi kanıtlama derdim yok. Bundan şahane bir oyuncuyum dediğim anlaşılmasın. Fakat deliler gibi oyunculuk yapma hırsım da yok. Bir gün işi bıraksam bile turizm diplomam var. Bir yerde animasyon şefi olurum ya da müzik yapabilirim. Dolayısıyla korkular içinde yaşamıyorum.

Bağımlı değilsin yani...
Evet, oyunculuk bağımlısı değilim. Yoksa hayata dair bir sürü korkum var. Ama bir şeye bağımlı olmak iyi bir şey değil.

Hep merak etmişimdir. Yakışıklısın, oyunculuğun çok iyi ve bir sürü başrol teklifi alıyorsun. Neden inatla yan karakter oynamayı seçiyorsun?
‘Okul' filmini yaptıktan sonra beni bir sürü yapım şirketi aradı ve hep aynı şeyi teklif ettiler: "Bir kıza âşık olan bir adam var." Benim orada derdim yok, ben başka dünyalardayım. Onun için hiçbirini kabul etmedim. Senelerdir teklif geliyor. Adam gibi yazsalar oynardım. Ama adam gibi yazılanlar genelde yan karakterler oluyor. Tabii ki, ‘Suskunlar'daki Gurur'a yan karakter diyemeyiz. Çünkü o ana karakterlerden biri. Kısacası benim derdim başrol ya da yan karakter değil. Bir de başrolün sayfa sayısı fazla ve haftanın her günü çalışıyor. Yan roller her zaman daha az çalışır. (Gülüyor)

MESSİ GİBİ SENARİST LAZIM
Kötü adamlar son dönemlerde sevimli olmaya başladı ve biz onların sahnelerini beklemeye başladık. Gurur'da onlardan biri...

Sevimli değil, ilgi çekici diyelim. Ama burada yazar çok önemli. Ben bunu orta ve gol olarak tanımlıyorum. Messi iyi ortalarsa, golcü David Villa kadar aşırı yetenekliyse gol olur. Ama önce Messi gibi ortalayacak iyi bir senarist lazım.

Peki, ‘Suskunlar'ın sezon finalinde yollar ayrılmıştı. Ancak tanıtımlarda "Bitti sananlar çok yanılıyor her şey yeni başlıyor" deniliyor. Bu sezon ne izleyeceğiz?
Yine bol çatışma, ters köşeye yatırmalar olacak. Geçen sene olduğu gibi iki tarafın çatışması sürecek. Sürprizlerde olacak ama onları açıklayamam.

Sen sinemada da çok özel filmlerde rol aldın. Sence neden bizim uluslararası arenada tanınan bir oyuncumuz yok?
Bir oyuncu için dünyada tanınabilmenin yolu yurtdışında iyi olan bir yönetmenle üst üste 4-5 film yapmaktır. Çünkü yönetmen oyuncuyu o klasmana sokar. Türkiye'de de Nuri Bilge Ceylan, Yeşim Ustaoğlu, Semih Kaplanoğlu'nun filmlerinde oynaman lazım. Ama onlar, oyuncunun karakter değişmesine bağlı olarak film çeken yönetmenler değil. Bizim yönetmenlerimizin anlayamadığım bir natüralizm anlayışı var.

Doğru, bu dönemin moda tabiri doğal oyunculuk...
Onu da yanlış anlıyoruz. Bizim yönetmenlerimiz doğal olmayı oyunculuk zannediyorlar ve bence oyunculardan korkuyorlar. Bir karakter olabilirsin ve onun içinde sadeleşebilirsin. Biz de önce içselleştirip, sonra fizikselleştiren o kadar az oyuncu var ki, o nedenle yönetmen yakınını oynatıyor. Çünkü senden daha doğal görünüyor. Hâlbuki bir oyuncunun ilk öğrenmesi gereken şey sakin ve sade durmak. Yönetmenler motor diyeceğim ve abartacak diye korkuyor. Doğal okumak nasıl oyunculuk oldu? Kaç yüz senelik bir sanat oyunculuk.

'Tiyatro yapmadığım için üzülmüyorum'

Tiyatro yapmamaya devam edecek misin?
Şu anda zamanım yok. Aslında tiyatroyu seviyorum ve yapmak istiyorum. Ancak dışarıdaki algım, "Bu çocuk tiyatroyu sevmiyor." Bu röportajı okuyan dönem arkadaşlarım benim ne kadar Arthur Miller, Shakespeare manyağı olduğumu bilirler. Uzun zamandır Çehov, Arthur Miller'ı oynayan birine rastlamadım. Basit tiyatro algısı yok bu ülkede... her zaman tiyatroyu sevdim. Ama diğer arkadaşlar gibi tiyatroyu çok kutsal bir yere koymuyorum. Bu kadar büyük laflara gerek yok. Tiyatro, sinema ya da dizi ben hepsinde oyunculuk yapmaya çalışıyorum. Türkiye'de tiyatro yapmadığım için büyük bir şey kaçırıyorum gibi hissetmiyorum. Londra'da yaşasaydım, üzülürdüm.

'Seyfi'yi unutmayacağım'
Seyfi Teoman'ın vefat etmeden önce çektiği, pek çok festivalden ödülle dönen ‘Tepenin Ardı' filminde rol alan Berk Hakman, filmin yakında gösterime gireceğini söylüyor: "Tepenin Ardı' benim hayatımda çok özel bir yeri olan bir film oldu. Seyfi'ye binlerce kez teşekkür etmek zorundayım. Beni Bulut Film, Ezgi Baltaş ve harika bir senaryoyla buluşturdu. Onlar gerçekten sinema yaptılar. Bu film için dünyada çok ülke gezdim. Robert de Niro'yla da tanıştım. ‘Seyfi çok acayip biriydi. Onu hiçbir zaman unutmayacağım. Herkes filmin ne zaman vizyona gireceğini soruyor. Sonbaharda girecek, bakalım gidecekler mi?" diyor.

http://www.haberturk.com/medya/haber/77 ... rist-lazim

http://g1209.hizliresim.com/11/6/cqj61.jpg

Трябва ни сценарист като Меси.
Берк Хакман отговори на върпрости на Оя Доан от Хабертюрк. Гурур от Суск. /Берк Хакман/даде интересни отговори.

Защо предпочиташ второстепенни роли а не те виждаме в първостепенна.
Харесваш ли ролята на обичания лош герой и какво ще стане в Сускунлар?
Симпатичен си и с много добра игра , имаш предложения за главни роли, а все играеш второстепенни, на какво се дължи това.

След филма Окул/ Училище ме търсиха от много продуцентски компания с едни и същи предложения да ме снимат в ролята на красив мъж, който се влюбва и т.н., аз съм от друг свят, затова съм отхвърлил повечето от тези предложения. От години насам ми предлагат, но да имаше добър сценарий сигурно не бих го отхвърлил. По принцип второстепенните герои са доста добре написани като роли. Разбира се в Сускунлар даже не може да се говори, че Гурур е второстепенна роля. Той е един от главните герои. Пък и аз нямам проблем с това дали героят ми е главен или второстепенен, винаги главните герои в повечето случаи снимат всеки ден, а второстепенните почиват повече, така че, това ме устройва. Трябва ни сценарист като Меси. Лошите герои напоследък започнаха да се обичат, а и тяхната игра да се очаква с нетърпение и тук огромната роля да представи добре нещата е на сценариста. Това ми прилича на добро подаване на Меси към Давид Вила и тогава ще има хубав гол. И затова първо говорим за добро подаване на сценариста, за да има добър филм.

В края на сезона на Сускунлар, едва ли не, си помислихме, че твоят герой е до там, но в представянето видяхме, че всеки, който си е мислил, че всичко е свършило, се е излъгал, напротив всичко започва отначало. Какво ще ни очаква през този сезон?
Отново ще има схватка, двете страни отново ще са във война, ще има и сюрпризи, но разбира се не мога да ги кажа.

Ти си участвал в много известни филми, защо не можем да имаме артист, който да е световно известен?
За да си световно известен трябва да си снимал поне 4-5 филма с добър режисьор извън страната си. ...Защото режисьорът прави актьора да е известен. Не мога да разбера защо нашите режисьори имат странно разбиране за натурализъм.
Сега е на мода продуцентите да взимат красиви лица и да правят филми ,в които те да изглеждат естествено според характера си. Сякаш се страхуват да работят с актьори, които наистина умеят да играя. Ама извинявайте, актьорството е професия от колко хиляди години.

Ще продължите ли да играете театър?
Сега нямам време, но много обичам театъра и обичам да играя в театър.
Всички мои приятел знаят какъв маниак съм на героите на Артър Милър, Шекспир... много дълго време не съм видял да поставят на сцена Чехов и АМилър. Тази държава обича много театъра, но не е необходимо да се изхвърляме на толкова много страни. Театър, кино или сериали мога да играя всичко и като не играя в театър не мисля, че съм изгубил от играта си, но ако бях живял в Лондон и не можех да играя в театър би ми било много мъчно.

Много скоро на екраните ще видите Берк Хакмън във филма Тепенин Ардъ на Сейфи Теоман, който скоро почина.
С този филм обиколих доста страни по света, запознах се с Робърт Де Ниро, Сейфи беше много специален човек никога няма да го забравя, казва Берк Хакман.

BG:@ 4i4ek
Последна промяна petan на Нед Сеп 09, 2012 11:28 pm, променена общо 1 път
Аватар
petan
Глобален Модератор
Глобален Модератор

Статус:

Мнениеот mariya.1942 » Нед Сеп 09, 2012 10:59 pm

хай:
Жалко, че няма превод на тези интервюта, защото нищо не разбирам... стена:
Image
Аватар
mariya.1942
маниак
маниак

Статус:

Мнениеот petan » Пет Сеп 21, 2012 12:26 pm

Image

Tecavüz sahnesi psikolojimi bozdu

“Suskunlar” yeni sezona trajik bir olayla başladı. İbo’nun büyük aşkı Gülten, düğün günü tecavüze uğradı. Dizinin takipçilerini isyan ettiren o sahneler, Gülten’i canlandıran Elif Atakan’ı da derinden etkiledi: “Çekimin ertesi günü her yerim ağrıyordu. Olayın psikolojik etkisinden de bir süre kurtulamadım.”

Elif Hanım, “Suskunlar”ın yeni sezondaki ilk bölümünde Gülten karakteri ön plana çıktı. Bu rol size nasıl teklif edildi?

- Geçen sene bir-iki dizide rol aldıktan sonra kendimi eğitime vermiştim. Güzel bir proje olmadan çalışmak istemiyordum. Menajerime de sürekli bunu hatırlatıyordum. Birkaç ay geçmeden karşıma “Suskunlar” projesi çıktı. Bu dizinin deneme çekimine mutlaka gitmem gerektiğini düşündüm. Dört-beş kere görüştük. Kesinleşme süreci uzayınca olmayacağını düşünmeye başladım. Ama sonra hiç beklemediğim bir anda aradılar ve üçüncü bölümden itibaren Gülten rolüyle diziye dahil oldum.

Gülten nasıl bir kız, bize biraz onu anlatır mısınız?
- Gülten kalbiyle hareket eden bir kız. Eski Türk filmlerinden çıkmış gibi. Günümüzün gerçeklerine rağmen kendi dünyasında yaşamayı tercih ediyor. Gülten bir şarkı olsa, Cibelle’in “Green Grass”ı falan olurdu herhalde... Oldukça saf bir kız. Karşısındakinde de o saflığı arıyor.

Gülten’in yaşadığı trajik olay izleyicileri çok etkiledi. Siz nasıl hazırlandınız o sahnelere?
- Gülten’in başına gelenden en çok ben etkilendim. Senaryoyu ilk okuduğumda çok üzüldüm ve hemen oyuncu koçum Bahar Kerimoğlu’nu aradım. Hayata pembe gözlüklerle bakan bir kız böyle bir travmayı nasıl kaldıracaktı? Olayla ilgili yazılar okudum. Her gün tecavüzle ilgili haberler okuyunca daha çok sinirim bozuldu. Sahne boyunca bu duruma maruz kalan kızlara ağladım. Çekimin ertesi günü her yerim ağrıyordu. Olayın psikolojik etkisinden de bir süre kurtulamadım.

