ASI-BG.COM • Виж темата - Менюто ви за Бъдни вечер и Коледа

Менюто ви за Бъдни вечер и Коледа

Менюто ви за Бъдни вечер и Коледа

Мнениеот Моргана » Вто Дек 22, 2009 9:07 pm

Дами, тук можем да размени менюта за тези светли празници,
кой какво и как прави, за вкусната трапеза
Vanity is definitely my favorite sin...

Изображение Изображение
Аватар
Моргана
Администратор
Администратор

Статус:

Re: Менюто ви за Бъдни вечер и Коледа

Мнениеот Inka » Вто Дек 22, 2009 9:23 pm

Какво ще сготвя на ъдни вечер и на Коледа ще споделя след малко, когато го намисля съвсем, но сега ще ви покажа нещо, което винаги правя на Коледа.
(Не знам откъде съм го копирала, отдавна беше, [yahoo_09.gif] но го спазвам винаги! [yahoo_33.gif] )

Трапезата на Бъдни вечер
Традицията повелява за трапезата на Бъдни вече ястията на трапезата да са девет – колкото месеца трае бременността на жената. В някои краища на страната държат гозбите да са дванадесет – колкото са месеците в годината, а други седем – като броя на дните в седмицата.

Символика на Коледната трапеза
* Сложете на масата мед – за да ви е сладък животът.
* Лук сложете, за да е много имотът, като люспите му.
* Чесънът пази от зли сили. Скилидка от него се носи през цялата година против уроки, гласи поверието.
* Житото, най-важната храна на българина, също трябва да е на трапезата, житните класове са стилна украса за празничната маса.
* Добре е да сложите семки тиквени, слънчогледови и много ядки.
* По орехите можете да гадаете за здраве и късмет, хубава ли е ядката, болестите ще бъдат далече от вас и домът ви ще е пълен, гнила ли е – чакайте неприятности.
* Напълнете фруктиерата с плодове, топлината от оранжевите и червени плодове ще украси масата и ще предаде топлина.
* Напълнете кана с червено вино.
* Елховите клонки украсяват маса.
* Не забравяйте свещите.
* Вечерята започва рано. Най-хубавата част от празника е, че семейството се е събрало, всички заедно и споделения трепет от очакването на празника не може да бъде заменен и от най-скъпото меню.
* На трапезата на Бъдни вечер е задължително да поднесем пита. Поверието изисква питата да е домашно приготвена – тъй като представлява символично жертвоприношение. Украсява се с кръстове, кръгове и цветя – символ на плодородието. В нея се замесва пара, за да покаже кой ще е късметлията през годината. Някъде пъхат и дрян за здраве.
* В ястията за празничната вечеря се включват основно храни, които набъбват при варенето: жито, боб, леща, ориз, сухи пиперки, ошав, стафиди. Те са символ на зачатието, на бременността и раждането на новия живот.
Аватар
Inka
новак
новак

Статус:

Мнениеот bruja_piruja » Вто Дек 22, 2009 9:38 pm

Аз ще правя пълнена пуйка за Коледа. Взех рецептата от нета за първи път е, та не знам как ще стане. Иначе тук правят разни скариди на скара, раци и тем подобни морски дарове.
Изображение
http://www.youtube.com/watch?v=gR6fmU3W1BI&NR=1
Всичко в живота може да се постигне, но по-някога не си струва
Аватар
bruja_piruja
V.I.P.
V.I.P.

Статус:

Мнениеот viki_17 » Вто Дек 22, 2009 9:49 pm

Браво, Моргана! [11363_980.GIF]
Сега я видях, но по късно ще пиша, ако измисля нещо по така... [107.gif]
Изображение
Image
- Животът е дълъг, ако е пълен…Нека го измерваме с постъпки, а не с време...Сенека
Аватар
viki_17
Дървен философ
Дървен философ

Статус:

Мнениеот Inka » Вто Дек 22, 2009 9:51 pm

Масата за Бъдни вечер у нас:
- питка с паричка; баница с праз и спанак;
- салати: царска туршия; домати и краставици; руска салата; салата снежанка; кисели краставички; зелева чорба с праз (или доматен сос с праз); салата от печени чушки и царевица; зелева салата с моркови; салата от ряпа и моркови; салата от червено цвекло, картофи, моркови, праз и кисели краставички;
- ястия: чушки пълнени с боб; чушки, пълнени с картофи; ориз със зеленчуци; печени (или задушени) картофи;
- десерт: баклава; тиквеник; варено жито; ошаф; печена тиква с орехи; печени ядки и семки; орехи; плодове; пуканки; немски щолен (или столен, не знам как се казва точно, от Билла е);
- питиета: греяна ракия, червено вино

Ястията са повече от 9 и 12, [87.gif] ама като сме много народ - така е - един обича едно, друг - друго ...