BU EKİBİ ÇOK SEVİYORUM

“Suskunlar”ın hayatınızdaki yeri nedir?
- “Suskunlar” projesi hayatımdaki önemli adımlardan biri. Bu işle birlikte Bahar Kerimoğlu’yla çalışıp çeşitli oyunculuk atölyelerine ve yurtdışındaki workshop’lara katılmaya başladım. Her hafta senaryoyu heyecanla okuyup heyecanla sete gidiyorum. Başarılı ve işini ciddiye alan bir ekiple çalışıyorum. Aynı zamanda bu ekibi çok seviyorum.

Kuyudibi setinde zaman nasıl geçiyor?
- Çekim yaptığımız mekânların hastasıyım. Sürekli o sokak ve evlerin fotoğrafını çekesim geliyor ama barındırdığı atmosferi, tek bir kareye sığdıramıyorum. Setteyken daha sessizim. Kafamda “Suskunlar”ın hikâyesi, düşüncelere dalıyorum. Onun dışında oyuncular veya ekiple sohbet halinde oluyorum.

Dışarıdan nasıl tepkiler alıyorsunuz?
- “Suskunlar”ın ciddi bir seyirci kitlesi var. Dışarıdan çok güzel yorumlar geliyor. Gülten’i ve İbo’yu çok seviyorlar. Özel ve güzel bir aşkları var bu iki karakterin.

“Suskunlar”, sosyal medyada çok ses getiren bir iş. Sizin Facebook, Twitter gibi mecralarla aranız nasıl?
- Twitter’ı ilk çıktığından beri kullanıyorum. Gerçek hesabım; elifatakan. Takipçilerimle bazı özel anlarımı paylaşmak ve onlarla iletişim içinde olmak hoşuma gidiyor. Aldığım yorumlar da beni mutlu ve motive ediyor. Samimiyetimizin izleyicilere geçtiğini görüyorum.

BABAMIN YOLUNDAN GİDİP MÜZİSYEN OLMAYI SEÇTİM

Bu arada oyunculuğa nasıl başladınız?
- Ben 12-13 yaşlarındayken rahmetli annem Neşe Erçetin Atakan, tiyatro yönetmeni ve eğitmeniydi. Küçüklüğüm kulislerde ve Şehir Tiyatroları’nda geçti.

Yani oyuncu olmaya o yaşlarda mı karar verdiniz?
- Hayır, aslında o zamanlar aklımda oyunculuk yapmak gibi bir fikir yoktu. Ben babamın yolundan gitmeyi, müzisyen olmayı seçmiştim. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın müzik bölümünde okuyordum.

Peki oyunculuk nasıl girdi hayatınıza?
- 16-17 yaşlarındayken ne olduğunu bilmediğim bir dürtüyle oyunculuğu denedim. Şimdi ailemin çektiği küçüklük videolarıma bakarken, beni senelerce bunun için yetiştirdiklerini görüyorum.

Müzikle ilgili bir şeyler yapmayı planlıyor musunuz?
- İş ve eğitim dışında vaktimin çoğunu müziğe harcıyorum. Şimdilik evde veya stüdyoda arkadaşlarla toplanarak müziği hayatımda güncel tutuyorum. İleride babamla bir şeyler yapmak gibi bir hayalim var. Müziği meslek edinmeyi düşünmüyorum ama kafamın uyuştuğu kişilerle karşılaşırsam eğlenceli bir şeyler yapabiliriz.

UZUN HİKÂYE’DE OYNADIM

Gündeminizde bir sinema filmi projesi var mı?
- Sinemanın bendeki yeri çok özel. İlk defa iki sene önce Murat Saraçoğlu’nun yönettiği “Yangın Var” filminde küçük bir rol üstlenmiştim. Geçen sene de “Suskunlar” seti devam ederken, çekimlerine Bursa’da dâhil olduğum “Uzun Hikâye” filminde oynadım. Osman Sınav imzalı bu film, 12 Ekim’de vizyona girecek.

KURALCI DEĞİLİM

Biraz da kendinizden bahseder misiniz? Nasıl biri Elif Atakan?
- Öğrenmeyi çok seven, hem uğraştığım işlerde hem de sevdiğim insanlarda neler yaratabileceğimi görmek için yaşayan biriyim. Kimisinin “Sanata karşı maymun iştahlısın” dediği bile olur. Bana göre sevgiyle yapılan her şey doğru. Kuralcı ve sabit doğruları olan biri değilim. Hatta duvarlarımı yıkıp bildiklerimi bana yalanlayan her an, yaşama daha çok tutunmamı sağlıyor. Dışarıdan baktıklarında yaşıma göre olgun biri olduğumu söylüyorlar ama daha yakından tanıdıklarında içimdeki çocuğu görüyorlar.

20 Eylül 2012 Image http://www.hurriyet.com.tr/magazin/tele ... 05028.asp#

за момента с GT: [difus_blush2.gif]
Сцената с изнасилването ми разби психиката
"Мълчи" е трагично събитие за новия сезон започна. IBO Гюлтен голяма любов, сватбен ден била изнасилена. Сцени на поредицата могат да изберат да бунтовническите последователи, който играе Гюлтен Елиф Atakan дълбоко впечатлен: "В деня след снимките всички болки. Отърваване от психологическото въздействие на събитието след известно време. "
Елиф дама, "мълчат" характер, излезе на преден план, Гюлтен първата част на новия сезон. Как тази роля е била предложена за вас?
- Миналата година, след като участва в една или две серии дадох на образование. Не искат да работят без хубав проект. Представител, непрекъснато ви напомня.Преди няколко месеца са минали преди мен "мълчат" резултатите от проектите.Мислех, че трябва да отида да направя екрана изследвания в тази серия. Ние се срещнахме четири или пет пъти.Аз започнах да мисля за процес на финализиране, няма да расте. Но след неочаквано съм търсил, и третия раздел са включени в масива от Гюлтен роля.
За Гюлтен момиче, може ли да ни разкажеш малко малко?
- Гюлтен момиче движи сърцето си. Подобно нещо на старите турски филми.Въпреки реалностите на днешния ден предпочитат да живеят в свой собствен свят. Гюлтен е песен, Cibelle'in "Green Grass" Предполагам, че ще бъде нещо ... Доста чисто момиче. Обратното също е търсене за тази чистота.
Гюлтен много впечатлен публика трагично събитие. Как да се подготвите тези сцени?
- Аз бях най-впечатлен с това, което се случи с Гюлтен. Когато за първи път прочетох сценария, аз съм толкова съжалявам, и веднага нарича играч, треньор Пролет Kerimoğlu'nu. Как едно момиче пред травмата от такъв живот ще премахва розовите очила? Чел съм статии за инцидента. Четете още новини за изнасилване всеки ден, нерв е повреден. Аз плаках по време на сцената момичета са изложени на тази ситуация. Дни след заснемането всички болки. Отървавам се от психологическото въздействие на събитието след известно време.

ОБОЖАВАМ този отбор

"Мълчи" какво е място в живота ти?

- "Тиха" проект, един от най-важните стъпки в живота ми. Този бизнес работи с разнообразие от пролетта на Kerimoğlu'yla започна да присъстват на действащи работилници и международни семинари. Всяка седмица аз ще отпътувам четене на сценария с ентусиазъм. Успешна и работи с екип, който е сериозно към работата си. В същото време аз обичам този отбор.
Как е набор от низходящи време?
- Стрелба нашите места за пациента. Çekesim снимка идва от улицата и къщи, но домакин от продължителна атмосфера, се побират в един кадър. Още на снимачната площадка, аз съм безмълвен. В главата ми "мълчат" Историята, аз падам в мислите си. Друг отколкото този, аз съм в чата с играчи или на екипа.
Как да получа отговори от външната страна?
- "Мълчат" Има значителна аудитория. Навън е много хубави коментари. Ibo'yu Гюлтен и са много популярни. Тези два знака имат специална и красива любов.
"Мълчат", работа, която носи много шум в социалните медии. Вашият Facebook, Twitter, както медиите като има предвид, че Как вървят нещата?
- Twitter да се използва, тъй като първата му версия. Real сметка; elifatakan. Takipçilerimle да споделя някои специални моменти, и искал да бъде в контакт с тях. Получените коментари и ще ме направи щастлив и мотивиран. Виждам искреността предава на публиката.

Баща ми, аз избрах да бъде музикант, е на път

В същото време, как да започнем да действаме?
- Бях на около 12-13 края на Joy майка Erçetin Atakan, театрален директор и инструктор. Backstage и премина малкия размер на градски театър.
Така че сте решили да стане актьор, е тази възраст?
- Не, всъщност, в съзнанието ми по това време не е имал идея да действат. Отида в пътя на баща ми, аз избрах да бъде музикант. Бях четене на музикалния отдел на изящни изкуства "Мимар Синан университет държавна консерватория.
Така че как действа живот?
- На възраст 16-17 години, че аз не знам какво съм се опитвал действа импулсивно. Сега гледам в моите клипове малката от семейството ми ме водеше, се повдига виждаме в продължение на години.
Планирате ли да направя нещо за музиката?
- Музика, прекарват по-голямата част от времето си извън работата и образованието. Събиране с приятели у дома или в студиото поддържа актуална музика в моя живот. Имам една мечта да направя нещо с баща ми като в бъдеще. Придобиване на професионална среща с хора, които не смятат, че музиката е забавни неща, които можете да направите, но главата ми вцепенен.

Играх дълги HİKÂYE'DE

Имате ли филмов проект на дневен ред?
- Кино в мен много специално място. За първи път преди две години Мурат Saraçoğlu'nun "огън", за да поеме малка роля във филма. Миналата година "мълчат", докато продължава да зададете, е замесен в стрелбата в Бурса "дълга история" филми играе. Sınav подписаха този филм ще бъде освободен на 12 октомври.

НЕ предписания

Ли малко за себе си? Как да Елиф Atakan един?
- Кой обича да учат, да работят и да обичаме хората и аз се опитвам да се види какво може да направи човек, който живее. Други бяха "против капризен изкуство", той не е така. Всичко е направено с любов от мен е правилно. Предписания, и аз не съм един от трудните истини. Дори ми отрича това, което знаех, че във всеки един момент да съборят стените ми на живот, осигуряване на повече от притежаване на. Казват, че съм зрял за възрастта си, но аз погледнах навън един от най-тясно им е признаване на детето в мен.
Аватар
petan
Глобален Модератор
Глобален Модератор

Статус:

Мнениеот petan » Съб Сеп 22, 2012 8:47 am

Едно интервю с Берк Хакман пуснато тази сутрин в страницата на дизи форума ... за актьорската игра ...

Image

"Karakter bıyık ve favori koymakla yaratılmaz"

Mart ayında bir perşembe gecesiydi. O gece anladık ki perşembeleri artık aynı olmayacak. Çünkü o perşembe televizyon ekranlarına alışık olmadığımız kadar iyi ve diğerlerinden bir çırpıda ayrışan bir dizi düştü.

Hande Sönmez-- Perşembeleri "Suskunlar" başladığında zaman duruyor pek çok izleyici için.

Dizinin Gurur Komiseri'ni akıllardan çıkmayan bir performansla canlandıran Berk Hakman'a Suskunlar'ı, Berlin ve İstanbul Film Festivali'nden ödüllerle dönen ve daha 3 festival görecek Tepenin Ardı filmini, oyunculuk üzerine görüşlerini sorduk.

Önce dizinin adıyla ilgili bir soru soracak olursak: 'Suskunlar' adının İhsan Oktay Anar'ın aynı adlı kitabıyla bir alakası var mıdır?
-Sence var mı? Herkes öyle zannetti ama ilgisi yok.