В менюто за Коледа се слага всичко, останало от Бъдни вечерната трапеза, плюс:
- печена пуйка, пълнена с ориз и стафиди; капама; пилешки пържоли с гъби, залети със сос.

Морганче, дано ти е от полза! [236.gif] [23.gif]
Аватар
Inka
новак
новак

Статус:

Мнениеот t1n43t0 » Вто Дек 22, 2009 10:04 pm

Бъдни вечер:
- за ядене: питка с паричка; сарми - лозови и зелеви; баница; баклава; снежанка; руска салата; кисели краставички; шопска салата; печени чушки; пълнени чушки; боб; жито; сушени смокини; всякакви ядки; плодове (ябълки, грозде, мандарини,...); пуканки; туршия; някакво мезе (още не сме решили какво) + кашкавал
- за пиене: ракия; бяло и червено вино; мартини; мастика/ракъ/узо (и от трите имаме - кой каквото реши [2tooth.gif] ); Baileys; плодови сокове

За Коледа ще съм у чичо си, но и там ще готвя бая, още не са ми казали какво точно. Предполагам, някакви пържоли. [34.gif] [34.gif]
Изображение
'Je te souhaite tellement fort...
Je te souhaite trop d'amour.
Prends la vie à bras le corps,
puisque les miens sont trop courts...'
Аватар
t1n43t0
V.I.P.
V.I.P.

Статус:
Местоположение: София, България/Aberdeen, United Kingdom {İstanbul, Türkiye ♥ Madrid, España ♥ Θεσσαλονίκη, Ελλάδα}

Мнениеот Моргана » Вто Дек 22, 2009 10:06 pm

Благодаря ви момичета за бързината, до утре вечер ще събирам още идеи
миналата година правих
сухи чушки с боб пълнени, тиквеник, пита, там чесън орехи, жито , вино тез неща си ги знаем
обаче да си призная и една тава с пържолки бях метнала с топено сиренце, щото ние не сме по постенето
зелеви сарми ама с кайма [107.gif] и едно мезенце ми се е обесило въмн на терасата, филе Елена, със зелени подправки и със червени, всяка година правя, и много бързо свършва, та това вместо фъстъци го ползваме [2tooth.gif]
и не помня какво друго бях правила,
сега ще видия какво ще измисля [question.gif]
Vanity is definitely my favorite sin...

Изображение Изображение
Аватар
Моргана
Администратор
Администратор

Статус:

Мнениеот bibisita » Сря Дек 23, 2009 12:00 am

За бъдни вечер,правиме:
1.Пита като колачите но по голяма.
2.Питка с късмети.
3.Баница с тиква.
4.Компот-ошав от сушени плодове.
5.Постен боб.
6.Сърми постни.
7.Чушки постни.
8.Плодове и орехи.
9.Незнам как се казва но знам съставките-чесън ,орехи и оцет с малко вода.
За Коледа или пълнена пуйка или пържолки.Тъй като тази година по празниците се падам на работа ще сме на пържоли ,защото мъжа ще готви.Обезателно за десерт-баклава.
Изображение
Аватар
bibisita
V.I.P.
V.I.P.

Статус:

Мнениеот toniak » Сря Дек 23, 2009 10:04 am

аз ще ви напиша една салата, която винаги правя на бъдни вечер ... незнам колко е подходяща за празника - както се казва всяко семейство с табиета си и та така:
продукти:
един праз
3-4 яйца
маслини без костилка ( по лесно с еработи с тях)
лимонов сок
черен пипер
зехтин

Празът се нарязва на тънки шайбички и с малко сол се намачква.
Яйцата се сваряват и се режат на кубчета.
Маслините се режат на дребно
Всичко се овкусява с малко сол (защото праза вече е посолен), лимонов сок, зехтина и малко черен пипер.
това е [yahoo_36.gif]

а пък в нашето семейство имаме един лаф - моя брат казва - "Аз без постни пържолки не мога да седна масата [87.gif] и майка на всяка бъдни вечер прави постни пържоли [laughing5.gif]
Аватар
toniak
пристрастен
пристрастен

Статус:

• Advertisement

Назад към Кът за кулинарките