Çok uzun zamandan sonra bir dizi için hemen hemen herkesin aynı fikirde olduğunu üstelik çok da olumlu düşüncelere sahip olduğunu görüyoruz. Her dizi sezona iddialı başlar muhakkak ama 'Suskunlar' başlarken bu denli olay yaratacağını tahmin ediyor muydunuz?
Yok etmiyorduk.. Ben bir diziye başlarken o dizinin ses getirip getireceğini çok da düşünmem açıkçası, beni ilgilendiren bir şey değildir. Ben sadece karaktere, senaryoya yani işime bakarım. Bizim için de güzel oldu birden bir patlama olması; 'Çok iyi dizi, izlediğim 2 diziden biri' diyorlar, pozitif yorumlar alıyoruz.

İzlenen diğer dizi hangisiymiş peki?
Forumlarda okuyoruz: Leyla ile Mecnun ve Suskunlar diyen var, Behzat Ç. ve Suskunlar diyen var ama ilk 3'e mutlaka Suskunlar'ı koyuyorlar. Birden patlama olması güzel bir şey tabii ama benim böyle bir beklentim yoktu.

Suskunlar'daki Gurur komiser nam-ı diğer Gazanfer'i daha yakından tanımaya başladık son bölümlerde. Senaryo ilk geldiğinde Gazanfer olduğu belli miydi Gurur'un yoksa bu seni daha çok görmek isteyen seyircilerin talebine karşılık mıydı?
Başlarken bazı şeyler vardı kafamızda, bunlar çeşitleniyor, değişiyor, ama şunu belirteyim biz kimsenin talebine karşılık olarak bir şey yapmıyoruz.. Senaristimizin de öyle yazdığına ve düşündüğüne eminim.

Berk Hakman'a göre nasıl bir karakter Gurur-Gazanfer? Okuduğunda nasıl şekillenmişti karakter kafanda?
Ben bir oyuncu olarak Gurur'un çok çalışılabilecek bir rol olduğunu düşündüm. Bugün dünyada modern bir aktörün çalışmak isteyebileceği bir rol. Sıradan bir dizi karakteri değil. Hani görürüz ya; o ona aşıktır bu buna aşıktır o sevgilisini aldatır. Aşktan başka hiçbir şey konuşmazlar, birbirlerini kıskanırlar vb. burada öyle bir şey yok. Gurur'un başka ekstra ekstra durumları var, ortaya çıkıyor daha da çıkacak. Böyle olması da çok mutlu etti beni. Klişe iyi veya klişe kötü değil, yaşayan bir karakter.

Geçen haftaki bölüme kadar çok kızdığı Gurur-Gazanfer'e başka bir taraftan bakma imkanı verildi seyirciye. Hatta Gazanfer'in çocukluk flashback sahnelerinin artması yönünde yorumlar var. İleride daha da derinleşecek mi Gazanfer'in hikayesi?

Aslında ileriye dair çok bir şey söyleyemiyoruz ama izledikçe göreceksiniz, geçen 11. bölümü izlediyseniz görmüşsünüzdür; ileriye ve geriye dair bir sürü şey olacak; dizinin yapısı da öyle zaten. İzlesinler... Özellikle 13. bölümü.
Dizinin bir sosyal sorumluluk misyonu da olduğunu söylesek yanılmayız herhalde.
Bence de güzel oldu birçok şeye parmak basıyor.

Peki bu tür diziler reyting kurbanı olurken (mesela Türkan mesela kadına şiddet konusuna dikkat çekmek için çekilen diziler) Suskunlar'ın başarısını nelere bağlıyorsun?
Türkan da çok önemli bir konu, o da pek çok şeye parmak basıyor ama Türkan'ı kim algılayabilir ki bu ülkede? Türkan Hanım'ı bilen insan sayısı, araştıracak insan sayısı da az. Zaten kitap okumuyor kimse. Ama bizim diziye baktığınız zaman daha sıradan, daha basit hepimizin yaşayabileceği, hayal kurabileceği ya da acısını anlayabileceği bir durum olduğu için belki insanların ilgisini çekti ya da yaşanan olaylar vardı böyle.

Kadına şiddet ve töreyle de ilgili de çok dizi yapıldı. Tabii ki şunu da diyemeyiz: Suskunlar sadece çocuklara değindiği için de tutmadı onu da mutlaka belirtmek lazım. İşin içinde binlerce şey var: Görüntü yönetmeni, oyuncusu, kurgusu bunlara da bakmak lazım. O diziler de böyle mi çekildi böyle mi yazıldı onlara da bakmak lazım.

Suskunlar'ın şöyle bir durumu da var; sosyal medyada en çok konuşulan dizi. Leyla İle Mecnun ve Behzat Ç onu izliyor. Leyla ile Mecnun ve Behzat Ç. sosyal medya reytinglerine karşın normal reytingleri pek fazla değil ama Suskunlar hem sosyal medyada hem de tvde çok izleniyor. Bunu da yine aynı sebeplere mi bağlıyorsun?
Diğer reytinglerde karışıklık var şu an tabii o yüzden en büyük reyting sosyal medya reytingi. En büyük reyting oradan geliyor. Bize de söylüyorlar şu TT oldu, bu burada konu oldu vb. Reytingler tekrar ölçülmeye başlanınca göreceğiz oradaki tabloyu da. Orada bakacağız asıl başarımıza.

En az Suskunlar kadar önemli bir işte, bir filmde Tepenin Ardı'nda yer alıyorsun. Hem yurt dışından hem de Istanbul Film Festivali'nden eli boş dönmedi. İzlemeyenler için soralım ne bekliyor bizi Tepenin Ardı'nda?
Tepenin Ardı'nda derinlikli meseleler bekliyor ama anlamak isteyene. Bunu derken de 'İzlesinler anlamayan da anlamasın' tavrında değilim ama insanların film seçimleri farklı şimdi. Tepenin Ardı popüler bir film değil gayet art house sinema örneği. Ama anlamak isteyen ya da görmek isteyen, bu ülkede yaşayan insanlarla, bu ülkenin politikasıyla, maço erkek kültürüyle ilgili birçok şeyi görebilir. Bunların hepsi göze parmak sokulmadan ve çok hissettirilmeden anlatılıyor. Temmuz'da da 3 tane festivale gideceğiz.

Hangi festivaller?
Saraybosna, Paris bir de Taiwan'daki Taipei.

Türkiye'de vizyon tarihi belli mi?
Sonbahar aylarından biri olacak zannediyorum. Prodüktörlerimizin daha iyi bileceği bir konu bu tabii ama şimdiye kadar girmedi yazın da girmez sonbahar aylarından biri olur muhtemelen.

Sen konservatuar çıkışlısın aynı zamanda. Tiyatro düşünüyor musun yakın bir zamanda?
Tiyatroyu her zaman düşünüyorum aslında. New York'taki festivalde Amerikalı yazarların birkaç oyununu almıştım onlardan birini okuyordum buraya gelmeden önce. Oyun araştırıyorum sürekli. Sevdiğim tekstler de var zaten. Tabii 'Oyun kalmadı mı?' diyebilir okuyan kişiler ama tiyatro yapmak her zaman kolay olmuyor. Kafaca anlaştığın kişilerin de bir araya gelmesi gerekiyor. Müzik yapmak gibi. Biribirimize kolayca hatalarımızı söyleyebilmeliyiz: Ben sana 'Burada şunu yapsak nasıl olur? diyebilmeliyim sen bana 'Burada çok abartılı oynadın' diyebilmelisin. Bunu söylediğinde ayağı tam yere basmamış ya da kendini yeterince geliştirmemişse insanlar bunu yanlış anlayabiliyorlar. Okul zamanı bununla o kadar yüzleştim ki okuldan çıktığımda zorunlu olmadıkça tiyatro yapmayacağım diye bir kanım vardı. Uzun süre yapmadım. 2-3 sene önce Devlet Tiyatrosu'nda 'Birdy' diye bir oyuna başladım. Okuma provaları bitti sahneye geçerken bir anlaşmazlık oldu ayrıldım. Yoksa ben çok yapmak istiyordum. O zaman olmadı. Ama şu anda da zaten zamanım yok. Olursa her zaman.

Ne tarz oyunlar okudukların?
En son okuduklarım modern tekstlerdi; drama komedi. Modern tekstler haricinde de çok fazla oyun var mutlaka ama ben realist oyunları çok severim. Henrik Ibsen ve takpçileri Çehov, Arthur Miller, Tennesse Wlliams.

Tabii ki Shakespeare'ı hiç saymıyorum o başka bir dünya. Önce onlardan geçiyor bazı şeyler, yani tiyatroda da önce onları bitirip sonra yapsak bazı şeyleri daha iyi olur... İnsanlar acayip absurd oyunlar,uyarlamalar yapıyorlar ya da kendi yazdıklarını oynuyorlar. Tabii ki hepsine saygım var ve günü geldiğinde yaparım. Sadece benim oyunculuk anlayışım oralarda değil.

Okuldan beri Rus ekolünü sevdiğim için; karakter yaratma- drama- çatışma, ben böyle bir sinema, böyle bir tiyatro içinde yer almak istediğim için öncelikli olarak onlar ilgilendiriyor beni. Yarın öbür gün sürrealist bir proje gelir çalışırım ama zevk aldığım şeyler ilk etapta onlar değil.

Son zamanlarda izleyip herkes görmeli dediğin bir performans var mı?
En son Amerika'da gittiğim tiyatro oyunu Philip Seymour Hoffman'ın oyunuydu ondan sonra hiçbir şey yapmak istemedim. Yönetmen Mike Nichols, Philip Seymour Hoffman babayı oynuyor, oğlunu Andrew Garfield oynuyor. Oyunun adı: Death of a Salesman. Ki ben bu oyunu okulda oynadım, defalarca çalıştım, oyunu defalarca okuyup izlememe rağmen gözümden yaş geldi izlerken. Demek ki tiyatro gerçekten öyle yapılabiliyormuş dedim. Burada insanlar kendini kandırıyor çoğu zaman.

İyi oyuncu kriterin nedir?
Şöyle bir şey söyleyebilirim bence modern bir dünyada yaşayan aktörün amacı Rus da olsa Çinli de olsa Amerikalı da olsa farklı rolleri oynamak, bir şeylere parmak basan konulara çalışmak olmalı. Bu işe biraz daha bilimsel olarak bakan, işi sadece cümle söylemek olmayan, karakter de yaratabilendir iyi bir oyuncu. Pek çok kişi 'karakter yaratmak' hakkında konuşsa da ben bunu çok göremiyorum. Bir sürü oyuncuya bakıyorsunuz her sinema filminde aynı bakış, aynı tonlama, aynı yürüyüş. Doğal oynasa da doğal oynamak da oyunculuk değil. O zaman ben de anne-babamı getireyim oynatayım. Nasıl Nuri Bilge Ceylan yapıyor- tabii ki onun yaptığı başka bir şey. Oyunculuk yapacaksak yol bu değil bence. Okuldan beri bu bilinçle yaşadığım için bütün projelerimi de buna göre seçiyorum. Öldüğümde içimde rahat olacak. Birbirinin devamı olan aynı şeyleri seçmediğime inanıyorum. İyi oyunculuk bence buradan geçiyor. Diğer türlü kendini oynarsın hazıra konarsın. Her karakter her cümleyi aynı şekilde söyleyebilir mi? Ama buna dikkat eden kaç insan var? Kimse felsefe okumuyor, edebiyatla, metafizikle ilgisi yok. Bunlar o kadar önemli ki karakter yaratırken. Karakter buraya bıyık şuraya favori koymakla yaratılmaz ki. Onu koyuyorsun ama için bomboş. Çünkü ağzından çıkan cümlenin ritmi temposu öyle gitmiyor. Derinlikli bakan biri bunu görebilir.

Oyunculuktan önce müzik var peki oyunculukla beraber müzik var mı? Olacak mı?
Devam ediyor, zaten bunlar içiçe seyler. Hepsi sanatın bir dalı. Biri gider biri gelir ama hep vardır.

18. Istanbul Tiyatro Festivali devam ederken festivalde bir oyun izleme şansın oldu mu?
Yok. Aslında gidecektim niyetim vardı ama çekimler oldu fırsatım olamadı.

Türkiye'de iyi ve izlenen bir dizi yapmanın formülü nedir sence?
Bu ülkedeki seyircinin ne zaman ne izleyeceği hiç belli değil. Bir formül olduğunu ben zannetmiyorum, sence var mı formül?

Bir Twitter hesabın veya Facebook fan sayfan var mı?
Twitter hesabım var; http://www.twitter.com/berkhakman . Facebook'ta bir fan page'im yok ama kendi sayfam var; http://www.facebook.com/berk.hakman.9

Son olarak Suskunlar'ın seneye bir sezon daha devam edeceğini müjdeleyebilir miyiz?
Herhalde eder ama bunu da yapımcılara sormak lazım.
Аватар
petan
Глобален Модератор
Глобален Модератор

Статус:

Мнениеот petan » Нед Сеп 23, 2012 6:47 pm

PİSUVARA İŞEYEN KADIN NELER ANLATTI?

Image

Erkekler tuvaletinde çekilen tanıtımlarda pisuvara oturup makyaj yaparken verdiği pozlarla adını duyuran ‘Suskunlar’ dizisinin Nisan’ı Pelin Akil, “Kadınlar tuvaleti eğlencelidir ama erkekler tuvaleti çok sıkıcı” dedi...

‘Suskunlar’ dizisine yeni katılan Pelin Akil, özellikle dizinin tanıtımlarında tüm dikkatleri üzerine çekti. Cansu Dere’nin rolünü elinden aldığı iddiaları ortaya atıldı. Dizide sert ama bir o kadar âşık Nisan karakterine hayat veren Pekin Akil’le benim yolum 2009 yılında kesişti. O sıralar ‘Arka Sıradakiler’ dizisinde Zehra karakterine hayat veriyordu. Aslında en büyük tutkusu müzikti ama bu aşk onu oyunculuğa sürüklemişti. Aradan üç yıl geçti. Akil, bu arada ‘Kurt Kanunu’nda Ballı Naciye’ye, ‘Seksenler’de Seçil’e hayat verdi. Ardından da çok mutlu olduğum yer dediği ‘Suskunlar’ dizisinde buldu kendisini… Bizim yolumuz bir kez daha kesişti. O da tüm samimiyetiyle iç dünyasını HT Magazin’e açtı.

Pelin, sen ‘Suskunlar’ dizisine katıldın ama Cansu Dere’nin rolünü elinden aldığın dedikodusu çıktı. Nedir o işin aslı?
O dedikodunun gerçeklik payı yok. Çünkü Cansu Dere, ‘Muhteşem Yüzyıl’la çok önceden anlaşmış. Ayrıca ben de ‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisiyle görüştüm ama ‘Suskunlar’a girdim. Bir rol kimin hakkıysa onun olduğuna inanırım.

Peki, senin bu tartışmalı ‘Suskunlar’ serüvenin nasıl başladı?
Ben Ayfer karakteri için ‘Kayıp Şehir’le görüşmüştüm. O zaman Gökçe Bahadır belli değildi. Oyuncu seçimini yapan Mine Güler beni orada beğenip “Gökçe Bahadır’ın bakışlarında yaşanmışlık var. Sen iyi oynasan da dinç bakıyorsun” dedi ve olmadı. Ama beni ‘Suskunlar’a önermiş. Bir deneme çekimine girdim ve Kaş’a gittim. Ama bir çekim daha istediler. Amatör kamerayla çekip yolladım ve oldu.

Ama seni kilolu bulmuşlar…
‘Kurt Kanunu’ için kilo almıştım. Nisan sporcu bir karakter olduğu için detoksla 1.5 haftada 6 kilo verdim. Şimdi her gün spor yapıyorum.

Gelelim şu pisuarda makyaj yaptığın tanıtım çekimlerine…
Çok güzeldi değil mi? Bence gayet çarpıcıydı. O tanıtımı sanat ekibimizin hazırladığı dekorda çektik. Herkes tanıtımdan farklı anlamlar çıkardı.

Senin erkekler tuvaletine gidip pisuarda oturman ne demekti?
Pisuarda oturmam bir kadının fütursuzca, cesur bir şekilde erkeklerin dünyasına hatta mahremiyetine girdiğini gösteriyordu. Nisan, o kadar cesur ve ondan her şey beklenir. Erkekler tuvaletine giriyor ama kendi işini görüyor. Kimseyle ilgilenmiyor, makyajını yapıyor.

Erkekler tuvaletinde kadın olmak nasıldı?
Ben erkekler tuvaletine daha önce de girdim, çok sıkışmıştım ve o tuvaleti kullandım. Ama pisuara oturup makyaj yapmadım. Erkeklerin özel dünyasında Pelin olarak benim işim yok. Zaten erkekler tuvaleti çok sıkıcı, oysa kadınlar tuvaleti eğlencelidir. Orada dedikodu yapılır, sırlar konuşulur, makyaj yapılır.

‘Suskunlar’ın setine daha sonradan katılmak nasıldı?
O kadar stres yaptım ki, sete gideceğim ilk gün uçuk çıkardım. Sette Murat Yıldırım, Güven Murat Akpınar ve Sarp Akkaya kardeş gibiydi. Aslı Enver de onların yanında erkek gibi olmuş. Çok iyi anlaşıyorlar. Önce kötü hissettim ama ilk gün kendimle savaşım vardı. Rolü nasıl çıkaracağıma odaklandım. Sonra tanıştık ve herkesle çok iyi anlaştık. Sette çok ilginç bir alışkanlığımız var.

Nedir o alışkanlık?
Her bölüm ortaya bir kutu koyuluyor ve herkes oraya para atıyor. Bölümün sonunda da en iyi çalışanı seçip ona veriyoruz. Bu çok motive edici bir şey.

Peki, bu Nisan nereden çıktı ve neyin peşinde?
‘Suskunlar’da herkes intikam peşinde ve onun derdiğinin ne olduğunu ilerleyen bölümlerde flashbacklerle göreceğiz. Nisan bir silah ve bu sezonun kozu. Tek bildiğimiz Gurar’a âşık ve “Öl” dese gerçekten ölür.

BEN ROMANTİK KOMEDİYİM

Dizi maskulen ama sen orada dişisin. Gerçekte maskulen misin?
Maskulen bir tarafım var. Ama kendimi korumak için bazen çocuksulaşıyorum. Beni sokakta rahatsız edeceğini hissettiğim biri olunca “Amca, abi” diyorum.

Hırslı mısın?
Sadece kendimle savaşımda hırslıyım. Başkasının ayağını kaydıracak bir hırsım yok.

Kadere inanır mısın?
Hem de çok. Olmayan bir şey için canımı sıkmam. “Her şeyde bir hayır vardır” hayatımın cümlesidir. Babaannem hacı ve ben bir süre onunla yaşadım. Benim de maneviyatım çok güçlüdür. Ben günün getirdiğiyle yaşarım. Seçeneklerden kendim için en iyisini seçmeye çalışırım.

Senin hayatın bir drama mı yoksa romantik komedi mi?
Ben bir romantik komediyim. Koç burcuyum ve duygusal biriyim. Burcumun bütün özelliklerini taşırım. Sabırsızım, alınganım ve kıskancım.

Neyi kıskanırsın?
Sevdiğim insanı sahiplenirim. Ben kadınla erkeğin çok yakın arkadaş olduğuna inanmam, olamazlar. Hep biri diğerinden hoşlanıyordur. O yüzden erkek arkadaşımın çok samimi olduğu kız arkadaşı beni mutlu etmez.

AŞKI HAKKINI VEREREK YAŞARIM

Issız adam ve kadın kavramlarının arttığı bu dönemde aşkı nasıl yaşayanlardansın?
Birlikte olduğum kişiye inanıyorsam sonuna kadar giderim. Benim ilişkilerim hep uzun sürer. Şimdilerde takılmak diye bir kavram var ama ben onun ne demek olduğunu bilmiyorum. Ben aşkı hakkını vererek yaşıyorum. Ama sahiplenilmek ve değerli olduğumu hissetmek istiyorum.
Bir erkeği olduğu gibi mi kabul edersin yoksa iyileştirmeye mi çalışırsın?
Ne yazık ki bende değiştirmeye çalışırım. Maalesef bu kadınların huyu, yapacak bir şey yok. Erkekleri olduğu gibi kabul edemiyoruz.

ALTI AY HOSTESLİK YAPTIM
Pelin Akil, oyunculuğa adım atmadan önce beş reklam filminde oynadı. Aslında müzikal eğitimi alan Akil, “Oyunculuk hocam Şebnem Sönmez beni okulda bu mesleğe yönlendirdi. O sene konservatuvar sınavlarına girdim. Ama olmadı. Sonraki yıl Yeditepe Üniversitesi’ne yüzde yüz burslu girdim. Ben 18 yaşından beri çalışıyorum. Daha önce THY’de altı ay hosteslik yaptım. Ben hostesken İstanbul’dan boş uçakla yolcu almak için Ankara’ya giderdik. Anons mikrofonunu elime alıp pilotlara ve boş koltuklara şarkı söylerdim. Oyunculuğu hakkıyla yapmaya çalışıyorum ama bir gün müzikle ilgili bir şey de yapacağım” diyor.

OYA DOĞAN- GAZETE HABERTURK – HT MAGAZİN
23.09.2012 10:45:00

http://www.ayakligazete.com.tr/haber/pi ... latti_.htm
http://sinematelevizyonlifestyle.com/20 ... n-konustu/
Аватар
petan
Глобален Модератор
Глобален Модератор

Статус:

Мнениеот petan » Чет Сеп 27, 2012 3:32 pm

Ayşe Arman röportajı

Заглавие: Benim Derdim Samimiyet
Ayşe Arman, ‘Suskunlar’ın başarılı Oyuncusu Sarp Akkaya’yı kıskacına aldı.

Изображение

ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Spam

мисля: Чудя се арабите от къде кльопат информацията - даже преди турците!!! Ама не искат и една буквичка да сложат на английски зъбчо: а скоро бяха закрили достъпа на гости до постинг на фотки, щото е имало нещо (беше изтрито) с НЕХАРЕСВАНЕ на Мурат (Еджевит) - нещо такова ... ама после пак се отвориха [difus_nea.gif] пускам отвреме на време по нещо и мнооого внимавам със съдържанието хи хи: само тук поствам всичко срам:

РЕПОРТАЖ

"Никога не съм бил забелязван тип. Аз съм от този тип мъже, за които режисьорите казват: "Не, няма да е този." В сектора на сериалите за мене се отвори работа, когато се премина към заснемане с озвучаване ."
"Труден човек съм. Педантичен съм. Перфекционист съм. В Турция тези качества затрудняват човека, когато прави някаква работа."
"Много работих, за да забравя това, което съм научил в Консерваторията."

Играете невероятно правдоподобно, зашеметяващо и изненадващо. Човек като Ви гледа остава силно впечатлен…
-Колко е хубаво да чуя това. Силно съм пристрастен към работата си. Защото обичам да играя игри. Разграничавам актьорското майсторство от играенето на игри. Моята цел е свързана с играенето на игри. Точно като децата.
Как така? Как разграничавате актьорското майсторство от играенето на игри...
-Играенето на игри е свързано с приятелството, то е нещо искрено. Човек още след раждането си, още от детството си обича да играе игри и играе. Докато актьорското майсторство е повторение на нещо, което е научено. Поне аз така мисля. Това не е искрено. Докато аз се старая да съм искрен.
Но в крайна сметка играете ролята на някой друг. Къде е тука искреността?
-Не, Вие всъщност не ставате чак тооолкова друг. То също е едно друго състояние на психиката ти. Вътрешно преминаваш в него..
Например сериен убиец...
-Разбира се или пък негов/ата любим/а! Но любим/ата вътре в тебе не трябва да е същата във всички филми. Това малко зависи и от отсрещния човек. И в живота не е ли е така? И ние ставаме различни в различните любовни връзки. Но любовта е една…
Добре, нека да се върнем в началото. Как започва твоята история?
-Аз съм дете на баща служител и майка домакиня. Три деца сме. Аз бях на 7 години, когато сестра ми започна да учи в Консерваторията. Кая също беше на 7 години. Имам брат близнак, казва се Кая. В продължение на четири годишното обучение на сестра ми, всяка сутрин между 7-11 часа отивахме в нейното училище. С Кая двамата бяхме пристрастени към играенето на игри. Тримата заедно играейки, играейки станахме играчи(актьори)! И Кая в момента играе в сериала "Пропаст".
Ти ли стана най-популярен?
-Не, и тримата сме популярни, но в различни области. Есра например е популярна в администрацията на играчите и като треньор на играчи, а Кая обича да обучава. Аз например не обичам да науча някого на нещо. И затова не вярвам в класическият смисъл на образованието в актьорското майсторство. Аз имам желание и искам да играя игра.
Какво е мнението ти за обучението в Консерваторията?
-Според мене разваля актьорското майсторство. Да, и аз завърших специалност Театрално изкуство в Университет Мимар Синан Държавна Консерватория, но съм против това обучение. Положих много усилия, за да забравя една част от това, което научих там! Но аз говоря разграничавайки майстора от чирака. Защото, това което научих от моите майстори Мюшфик Кентер, Мурат Карасу е много важно за мене. Но като академично образование мисля, че обучението в консерваторията не е правилно. Най-красивият спомен от консерваторията е: след училище правехме барбекю и скришом пиехме ракийка, играехме игри и се забавлявахме! Друго съществено няма.
В Консерваторията се дават основни познания свързани с актьорското майсторство. Това не трябва да е нещо лошо…
-Ако попитате: "Трябва ли да се дава?" отговорът е: да. Ако попитате: "И така, дава ли се?" отговорът е: не! Защото нейната форма е остаряла. Човек е трансформиращо се същество. И това образование трябва да се трансформира, промени, трябва да се адаптира с днешния ден. Обаче не е така, с години наред продължава същото. Тази учебна програма е още от времето на пророк Ной. Тази система вече е остаряла. В Англия актьорът Лорънс Оливие носи титлата "сър"… Великолепно. Той е много важен за Англия. Но сега, като гледам неговият "Хамлет" аз се отегчавам. Съвременният "Хамлет" не е този, който играе Лорънс Оливие, по-близък е до "Хамлета" на Кенет Брана. Защото човек се променя, възприемането също се променя. И за това съм против класическото образование и мисля, че не е в крак с времената, в които живеем. И плюс това те ограничава, форматира. Например, в обучението в Консерваторията има нещо като "тонизиране". Преподавателите ни изкарват на сцената. И казват: "Тонизираш грешно!" Тонизирането всъщност е ударение. Но няма правило за него и няма как да е правилно! Правилното е, ти както го чувстваш. Ако чувстваш правилно, то вече ще дойде от само себе си. На актьора не може да му се възложи "тонизиране". Ето срещу такива неща са моите възражения…
Винаги ли се противопоставяше, когато учеше в консерваторията?
-Винаги съм възразявал, то е част от мен. Тогава Ахмет Джемал ни беше преподавател по история на театралното изкуство. За мен винаги това казваше: Като чуя името Сарп винаги се сещам за приказката "Не ми сече пипето". Защото винаги казвах "Не ми сече пипето" за нещо, което вътрешно не можех да възприема, да се съглася с това. Въпреки, че имам огромно желание да играя, в първи курс останах на поправителен. Това е едно от най-травмиращите събития в живота ми. Но сега си казвам "Добре е, че съм останал!"
И тогава ли, както сега, не бяхте забелязван тип?
-Аз никога не бях забелязван тип. Аз съм от този тип мъже, за които режисьорите казват: "Не, няма да е този." В сектора на сериалите за мене се отвори работа, когато се премина към заснемане с озвучаване . Защото по-рано симпатичните и красиви мъже се избираха, а аз ги дублирах. Съществувах като такъв.
Но и ти си симпатичен и красив...
-Аз не се мисля за такъв. Но пък съм искрен…
Остана на поправителен и после какво стана?
-"Аз защо останах? Наистина ли заслужих?" попитах преподавателя Мюшфик. И той ми отговори: "Няма нищо общо със заслуга. Искам да работиш още три месеца и това е!"
Може би всичко това ти е било от голяма полза...
-Да, вярно. Осъзнах и видях "грешното"! Видях, че това образование е безполезно. Най-големият ми шанс бе след като завърших Консерваторията приблизително две години играх с Керем Дерен. Той е сценаристът на "Езел", а сега пък на "Пропаст". Мисля , че е един много добър сценарист и треньор на актьори. Благодарение на него успявам да разбера кое е правилно и кое е неправилно за мен.
Но той не е актьор. Няма я тая формация...
-Това не е от значение. И техническият директор на Барселона не е футболист. Но има много добри познания за футбола. И Керем Дерен е такъв. Има много добри познания за актьорското майсторство. Официално той ме научи на актьорско майсторство.
"Езел" ли беше кулминационната точка в живота ти?

-Да, разбира се. Сценариите на "Езел" бяха едни от най-хубавите сценарии, които съм чел. Мурат Карасу, Мюшфик Кентер и Керем Дерен имат много голяма роля в моето образование и актьорско майсторство, с изключение на семейството ми.
Какво научи от Мюшфик Кентер?
-Научих се да бъда човек. Отношенията ни с Господин Мюшфик са като на майстор и чирак. Мюшфик Кентер беше единственият, който ни обучаваше по различен начин от това старо класическо образование, което се предлагаше в Консерваторията. Животът и преживяванията на преподавателя бяха най-големият и важен урок за нас.
Чувството да си близнак наистина ли е така както го описват?
- Ами не знам кой е успял да опише толкова изчерпателно това чувството да си близнак. Аз не мога да го опиша. Даже мисля, че няма някой, който би усетил това чувство. И са прави в това. Да сте близнаци, братя, не е като да сте двама братя. Само си помислете, от раждането си насетне сте в постоянен контакт с някого. Това е нещо много ценно. Играе много важна роля даже и в моите отношения с хората.
Какво означава твоят брат-близнак за тебе?
-Все едно е един от крайниците ми. Като ръката ми, като носът ми, като кракът ми. Една моя част. Но с течение на времето трябва да се разделите. Това е един кризисен период. На 16-17 годишна възраст започва раздялата. Вече имате други приятели, това е един труден период. Понякога продължава една година, а понякога пет години. И нашата раздяла беше дълга.
Не е ли е странно всички деца от семейството да правите едно и също нещо?
-Неее. Като казах на баща ми: "Искам да стана актьор." Той ми каза: "Виж сестра си, аз няма какво да кажа!" Сестра ми въпреки, че беше завършила актьорско майсторство в Консерваторията, продаваше енциклопедии, за да си изкарва прехраната. И майка ми и баща ми не я спряха, не й попречиха. Но й казаха: "Избираш един много труден път, решението все пак е твое."
Професията на майка Ви?
- Домакиня е, но нейната история може да е тема на отделен репортаж. Когато аз и Кая бяхме на 11 години майка и татко решиха да се разделят. И майка започна да работи като продавач-консултант в мебелен салон Модоко, който се намираше в Дудуллу. И беше един прекрасен творец, командироваха я на други места, като й плащаха допълнително за това. Тя за мен е един голям герой, защото започна да работи след 45 годишна възраст и покори всеки и всичко, беше много успешна! Даже я показаха по телевизията като успешна бизнес-дама. Имам прекрасна майка.
След раздялата отношенията им продължиха ли в рамките на нормалното?
- Те са двойка, която успяват да поддържат добри взаимоотношения по време на раздялата. Все още се срещат. На празниците цялото семейство заедно закусваме.
Ти сам ли живееш?
- Да, но под мене живее брат ми със семейството си. Близките ми приятели също са в същата сграда. Един супер живот. Представете си един блок, пет апартамента са наши.
Наистина е било хубаво! Какви са мечтите ти, как мислиш да продължиш професията си...
- Аз всъщност живея мечтата си. Исках да играя. Играя.
Как се подготвяш за ролята си, как работиш?
-За мен работенето не е работа срещу огледалото. Работя даже и когато вървя, постоянно мисля нещо, чета, гледам, наблюдавам, изследвам човека. От три години и половина ходя на терапия. Целта ми е да опозная себе си още по-добре. С терапевта ми говорим само за моя живот. Аз за него съм единствен и това е едно ценно чувство.
Има ли жена, която да те кара да се чувстваш единствен?
-В интерес на истината имаше. И майка е едната от тези жени. Но човек, когато е сам също може да се чувства единствен. Аз не успявам да го постигна чак толкова, и за това ползвам такава услуга.
Хората така спокойно не коментират това твое посещение на терапевт…
-Аз нямам такива проблеми. Хора, които имат такива проблеми не отиват на терапевт, а се консултират с треньори на живота. Не са ми приятни треньорите на живота!
Не се ли страхувате да отваряте чекмеджетата?
-В началото ме беше страх. Сега и това включвам в играта. Човек, когато сам отваря своите чекмеджета, научава много неща за себе си и това го възвишава. Но понякога и го смалява, прави го дете. Изправянето/лице в лице/ е различно, това е много важно и правилно действие.
Какво би разказал друго за себе си на човек, който не те познава?
-Ами не знам, клишето "Пердето не се затваря" според мене е грешно. Ако нямам желание да играя няма да играя. Бог да опази майка ми и баща ми, ако се случи нещо с тях аз не бих се съгласил с пердето не се затваря. Остави затварянето, бих съборил това перде. Мисля, че не е правилно да се гледа на театъра като на свято нещо. Ние играем игра. Не сме и свети като учителите. Аз съм играч, играч, който се старае да си върши работата по най-добър начин. Но не искам да съм пример на никого. Нямам това задължение, нямам този проблем.
Да изглеждам добре пред журналистите...
-Ако е възможно да не ме видят! Попитах ги "Защо ме снимате?", когато влизах да се къпя в морето. "Това ни е работата" казаха. Като им казах: "Но го правите без мое разрешение, как става това?", отговориха ми: "За пари го правим". И аз им възразих: "Какво значи за пари го правим, ако ви дам двойно по-вече пари бихте ли убили някого? В живота всичко не може да е свързано с пари!"
Тези спорове нямат край! Информирах се за блока, в който живееш, но аз...
-Да, живеем един такъв общ живот. Имам една група от приятели от 10-12 души, която аз я наричам "къщичка". Колкото и да е странно, но измежду тях няма актьор освен мен. Един е компютърен инженер, някои работят в текстилния сектор друг пък е моден дизайнер. Всичките са ми дългогодишни приятели. Аз съм от тези, които не искат да изоставят миналото си. И сестра ми живее в съседния блок.
Какво правиш нощно време?
-С тях съм. Не живея нощен живот. Ако е организирана специална вечер или пък съм поканен, само тогава излизам. Освен тези съм си в къщи. И без това съм натоварен достатъчно, остава ми много малко свободно време и аз го отделям за почивка. Вместо да пия навън, аз предпочитам това да го правя в домашната обстановка с приятелите си.
Какво означават жените за тебе?
-Имам една нова стара любов. Запознахме се през 2007 г. Сега сме любовници. Не е актьор. От един друг сектор е. "Ако е актьор бихме се разбрали по-добре." това според мене е едно клише. Аз съм доволен от живата си. Но съм от трудните мъже. Педантичен съм. Перфекционист съм. В Турция тези качества затрудняват човека, когато прави някаква работа.
Следващата ти цел...
-Пак казвам, продължавам по същия път. До края на живота си играене. Имам желание да имам дете. Обожавам децата. Живея, за да имам дете. Много неща научавам от тях. Те са много естествени. Казват, че са "Доктор", "Медицинска сестра" и стават. "Индианец" съм, "каубой" съм казват и стават. Искам да се върна отново там, сред тях.
В целият свят се говори за турските сериали. Не само в Близкия изток, наскоро един сириец, живеещ в Канада попита…
-Да, това е истина. Тази система създадоха творците на "Езел". Всичко стана благодарение на тях. Не мога да подмина и това: ако не бяха мъжете като: Кенан Имирзалъоглу, Баръш Фалай, Йигит Йозшенер и аз, ако не бях играл с тях, мисля, че нямаше да съм популярен толкова. Тяхната подкрепа на сцената за мен е много голяма, подобна подкрепа от други много малко съм виждал. По същия начин в момента ме подкрепят Мурат Йълдъръм, Аслъ Енвер и Мурат Акпънар. Това е един лукс. Но ако целта на човека, с кого играем заедно е друга…Ето тогава възниква проблем!
BG превод от @ xhippie/http://my-asiclub.com [difus_18.gif] поместено в http://www.bg-mamma.com

Изображение Изображение [difus_blush2.gif]
Последна промяна petan на Съб Дек 01, 2012 3:57 pm, променена общо 1 път
Аватар
petan
Глобален Модератор
Глобален Модератор

Статус:

Мнениеот petan » Чет Окт 04, 2012 11:49 am

Image
Image 4 Ekim 2012
Bizimki çıkar ilişkisi

http://www.hurriyet.com.tr/magazin/maga ... 13258.asp#

Mehmet Özgür ve Reha Özcan, “Suskunlar”ın iki kötü adamı. Özgür ‘Takoz İrfan’a, Özcan ise ‘Sait’e hayat veriyor. İkisi de çok şeker, muhabbeti de pek güzel adamlar. Buna rağmen sokakta sert tepkiler alıyorlar. Ve bu yüzden toplumun ‘gerçeklik algısını’ kaybettiğini düşünüyorlar...

Cevabını en çok merak ettiğim sorudan başlayalım; Sait ve Takoz İrfan’ı sokakta kanlı canlı görenler nasıl tepki veriyor, ilk sözleri ne oluyor?
Reha Özcan: Toplumumuzda garip bir gerçeklik algısı var. Bazıları, oyuncuların gerçek hayatta da canlandırdıkları o karakterler gibi olduklarını düşünüyor. Oynadığın karakterle seni üst üste koyuyor. Sadece bu dizideki rolüm için konuşmuyorum, daha önce yer aldığım projelerde de aynı şeyi yaşadım. Üç sene önce bir dizide komiseri oynuyordum mesela, bir akşam alkollü araç kullanırken polis çevirdi. Camı açtım, “Aa siz miydiniz komiserim” dediler ve ben yoluma devam ettim...
Mehmet Özgür: Ben de bugüne kadar hep iyi adamı oynadım, ilk kez kötü bir karakteri canlandırıyorum. Güzel tepkiler alıyorum. (Gülüyor) İlk yaklaştıklarında “Nefret ediyorum senden, Allah cezanı vermesin!” diyorlar. Ama ben esprili bir adamım, ilk dakikadan “Ah evladım!”a dönüyor iş. Bir de herkes bir tecavüzcüyle fotoğraf çektirmek istiyor, henüz onu anlayabilmiş değilim...

Sokakta aldığınız bu tepkiler, biraz da başarılı oyunculuğunuzdan kaynaklanıyor olmasın?
Reha Özcan: Biz bunları hayatımızın referansı olarak görmüyoruz. Bir iş yapıyoruz ve o işin gerekliliklerini yerine getirmek zorundayız. Aldığımız eğitim de bu yönde. Oyunculuğu seçtik, çünkü hayata dair anlatmak istediğimiz şeyler var. Ben oynadığım adamın dayağını 15-16 yaşlarımda yedim. Dolayısıyla o sertlikte bir şeyler yapmaya çalışıyorum.

Kim dövdü sizi o yaşta?
Reha Özcan: Politik nedenlerle nezarethaneye girmişliğim, o yaşlarda aynı Sait gibi bir adamın dayağını yemişliğim var. Sait karakterini çıkarırken de aklımda hep o vardı. Bu arada insanların hayatın içinde tepkisizken, televizyonda izledikleri bir hayal ürününe bu kadar tepki vermelerine çok şaşırıyorum.

Neden böyle olduk sizce?
Reha Özcan: Ya sığınma noktalarımız değişti ya da başka bir şeyler oluyor... Çok net gördüğümüz bir şey var; çocukken yaşadığımız o dünyada yaşamıyoruz artık. Teknoloji, sosyolojik format değişti, politik görüşler bile değişiyor. Ya biz bunların gerisinde kalıyoruz ya da başka bir şey oluyor, bilemiyorum. Tek bildiğim, hastalıklı bir durum olduğu.

İRFAN HÂLÂ BİR SOKAK KÖPEĞİ

Tabii ki dizideki her rol bir amaca hizmet ediyor ama sokaktaki tepkileri ve ikinci sezona tecavüz gibi ağır bir olayla giriş yaptığınızı göz önüne alınca, hiç “Bu kötü adamlar ikinci sezonun sonunu göremez” diyor musunuz?
Mehmet Özgür: Hayır, hiç aklımıza gelmiyor bu. Arada yapımcı arkadaşlarımız “Size dört gizli koruma verdik” diye espri yapınca aklımıza geliyor ama yine de kötü bir şey olacağını hiç düşünmüyoruz. Kamera karşısında yaptıklarımızı tamamen rol olarak gördüğümüz için sete gelip kostümümüzü giyiyoruz, giderken de çıkarıp kendi hayatlarımıza geri dönüyoruz.

İrfan için “Sokak köpeğinden ilham aldım” demişsiniz...
Mehmet Özgür: Evet, yola çıkış noktam oydu. Bir sokak köpeğini sahiplenirseniz, onu iyi bir köpeğe dönüştürebilirsiniz. Ama sahiplenmezseniz, sokak köpeği olarak kalır ve kendini o vahşi ortama adapte eder, büyüdüğünde de mutlaka birini ısırmak zorundadır. İrfan da öyle. Bir dönem zengin oldu, kendi kolonisini kurdu, şimdi yine köprü altına düştü. Ama benim için hâlâ bir sokak köpeği.

İzleyenler pek bir rahatsız Takoz İrfan ve Sait’in varlığından. Peki siz oynarken rahatsız olmuyor musunuz?
Mehmet Özgür: Bazı sahnelerde, konuyu içselleştirdiğimizde tabii ki rahatsız oluyoruz. Tecavüz sahnesinde mesela, ister istemez o duyguyu hissediyorsunuz. Kendi adınıza üzülmekten ziyade, “Bir insan başka bir insana bunu nasıl yapabilir?” diyorsunuz. O anda küçük vicdani hesaplaşmalar oluyor içinizde... Ama profesyonel olarak baktığımızda; neticede biz izleyiciyi rahatsız etmek için para alıyoruz. İzleyicinin “Oh!” diyebilmesi için o dayakları yiyoruz...
Reha Özcan: Bir de gerçek hayatta bunların olmaması için bir şekilde gösterilmesi gerekiyor. Birilerinin “Bu hakikaten kötü, bunu yapmayalım” demesini sağlayabilirsek -ki derler mi bilmiyorum-, bu çok iyi bir şey.

KÜFÜR EDİP SEVENLER DE VAR

Seyircinin düştüğü bir ikilem de var; sizden nefret ettikleri kadar seviyorlar da...
Mehmet Özgür: Evet, bize küfür edip sevenler de var. Türk sinemasından alışık olduğumuz bir konu var; kötülerden sadece nefret edilir. Hollywood’da ise nefret edildiği gibi sevilirler de. “Batman”deki Joker gibi ya da “Kuzuların Sessizliği”ndeki Anthony Hopkins gibi. Ben de İrfan karakterini oluştururken, bundan yola çıktım. Yani salt kötü olmasın, insanlar bir yandan da sevsin istedim. Matematiksel olarak bir kötünün sevilmesinin çok faydası var. İnsanlar bir kötüyü sevmiyorsa, o adam ne yaparsa yapsın ondan nefret ederler. Ama eğer onu seviyorlarsa, kötülük yaptığında daha çok nefret duyarlar. Yani bir kötü ne kadar sevilirse, ondan o kadar çok nefret edilir.

Peki Sait’le Takoz İrfan’ın birlikteliğini nasıl buluyorsunuz?
Reha Özcan: Onlar için kendilerinden başka kimse yok. Aralarındaki de sadece çıkar ilişkisi. O ilişki, çıkarları olduğu sürece devam eder.

DİZİNİN ADI SUSKUNLAR TEKER TEKER SUSUYORUZ

Gurur, Sait ve İrfan... Dizinin bu kötü üçlüsünü canlandıran sizler, aslında çok uzun yıllardır arkadaşsınız, değil mi?

Reha Özcan: Biz Mehmet’le 20 seneyi aşkın süredir arkadaşız. “Tepenin Ardı” filminde de Berk Hakman’la bir araya geldik. Hep “Bir dizi olsa da birlikte oynasak” diyorduk. Bir ara telefonlaştık, ben “Bir diziden teklif aldım” dedim, onlar da “Ben de” yanıtını verdi ve bir baktık “Suskunlar”da buluşmuşuz...
Mehmet Özgür: Biz birbirimizi çok severiz. O arkadaşlığımızı ekrana da yansıttığımızı düşünüyorum. Konuşmaya gerek kalmıyor, bakışlarımızla anlaşıyoruz.
Zaten Takoz İrfan sessizlik yemini etti, konuşmuyor. Gözle iletişim iyi tabii...

Mehmet Özgür: Yazarak anlaşıyorum. Bu sezon intikamımızı alacağım! (Gülüyor)

Reha Özcan: Bu sezon beni tercümanı olarak atadılar zaten.

Mehmet Özgür: Geçen sene ben çok konuştum, o sustu. Şimdi onun sırası, biraz da o konuşsun. (Gülüyor) Konuşmadan oynamak, tercih edeceğim bir şeydi zaten. Sahnede konuşmadan durmak çok zordur. En azından “Böyle de olabiliyor”u göstermeye çalışıyorum.
Ama “insan evladı” repliğiniz şimdiden özlenmeye başlanmış...

Mehmet Özgür: Onu bazen gözlerimle anlatmaya çalışıyorum gerçi...

İlk sezonda Sait susuyordu, bu sezon siz. O zaman üçüncü sezonda Gurur’un susmasını bekleyebiliriz...
Mehmet Özgür: E projenin adı “Suskunlar”, teker teker susuyoruz. Bütün karakterler susunca da final yapacağız! (Gülüyor)

İLK BÖLÜMDE ÖLSELERDİ DİZİ DEĞİL FİLM OLURDU

Birçok dizi ve filmde kötü adamlar hep ölür ya, siz de “Acaba ne zaman öleceğiz” diyor musunuz?
Mehmet Özgür: Evet, Türk dizi ve sinema sektörünün bir gerçeğidir bu; kötüler zamanı gelince ölür. Ama gerçek hayatta kötüler ölmüyor ki... Gerçeğe çok yakın bir iş yapıyoruz ve senaristimiz Pınar Bulut da elinden geldiğince bizi gerçekle buluşturuyor.

Reha Özcan: Daha ilk bölümde Sait öldürülüp Takoz İrfan da ağaca asılsaydı bu güzel bir sinema filmi olurdu, dizi değil.

Diziye yönelik pek çok eleştiri var, bunlara ne diyorsunuz?

Reha Özcan: Dizi için “Çalıntı, adaptasyon” dediler ama neticede daha önce hiç tanınmamış, dokunulmamış konulara dokunduk. “Suskunlar”, bu topraklarla hesabı olan bir iş ve seyirciyi çok etkiledi. Ayrıca iyi eleştiriler, kötü yorumlardan daha fazla.

İbo’nun evleneceği Gülten’in düğün günü tecavüze uğraması da çok eleştirildi...
Mehmet Özgür: Ben bu noktada seyircinin neyi eleştirdiğini anlamadım, çünkü başlangıçtan bu yana işlenen suçun adı tecavüz. Zaten hikâyenin çıkış noktası o. Sonuçta cezaevinde tecavüze uğrayan, yıllar sonra intikam almak için bir araya gelen adamlar kötülerin peşine düşüyor. İkinci sezondaki tecavüz neden bu kadar eleştiriliyor, onu çözemedim. Bir de toplumumuz gerçeklik algısını kaybetti artık. Bakın onlarca tecavüzcü, elini kolunu sallayarak dışarıda geziyor. Niye insanlar onlara bu kadar öfkeli değil? Halkımız gerçek hayatta yaşananı kanıksayabiliyor ama ekrandaki mevzuyu kanıksamaktan öte gerçek kılıyor. Bu konuların üzerine gidebilmek, yiğitlik. Türkiye’de kaç senarist tanıyorsunuz bu konuların üzerine gidebilecek? Kaç oyuncu tanıyorsunuz, bu kadar sert konulara parmak basan karakterleri oynamaktan kaçmayacak?

Reha Özcan: Ben, bizi çok sevdikleri için bu kadar acımasız davrandıklarını düşünüyorum. Aslında biraz sabretseler, tüm sürprizleri bir bir görecekler. İrfan’ın neden kötü olduğunu henüz görmedik. Sait neden kötü, kimse bilmiyor...

DİZİLER SANAT DEĞİL SADECE BİR RENK

“Suskunlar”ın rol aldığınız diğer işler arasındaki yeri nedir?
Mehmet Özgür: Ben bu diziyi oyunculuk kariyerimde önemli bir yerde görüyorum. Oyunculuk anlamında da keyif aldığım bir karakteri canlandırıyorum. Sete severek gidiyorum.

Reha Özcan: Ben de “Suskunlar” setinde olduğum için çok mutluyum. Muhteşem bir ekibiz. Ama sinematografik olarak diziler benim için sanat değil, sadece bir renk.

“TECAVÜZ GERÇEK OLDU” HABERLERİ ÇIKAR DİYE ÇOK KORKTUM

Mehmet Bey, Sarp Akkaya’yı kavga sahnesinde bıçakla yaraladığınız, hatta sonrasında ağladığınız yazıldı. Doğru mu bu?
Mehmet Özgür: O kadar çok gerçek olmayan haberle karşılaşıyoruz ki, bu da onlardan biri. Ben duygusal bir adamımdır, gerçekten ağlarım ama olmadı öyle bir olay. O sahneyi Sarp’la çok iyi oynadık, gerçekten yaralandı gibi hissedilmiş olabilir. Gülten’in tecavüz sahnesini de aynı mahallede çektik, “Elif Atakan’a tecavüz gerçek oldu” haberleri çıkacak diye çok korktum!

BG by @ xhippie http://www.my-asiclub.com/index.php

Мехмет Юзгюр и Реха Юзджан са двамата лоши мъже на "Безмълвните". Юзгюр дава живот на "Такоз Ирфан" а Юзджан на "Саит". И двамата са много симпатични, общуването с тях е приятно. Въпреки това реакциите, които идват отвън не са приятни и са твърди. И те затова смятат, че обществото е загубило "възприемането на реалността"…

Нека да започнем с въпроса, чийто отговор най-много ме вълнува; каква е реакцията на тези, които виждат Саит и Такоз Ирфан на улицата живи и окървавени, кои са първите им думи?
Реха Юзджан:
В нашето общество има едно странно възприемане на реалността. Някои си мислят, че и в реалния живот актьорите са същите като в ролята на героя, който съживяват. Слагат те в един ред с характера, който играеш. Това не го казвам във връзка с ролята ми в този сериал, същото преживях и в предишните проекти, в които участвах. Например преди три години в един сериал играех ролята на един комисар, една вечер, когато шофирах в пияно състояние полицията ме спря. Отворих прозореца, "Аа Вие ли сте господин комисар" казаха и аз продължих пътя си…

Meхмет Юзгюр: До ден днешен и аз играх добрия мъж, за първи път съживявам лош герой. Добри реакции получавам. (Смее се) На първата среща казват "Мразя те, Бог да не те накаже!" Но аз съм човек с чувство за хумор и за това още от първата минута нещата се преобръщат в смисъла на "О, сине мой!". Всеки иска да се снима със сексуален насилник, ето това все още не мога да си обясня…

Реакциите, които получавате на улицата да не би да са резултат на успешното Ви актьорско майсторство?
Реха Юзджан:
Ние не гледаме на тях като референции на живота ни. Ние правим една работа и сме длъжни да отговаряме на изискванията на тази работа. И курсът на обучение, който сме преминали е в тази насока. Избрахме актьорското майсторство, защото има неща от живота, за които искаме да Ви разкажем. Боя на мъжа, който съживявам отнесох на 15-16 годишна възраст. Със същата грубост и аз се старая да направя нещо.

На тази възраст кой Ви наби?
Реха Юзджан:
Бях задържан по политически причини, на същата възраст както Саит бях набит от един мъж. Той винаги е в главата ми, когато съживявам героя Саит. Между другото, в живота хората не реагират така както реагират на един нереален телевизионен продукт, който гледат и това много ме учудва.

Според Вас защо стигнахме до това положение?
Реха Юзджан:
Или се промениха точките, където намирахме подслон, или става нещо друго... Има нещо, което виждаме много ясно; вече не живеем в този свят, в който живяхме като деца. Промениха се технологиите, социологическият формат, променят се даже и политическите възгледи. Или ние не сме в крак с промените, или става нещо друго, не знам. Единственото, което зная е, че положението е болнаво.

ИРФАН ВСЕ ОЩЕ Е УЛИЧНО/БЕЗДОМНО КУЧЕ

Разбира се, че в сериала всяка роля обслужва една цел, но като се вземат под внимание неприятните реакции от вън и откритието на втория сезон с едно тежко събитие-изнасилване, не си ли казвате "Тези лоши момчета няма да видят финала на сезона"?
Meхмет Юзгюр:
Не, никога не сме мислили за това. Понякога се сещаме, когато режисьорите ни кажат в кръга на шегата "Имате на разположение четири тайни охрани", но въпреки това ние не мислим, че ще се случи нещо лошо. Това, което правим пред камерата го приемаме като роля и за това като дойдем на снимачната площадка обличаме си костюма и като си тръгваме го събличаме и пак се връщаме в личния си живот.

За Ирфан сте казали "Бях вдъхновен от уличното куче"…
Meхмет Юзгюр:
Да, отправната ми точка е тази. Ако приемете едно улично куче за ваше, то Вие може да го направите едно добро куче. Но ако не го приемете ще си остане като улично куче, ще се адаптира към тази дива среда и като порасне ще бъде принудено да захапе някого. И Ирфан е такъв. Имаше един период, когато създаде своя собствена колония, сега пак е под мостовете. Но за мен е все още улично куче.

Зрителите са обезпокоени от съществуването на Такоз Ирфан и Саит. Вие безпокоите ли се, когато играете?
Meхмет Юзгюр:
Разбира се, в някои сцени, когато се налага да интернализираме темата. Например в сцената на изнасилването, задължително трябва да почувствате тази емоция. Освен съжалението от свое име, казвате си "Едно човешко същество как може да направи това на друг човек?". В този момент правите равносметка на съвестта си... Но като погледнем от професионална гледна точка; в крайна сметка ние получаваме пари, за да обезпокоим зрителите. Отнасяме тези побоища, за да въздъхнат зрителите с "Ох!"…

Реха Юзджан: Също така трябва да се покажат и начини, с които тези неща да се избегнат в реалния живот. Ако успеем да накараме някого да си каже "Това наистина е много лошо, да не го правим" ще е нещо много хубаво, но дали ще си кажат, не знам.

ИМА И ТАКИВА, КОИТО КЛЕВЕТЯТ/ПСУВАТ И ОБИЧАТ

Има една дилема пред която са изправени зрителите; колкото Ви мразят, толкова Ви и обичат…
Meхмет Юзгюр:
Да, клеветят и обичат. Има нещо на което сме свикнали от турското кино; лошите просто се мразят. Докато в Холивуд както са намразени така и са обичани. Например като Жокер в "Батман", Антъни Хопкинс в "Мълчанието на агнетата". Отправната ми точка, когато създавах героя Ирфан беше тази. Не само да е лош, исках и да бъде обичан. Математическата полза на обичането на един лош е от голяма полза. Един лош ако не е обичан от хората, без значение каквото и да направи те го мразят. Но ако го обичат и направи лошо, към него изпитват още по-вече омраза. И така един лош колкото е обичан, толкова е и мразен.

Как намирате връзката между Саит и Такоз Ирфан?
Реха Юзджан:
За тях освен самите себе си никой друг не съществува. Връзката между тях е връзка на интереси. Тази връзка ще продължи до тогава до като имат интереси.

ИМЕТО НА СЕРИАЛА Е БЕЗМЪЛВНИТЕ И НИЕ ЕДИН ПО ЕДИН СТАВАМЕ БЕЗМЪЛВНИ

Гурур, Саит и Ирфан... Вие сте тези, които съживявате тази лоша тройка на сериала, нали в действителност сте приятели от дълги години?
Реха Юзджан:
С Мехмет сме приятели от 20 години насам. С Берк Хакман бяхме заедно във филма "Отвъд хълма". Все си казвахме "Да имаше един сериал, където да играем заедно". По време на един телефонен разговор казах "Получих предложение от един сериал" и те ми отговориха "И аз" и така стана, че се срещнахме в "Безмълвните"...

Meхмет Юзгюр: Ние много се обичаме. Мисля, че успяваме да пренесем това наше приятелство и на екрана. Няма нужда от приказки, ние се разбираме с погледи. И без това Такоз Ирфан се закле в безмълвие, не приказва. Разбира се, че контактът с очи е по-добър...

Meхмет Юзгюр: Контактувам с писане. Този сезон ще отмъстя! (Смее се)
Реха Юзджан: Този сезон съм назначен като негов преводач.

Meхмет Юзгюр: Миналия сезон аз приказвах много, той мълча. Сега е негов ред, малко и той да поговори. (Смее се) Да играя без да приказвам е нещо, което няма да предпочета. Много е трудно да стоиш на сцената без да приказваш. Старая се да покажа, че "Може и по този начин". Още от сега започна да се чувства липсата на репликата Ви "човешко същество"...

Meхмет Юзгюр: В интерес на истината, понякога се опитвам да го кажа с очите си...

В първия сезон Саит мълчеше, в този сезон Вие мълчите. Мълчанието на Гурур може да очакваме в третият сезон…
Meхмет Юзгюр:
Името на проекта е "Безмълвните", един по един ставаме безмълвни. Всички герои като станат безмълвни ще направим финал! (Смее се)

НЕ СЕРИАЛ , А ФИЛМ ЩЕШЕ ДА СТАНЕ АКО БЯХА ПОЧИНАЛИ В ПЪРВАТА ЧАСТ

В много сериали и филми лошите мъже умират, Вие не се ли питате "Ние кога ли ще умрем?"?
Мехмет Юзгюр:
Да, това е факт в турския сериал и кино индустрията; лошите умират като им дойде времето. За съжаление в реалния живот лошите не умират…Работим над един проект, който е много близък до истината и режисьорът ни Пънар Булут прави всичко възможно, за да ни срещне с истината.

Реха Юзджан: Това щеше да е един хубав филм, а не сериал ако още в първата част Саит беше убит и Такоз Ирфан беше обесен.

Към сериала са отправени много критики, какво е Вашето мнение?
Реха Юзджан:
За сериала казаха, че е "Откраднат, адаптация", но в крайна сметка се докоснахме до теми, които са непознати и недокоснати. "Безмълвните" е проект, който има проблеми за разрешаване в тези земи и с това силно впечатли зрителите. Но положителните критики са повече от отрицателните.
Изнасилването на Гюлтен, която ще се омъжи за Ибо, в деня на сватбата също се критикува много…

Meхмет Юзгюр: Не ми е ясно точно какво критикуват зрителите в тази точка, защото още от самото начало името на извършеното престъпление е изнасилване. Това е изходната точка на историята. В крайна сметка мъже, които са били изнасилени в затвора се събират, за да отмъстят и тръгват по следите на лошите. Не мога да си обясня, защо така дълго се критикува сцената на изнасилването от втория сезон. Също така обществото ни загуби възприемането на реалността. Вижте, десетки, които са изнасилили махайки ръце и крака се разхождат навън. Защо на тях не се ядосват хората толкова много? Обществото ни много бързо и лесно свиква с това, което се случва в живота, но изпитва огромна трудност при свикването с това, което се случва на екрана. Разискването на тези теми е голяма смелост. Колко режисьора познавате в Турция, които ще се наемат с разискването на тези теми? Колко актьори познавате, които ще се наемат да играят в такава трудна тема?

Реха Юзджан: Аз мисля, че те ни обичат прекалено много и за това се държат с нас по този начин. В интерес на истината ако са търпеливи, малко по малко ще видят изненадите. Все още не видяхме защо Ирфан е лош. Саит защо е лош, никой не знае…
СЕРИАЛИТЕ НЕ СА ИЗКУСТВО ТЕ СА САМО ЕДИН ФОН

Каква е ролята на "Безмълвните" сред останалите Ви проекти, в които сте участвали?
Мехмет Юзгюр:
Мястото на този сериал в актьорската ми кариера е много важно. Играя ролята на герой, който ми харесва. С желание отивам на снимачната площадка.

Реха Юзджан: И аз съм много щастлив, че присъствам на снимачната площадка на "Безмълвните". Един великолепен екип сме. Но като кинематография сериалите според мен не са изкуство те са само един фон.

МНОГО СЕ ПРИТЕСНИХ, ЧЕ ЩЕ БЪЛВАТ НОВИНИ ОТ ТИПА "ИЗНАСИЛВАНЕТО СТАНА РЕАЛНОСТ"

Господин Мехмет, писаха, че сте наранили Сарп Аккая с нож по време на разправия, а след това сте плакали. Вярно ли е това?
Meхмет Юзгюр:
Напоследък четем толкова неверни новини, и тази е от тях. Аз съм един чувствителен мъж, наистина мога да плача, но не се случи такова нещо. Тази сцена я играхме много добре със Сарп, наистина може да се почувства нараняване. Сцената на изнасилването на Гюлтен заснехме пак в същия квартал, много се притесних, че ще се напишат новини от рода на "Елиф Атакан наистина беше изнасилена!"

Image Image Image Image
Аватар
petan
Глобален Модератор
Глобален Модератор

Статус:

Мнениеот petan » Чет Окт 11, 2012 6:49 pm

Image

Image11 Ekim 2012

Kilolarımla değil oyunculuğumla ilgilensinler!
Röportaj: Arzum UZUN Fotoğraflar: Serhat HAYRİ (STUDIO PLUS)

http://www.hurriyet.com.tr/magazin/maga ... 66948.asp#
http://sinema.hurriyet.com.tr/index.aspx

1.72 boyunda, 36 beden bir kadının kilolu olduğu için eleştirildiğini duydunuz mu hiç? Olmaz demeyin, Pelin Akil tam da bunu yaşadı! Ve “Suskunlar”da canlandırdığı Nisan karakteriyle bir anda dikkatleri üzerine çeken Akil, o şaşılası “fazla kilo” eleştirilerine Marie Claire röportajında son noktayı koydu: “Kilolarımla değil oyunculuğumla ilgilensinler!”

Şu balıketi olma meselesiyle başlayalım... “Suskunlar”daki rol için fazla kilolu bulunduğun ve şok bir diyetle altı kilo verdiğin konuşuluyor. Nedir bunun aslı astarı?

- Aslında “Kurt Kanunu”nda canlandırdığım Ballı Naciye karakteri için kilo almıştım. Sonuçta ben oyuncuyum. Rolüm için kilo almam ya da vermem kadar doğal bir şey olamaz. Basında çıkan ve “şişko” diye yansıtıldığım o kareler de önceki dizi için çekilen imaj fotoğraflarıydı. “Suskunlar”dan önce zaten kilo vermeye başlamıştım ancak rolü alınca süreci biraz daha hızlandırdım, detoks kürüne girdim. Ama zaten öyle “şişko” bir durumum yoktu. Neyse... Ben işimden bahsedilmesini, işimle bir yere gelmeyi istiyorum. Bacaklarımı, kilomu değil oynadığım rollerin üstesinden nasıl geldiğimi değerlendirsinler. Ben oyuncuyum, çirkini de oynarım, şişmanı da...
Oyuncuların zayıf olması şart mı? Neden bu konuya bu kadar yükleniyor insanlar?
- Oyuncunun çok zayıf olması gerekmiyor. Ama çok alışmışlar zayıf oyunculara, modelden oyuncu olmasına... Eski Yeşilçam oyuncularına, Türkan Şoray’a, Filiz Akın’a bakın. Hiçbiri 34 beden değil. Bana sorarsan, ben kadında kıvrım seviyorum. Poposu, göğsü olan kadınları daha güzel buluyorum. 34 beden fetişizmini hiç anlamıyorum. Ben şu an 36 bedenim.

Dizide seni photoshop’la incelttikleri, bacaklarının normalde çok kalın olduğu söylendi. İncindin mi bu haberlerden?
- Kendimle barışığımdır. Oama şu bacak meselesini hâlâ çözemedim. Bir gazetede muhteşem göründükleri, diğerinde futbolcu bacağı gibi oldukları yazıyor. Rol gereği kilo alıp vermek benim için önemli değil ama bu eleştirilerin dozunu kaçıranlar kırıcı olabiliyor bazen. Takmamak lazım ama istemsizce takılıyorum işte.

MÜZİK KARİYERİ YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUM
Biraz da müzik tutkundan bahsetsene. Sesin çok güzel ve İstanbul Üniversitesi’nde Müzikal okumuş ancak yarım bırakmışsın...

- Evet, müzikle uğraşmayı çok seviyorum. Müzikal Bölümü’nü kazanınca hostesliği istemediğime karar verip işi bırakmıştım. Ama birinci sınıfta solfej dersinden kalıp atıldım. İlk yıl tek dersten kalınca atılıyordunuz ve benim solfejim felaketti. Hâlâ piyano çalıyorum, şarkı söylüyorum. Açıkçası müziği ileride bir kariyer olarak sürdürmeyi düşünüyorum. Oyunculuğun ayrı bir yol olduğuna da inanmıyorum.

Oyunculuğa geçişin nasıl oldu?
- Bana oyunculuğu sevdiren yine müzik oldu aslında. Müzik bölümünde okurken, rol aldığım “RENT” müzikalinde bizi Şebnem Sönmez çalıştırıyordu. Bana oyunculuğu denememi ilk o önerdi. Ben de sahnede olmayı sevmiştim zaten. Hem şarkı söylüyor hem de oyunculuk yapıyordum.

Seçmelerine girdiğin ilk reklam filmine kabul edilmişsin, kısa sürede de başrole yükseldin. Neye bağlıyorsun bunu?
- Maneviyatım çok yüksek benim, çok inançlıyımdır... Allah hep önüme bir fırsat getirdi benim. Hep bir şey biter bitmez başka bir kapı açıldı. O yüzden içimi ferah tutarım... Ayrıca çalışkan bir yapım var. Oturamam uzun süre, hep çalışmam, aktif olmam lazım.

KENDİMİ KADINSI BULMAM AYNAYA BAKMAYI SEVMEM
Dönelim Nisan rolüne... Bu rolle içinden şuh bir kadın çıktı sanki. Farkında mıydın içinde bir yerlerde böyle bir kadının yaşadığının?

- Ne yalan söyleyeyim, kendini seksi bulan biri değilim. Çocukken kilolu ve diş teli takan kızlardandım. Arkamdan “şişko” diye bağırırlardı. Aslında, içimdeki kadın Ballı Naciye karakteriyle ortaya çıktı biraz. Nisan’la da doruğa çıktı. Ve hayır, orada olduğunun farkında değildim. Oynadıkça özgüvenimi kazanıyor, kendimi keşfediyorum ama kendimi hâlâ hiç kadınsı bulmam. Hatta aynaya bakmayı sevmem. Kendimi beğenmediğim için değil, sevmiyorum kendimle uğraşmayı...

Peki, rolüm için her şeyi yaparım diyenlerden misin, kuralların var mı?
- Eskiden her şeyi yaparım; öpüşür, sevişir, soyunurum diyordum. Ancak geçen zamanda rolün o noktasında neden öyle bir şey gerektiğini sorgulamam gerektiğini öğrendim. “Arka Sıradakiler”de oynadığım bir tecavüz sahnesi internete düştü ve altına yazılan korkunç yorumları okudum. Kadının cinselliğinin bir reyting, bir satış unsuru olarak kullanılmasına karşıyım. Dolayısıyla önüme gelen öpüşme ya da sevişme sahnelerinde önce gerekliliğini sorguluyorum artık. Dolayısıyla çok cesur olabileceğimi düşünmüyorum. En azından dizide değil. Sinema filmiyse düşünülebilir.

Bir diziyi ne izletiyor sence?
- Kesinlikle samimiyet ve prodüksiyon kalitesi. Çok izlenen dizilerde hikaye, kurgu ve karakterler, gerçek hayattakilerle örtüşüyor. İzleyici samimiyeti, doğru entrika dengesini ve iyi oyunculuğu ayırt ediyor.

1,5 YILDIR BİR GÖRÜNTÜ YÖNETMENİYLE BERABERİM
Biraz da aşktan söz edelim... Özel hayatın ne durumda? Sevgilin var mı?

- Evet... 1,5 yıldır bir erkek arkadaşım var. Görüntü yönetmeni ve işimde çok destek oluyor bana. Kıskançlığı yok. Ancak sen sormadan söyleyeyim, henüz evlenmeyi düşünmüyorum. Plan yapmak için çok erken.

Peki, nasıl erkeklerden hoşlanıyorsun? Var mı bir standardın?
- Espiri kabiliyeti olan, bana uygun, enerjisi pozitif biri olmalı. Enerji çok önemli... Işık saçıyor ya bazı insanlar, konuşmasıyla çarpıyor... Gözünde o ışık olacak! Birbirimizi güldürebilelim, beraber eğlenelim isterim. Yakışıklı olması ilk bakışta önemli ama bir zaman sonra hiçbir anlamı kalmıyor.

Birlikte olduğun erkeği değiştirme eğilimi gösterir misin?
- Bir zaman sonra hepimiz farkında olmadan karşılıklı yapıyoruz bunu ancak fark ettiğin noktada durmak lazım. İnsanları olduğu gibi kabul etmeli, güvenmeli ve saygı duymalıyız. Eskiden çok kıskançtım mesela... Ancak oyunculuk yapmaya başladıktan sonra, ben de aynı anlayışı beklediğim için son derece makul birine dönüştüm. Güven çok önemli… Ben inanmadığım bir şeyi yapmam… Mesela öpüşme sahnelerimde erkek arkadaşın rahatsız olmuyor mu diye soracak olursan, benim o sahneyi gerçekten sorgulayarak oynadığıma güvenmesi gerekir. Güveniyor da... Çünkü beni tanıyor. O konuda içi çok rahat. Aramızda güven ve saygı var yani...

JUDE LAW’A HASTAYIM
Kariyerinde belli bir ivme var şu anda... Bundan sonrası için ilk planın nedir?

- Ben hayatta hiç plan yaparak ilerlemedim. Kariyerimi adım adım planlamam. Ancak yurt dışıyla ilgili bir şeyler yapacağımı hissediyorum. Yurt dışında oyunculuk ve müzikal oyunculuğu üzerine eğitim almak, kendimi orada görmek istiyorum.

Londra mı, Los Angeles mı?
- Jude Law’a hastayım. Aşığım! Ben Londra’ya gideyim en iyisi (gülüyor)...
Аватар
petan
Глобален Модератор
Глобален Модератор

Статус:

ПредишнаСледваща

• Advertisement

Назад към Suskunlar / Безмълвните